No.14 -Virginia Flake

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun ?

foarte slab
0
Niciun vot
slab
0
Niciun vot
mediu
1
33%
bun
0
Niciun vot
foarte bun
2
67%
 
Voturi totale : 3

No.14 -Virginia Flake

Mesajde zudo » 11 Dec 2011, 15:33

[img]http://www.cigarmaxx.de/images/produkte/vauen-pfeifentabak-tabak-no-14-detail.jpg[/img]
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: No.14 -Virginia Flake

Mesajde zudo » 11 Dec 2011, 16:00

Tabacul vine in cutiuta metalica de 50 de grame, sub forma de flake. Flakes-urile, de forma dreptunghiulara, sunt taiate si impachetate atent si au o consistenta usor friabila. Contin virginii curate. Forma, textura si umiditatea relativ scazuta le fac usor de impachetat si umplu perfect un bol mediu.
Aprinderea si arderea sunt lejere.
Aromele sunt naturale, dulceata usor astringenta a virginiilor clasice se simte pe tot parcursul fumatei. Contrar asteptarilor, nu este agresiv pentru limba si palat.
Taria nicotinica este usor sub medie iar impresia ambientala este, cred, acceptabila. Mi s-a parut a fi cel mai bun blend de la Vauen si il votez in consecinta.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: No.14 -Virginia Flake

Mesajde Gordon » 11 Dec 2011, 19:54

De acord cu zudo, o virginie corecta. Am fumat-o la ultima intalnire. Desi, probabil ca nu se va vinde conform clasamentului final, cred ca trebuie sa stea pe raftul oricarui magazin din Romania, pentru piparii mai pretentiosi intr-ale flakeurilor de virginie.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: No.14 -Virginia Flake

Mesajde atzitzi » 24 Dec 2011, 19:23

Pot spune de la inceput ca sint "fun" de flake-uri. Impresia cu care am ramas dupa N14 este destul de neclara, poate pentru ca a fost doar unul. Surpriza placuta consta in faptul ca l-am descoperit uitat in borseta, in situatia in care ramasem fara tutun "La mama", vis-a-vis de JPB-ul de la Eva (unde era inchis :(( ).
Tarie sub medie, ardere buna, agresivitate redusa.
Un tutun corect, insa fara nimic deosebit, dar care spre final produce un fum neplacut atit pentru fumator cit si pentru chibiti.
Concluzia, atita timp cit exista Dunhill Flake, Ashton - Golden Flake si Capstan, N14 merita doar trecut la palmares. Votez mediu.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011


Înapoi la Vauen

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron