Amphora - Special Reserve Black Cavendish

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
1
33%
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
33%
Bun
1
33%
Foarte Bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 3

Amphora - Special Reserve Black Cavendish

Mesajde Humidor » 08 Iul 2010, 18:40

[attachment=0]
AmphoraSpecialReserveBlackCavendish.jpg
AmphoraSpecialReserveBlackCavendish.jpg (53.75 KiB) Vizualizat de 14597 ori

Continut: amestec din Burley, Kentucky, Black Cavendish, Virginia si Oriental
Taietura: Ribbon

Am primit doua boluri din acest tutun de la Elio care l-a procurat din Italia. Am avut ocazia sa miros continutul plicului la deschidere, tutunul avand o aroma aparte, un buchet care are ceva din Amphora Original Bend la care se adauga arome de prune uscate si un iz de parfum barbatesc intepator. Aroma nu este foarte puternica, din punctul meu de vedere fiind undeva la categoria slab catre mediu aromat.

Mixtura evolueaza decent, se aprinde repede si arde constant, fara condens, fumul este matasos, usor parfumat si nu inteapa la limba. Aroma lasata in camera este foarte placuta, acesta fiind principalul avantaj. In a doua parte a bolului, parfumul devine imperceptibil iar gustul usor artificial dar nu deranjeaza

Amphora - Special Reserve Black Cavendish, nu este un tutun pe care l-as putea fuma zi de zi, preferatele mele fiind mixturile englezesti, balkanice, si virginiile dar as pastra un pachet pentru zilele cand simt nevoia unui tutun aromat, pentru fumat in public sau pur si simplu cand prefer un tutun lejer, usor aromat.

Din partea mea primeste mediu.
Humidor
 

Re: Amphora - Special Reserve Black Cavendish

Mesajde pari » 09 Iul 2010, 08:11

Colegul nostru Elio a facut o gest de noblete oferindu-mi si mie un pachet :41) . Cand l-am deschis am simtit un vag miros de "Captain Black - albastru"; pachetul contine virginia fermentat de doua ori amestecat cu Black Cavendish, Burley si Kentucky = buchet corpolent aromat
Subscriu la cele scrise de Humidor, legate de "amprenta" lasata in camera.
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Amphora - Special Reserve Black Cavendish

Mesajde ghibortz » 10 Iul 2010, 07:59

nu aş cumpăra acest tutun deşi amfora clasic şi full aroma sunt pentru mine două dintre cele mai corecte mixturi aromate.
desigur primind pachetul pe dea moaca nu am putut refuza deci nea costine sărumâna încă o dată.
din nefericire dulceaţa mirosului nu are nici o legătură cu fumata care a dezvoltat un gust de parfum ieftin sau de aftershave. :15)
cred că rezerva specială se referă la ce le rămâne scuturat pe jos pe lângă benzile de lucru care este mai apoi măturat şi azvârlit în ceva tomberoane şi apoi lăsate să mai macereze pe undeva prin spatele depozitului.
noroc că a fost cadou.
ultima jumate de pachet am amestecato cu 20 de grame de full latakia de la kendal şi a ieşit o chestie suportabilă cu iz balcanez (a se interpreta: balkan şi danez).
pachetul are însă o prezentare 'oaţă şi merge de cadou (nu din partea unui pipar către un altul :ymdevil: )
nu îl recomand nimănui.
zero barat de la mine.
ghibortz
 

Re: Amphora - Special Reserve Black Cavendish

Mesajde pari » 10 Iul 2010, 08:46

Sarcastic de la un capat la altul; a fost o noapte gre? :-?
...si in rest "sa-i multumim colegului ELIO pentru tutun" :46)
Sa nu te superi dar, cu o mana ai luat si cu alta ai dat. :41)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Amphora - Special Reserve Black Cavendish

Mesajde ghibortz » 10 Iul 2010, 08:59

OFF TOPIC

din nefericire gusturile mele nu au nici o legătură cu ceea ce a făcut ELIO :41)
sau costin.pintilie :41) (de la el am primit tutunul)
gesturile sunt apreciate indiferent de ce anume a făcut obiectul lor.
şi nu e nici o supărare.
nu putem fi toţi în acord mai ales în secţiunea de recenzii tutun...
şi nu cred că toate tutunurile primite cadou sunt bune...
adică sunt sigur că eşti absolut convins de asta.
ghibortz
 

Re: Amphora - Special Reserve Black Cavendish

Mesajde pari » 10 Iul 2010, 09:04

de acord cu raspunsul tau; a fost o sincera reactie la "mesajul tau" ; tu sti foarte bine ca:"nu conteaza CE spui ci CUM spui" :41)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Amphora - Special Reserve Black Cavendish

Mesajde ghibortz » 10 Iul 2010, 09:09

categoric.
ideal după capul meu este ca o recomandare (chiar şi de tutun) să fie sufucient de personală astfel încât să conteze.
fie :1) fie :15)
de aici şi sarcasmul.
la un tutun bun (adică să îmi placă mie ) promit o recenzie blândă dulce caldă prietenească :24)
oricum ar fi din păcate acest tutun nu a lăsat în gură decât gustul profan al dezamăgirii.
ghibortz
 

Re: Amphora - Special Reserve Black Cavendish

Mesajde ghibortz » 12 Iul 2010, 08:43

mai pun şi eu o poză cu pachetul gol...
deci vorbim de acelaşi tutun coane Humidor.
repet: se prezintă foarte bine - dar fumata o dezamăgire pentru mine.
sunt atâtea tutunuri corecte şi ieftine începând cu amphora original sau full aroma că nu merită efortul nici financiar şi nici psihic să încerci terciul ăsta de ... nu prea îmi vine să îi zic tutun ... aftershave cum spuneam. :15)
dacă aş mai putea aş mai vota o dată foarte slab ::6)

[attachment=0]
amphora - special reserve & clay pipe.jpg
ghibortz
 


Înapoi la Amphora

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron