W.O. Larsen - 1864 Perfect Mixture

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
2
13%
Mediu
2
13%
Bun
5
31%
Foarte bun
7
44%
 
Voturi totale : 16

W.O. Larsen - 1864 Perfect Mixture

Mesajde suicune » 16 Ian 2009, 16:00

Din dorinta de a achizitiona un tutun aromat de calitate, am ales acest blend. Trebuie sa spun ca dintre tutunurile existente pe piata romaneaca, acesta este unul dintre cele mai deosebite, cel putin la categoria aromatice.
Este un tutun tipic danez: tarie slaba spre mediu, aromat si un miros lasat in camera foarte placut, care aduce a nuci prajite.
Este alcatuit din tutunuri Virginia, Burley si Cavendish de cea mai buna calitate, la descriere spunand ca sunt crescute in SUA, Malawi si Mexic.
Sa nu va asteptati ca ati deschis cutia si gata, ati dat peste tutun. Nu. In cutie tutunul este ambalat intr-un fel de staniol pentru a pastra mai bine calitatea. Umiditatea este aproape ideala, asa ca poate fi introdus direct in pipa fara sa fie lasat la uscat. Tutunul neaprins are o aroma dominanta de nuci foarte placuta si nu exagerata.
La aprindere tutunul se comporta frumos si inca de la focul pentru "prajire" te intampina aromele sale, de ciocolata, nuci si o usoara nota de citrice care, totusi, nu sunt coplesitoare.
Detine cateva dintre trasaturile unui tutun de calitate: arde incet, usor si fumeaza destul de uscat pentru un tutun aromat. Nu infierbinta pipa deloc si nici nu pisca la limba daca este fumat cu grija.
In concluzie, in ciuda pretului destul de ridicat (dar pana la urma justificat, deoarece este in cutie de 100 de grame), este un tutun de o calitate exceptionala care trebuie sa fie in colectia fiecarui pipar, mai ales a celor care iubesc tutunurile aromate. Poate ca nu este cel mai bun tutun disponibil la noi, dar, in orice caz, este ceva deosebit.
suicune
 

Re: W.O. Larsen - 1864 Perfect Mixture

Mesajde manos » 16 Noi 2010, 23:25

Eu am avut o surpriza cu acest tutun, desi stim cu toti ca tutunurile aromate nu capata performante calitative odata cu trecerea timpului iata ca acest tutun tinde sa contrazica afirmatia de mai sus. Am gasit in humidor pastrat intr-o punguta de plastic o ramasita din acest tabac uitata acolo cam un an, iarba este suficienta cam cat de doua trei boluri, curiozitatea m-a facut sa incarc un briar mediu si iata - surpriza !!! Casingul de ciocolata cu nuci specific lui W.O.L 1864 este aproape inexistent, locul fiindu-i luat de cateva note florale care m-au dus cu gandul catre Kentuky Bird, dar nici pe departe gustul acela de chimic specific tabacurilor aromate, o schimbare surprinzatoare pe care sincer nu pot sa mi-o explic ( daca are cineva o explicatie logica i-as multumi ) atat timp cat toate aromatele pe care le-am incercat nu si-au schimbat casingul indiferent cat le-am pastrat, mai mult decat atat unele dintre ele devenind de nefumat. In fine, concluzionand, W.O.L. 1864 imbatranit este mult mai bun decat originalul. Incercati si voi !
Fum rece !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: W.O. Larsen - 1864 Perfect Mixture

Mesajde Cinabru » 26 Noi 2011, 22:06

Am fumat prima oară acest Larsen la una dintre întâlnirile clubului, dacă nu mă înşel cea de la Trafalgar, şi după dezamăgirea înregistrată cu Signature a fost o plăcută surpriză. În ciuda norului greu şi delicios de latakii şi virginii, 1864 mi-a părut de la prima tentativă un interesant aromatic, aşa că am luat şi o mică mostră pentru acasă. Fumat în linişte, după câteva zile, a confirmat prima impresie.
1864 Perfect Mixture este un amestec aş spune clasic de trei tutunuri - black cavendish, burley, virginie - specific tabacurilor aromatice (fireşte, cu excepţiile de rigoare), beneficiind şi de aceeaşi prezentare elegantă marca Larsen (cutie frumoasă, metalică, tutunul protejat de o punguţă argintie, potrivit de umed). Mirosul este foarte aromat şi complex, de cofetărie, în care se amestecă ciocolata cu lapte, ceva lichior cu note de vanilie, miez de nucă uşor prăjit, pe alocuri şi ceva din mirosul de coajă de portocală. Foarte interesant şi pentru nefumători, cu siguranţă nu foarte tentant dacă nu eşti fumător de aromatice. Tutunurile folosite pentru 1864, un frumos amestec de auriu şi cafeniu, cu tăietură măruntă, se pun uşor în pipă şi ard până spre final relativ bine, necesitând una sau două reaprinderi, dar fără să încingă pipa dincolo de aşteptări.
Partea bună pentru cineva care apreciează tutunurile naturale este că acest casing, delicios dacă îţi plac dulciurile, nu acoperă cu totul aroma de tabac, lăsând să se simtă densitatea burley-ului şi baza de cavendish (mai ales de la jumătate) cu virginiile dulcege făcându-se simţite ici-colo. Îmbinarea între notele de ciocolată/nucă şi cele de tutun, între patiserie şi tutungerie, fac din 1864 o alegere interesantă. Debutând cu un puternic gust aromatizat, dar fără acea amăreală chimică, lasă de pe la sfert să se simtă mai bine gustul de tutun, trecând casing-ul în planul secund. Plăcut până la final. Cred că pentru cei cantonaţi în zona aromaticelor ar putea deveni uşor un tutun de toată ziua. Încărcătura nicotinică este foarte scăzută, mirosul rămas în cameră tinde spre un factor WAF maxim.

Concluzie: fără a fi o cel mai bun aromatic fumat până acum, 1864 Perfect Mixture de la W.O. Larsen este un tabac aromatic bun, cu o aromă foarte tentantă mai ales pentru nefumători, genul de mixtură care se pretează a fi savurată în public. Este un pic mai scump, ţinând cont că oferta autohtonă s-a dezmorţit destul de mult în ultimul an, dar pentru fanii tabacurilor aromatice este o opţiune recomandată. Mai ales că se pretează perfect şi atmosferei de sărbătoare ce stă să vină. Dacă preferi tutunurile naturale, cu predilecţie spre englezeşti, atunci poate fi o schimbare de ritm, de pas, de fumată.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti


Înapoi la W.O. Larsen

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron