Raftul lui Octavian

Fiecare pipar viseaza sa isi organizeze un loc in care sa isi tina ordonat pipele si tabacul...Asteptam pozele voastre cu coltul dedicat acestei pasiuni.

Re: Raftul lui Octavian

Mesajde mrg » 08 Iun 2011, 09:16

Salut, Octavian si bine ai venit pe forumul PCB.
Ai o baza solida de start din ce se vede, in cazul in care si pipele pe care le ai sunt functionale.
Un prim sfat - de urgenta - ar fi sa nu fumezi dintr-o singura pipa tutunul pe care ti l-ai ales. Daca este un briar, asa cum par sa fie mai toate din fotografia ta, trebuie sa-l lasi sa se "odihneasca" intre fumate, timp de 2-3 zile. Dar astfel de sfaturi si multe altele gasesti pe forum daca o sa cauti mai atent.
Nu exista retete pt. cum sa asortezi o pipa la un a numit tutun - singura cale este cea empirica. Testezi, compari, tragi concluzii si tot asa.
Ref. la recomandari pt tutun - exista pe forum o larga sectiune de review-uri, prin urmare citeste si testeaza/gusta din cat mai multe tutunuri. Daca ai putea ajunge la o reuniune PCB cred ca ti-ar fi de folos. Vezi insa ca pe forum mai exista un timisorean, DSM, un pipar cu experienta, care cred ca te-ar putea ajuta cu ceva sfaturi/recomandari. Ia legatura cu el si, cine stie, poate puneti bazele unui Pipa Club Timisoara.
Pana atunci, fum rece!
PS - Frumos si inventiv suportul, felicitari!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Raftul lui Octavian

Mesajde mrg » 08 Iun 2011, 10:53

Octavian, poate ca nu am inteles eu exact, dar umidificatoarele se folosesc pt. tutunuri, pt mentinerea acestora la un anumit nivel umiditate. Nu pt pipe!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Raftul lui Octavian

Mesajde gabospipes » 14 Oct 2011, 14:07

mama, mama ce colectie...felicitari !
Avatar utilizator
gabospipes
Pipier
 
Mesaje: 21
Membru din: 06 Noi 2008, 10:10


Înapoi la Raftul piparului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron