Sam's Flake

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
25%
Foarte bun
3
75%
 
Voturi totale : 4

Sam's Flake

Mesajde alguhan » 25 Iun 2009, 12:13

Samuel Gawith's Sam's Flake a fost un tutun foarte apreciat de mine. Nu i-am uitat gustul. Am vrut sa repet aceasta experienta neuitata inca o data, si am cumparat o cutie. L-am fumat cu multa placere si de data asta. Pot sa-l fumez in fiecare zi la orice ora. Este unul dintre cele mai bune amestecuri de oriental si virginia pe care am incercat.

[img]http://www.bluedenteurope.ro/sharedpix/reviewpix/SG_samsflake.jpg[/img]

La deschiderea cutiei atat prin priveliste si cat prin miros m-am gandit la Samuel Gawith's FVF , iarasi un tutun de exceptie pentru mine. Aerisirea tutunului este obligatorie. Prin diferite grade de uscaciune este posibil sa prindeti diferite gusturi, printre care unul adecvat cerintelor voastre. Arde usor si va lasa sa degustati aroma virginiei excelente. Acelasi gust ca la FVF, dar putin condimentat de orientale. orientalul se simte mai mult dupa jumatate bolului si se simte si mai mult spre sfarsit.

Scrumul este foarte fin, gri deschis, si foarte curat. Doza de nicotina este satisfacatoare pentru mine.

Recomand cu caldura amatorilor de virginii. Eu il votez foarte bun.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Sam's Flake

Mesajde Humidor » 04 Sep 2010, 19:48

De cate ori am incercat tutunurile Samuel Gawith's am fost oarecum dezorientat din cauza ca au existat multe contraste in aprecierea blendurilor acestei marci. Uneori am testat acelasi blend la intalnirile PCB din cutii desigilate, la fata locului si mi-a parut neinteresat, chiar neplacut, mai apoi din cutii deschise cu mult timp inainte, si mi s-a parut excelent. Ultima experienta placuta am avut-o proband Chocolate Flake dintr-o cutie deschisa cu un an in urma de Pioneru. Mi s-a parut a fi un tutun excelent! Am cumparat apoi aceasta mixtura si, nerabdator am aerisit tutunul doar 10 minute, am umplut pipa si... dezastru, nu semana deloc cu cel uscat.
Mi-am adus aminte apoi despre ce [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=68&t=516]povestea[/url] Twain care, incercase sentimente similare.

Revenind la Sam's Flake, Algu a descris cel mai bine comportamentul acestui tutun in diferite stadii de umiditate: "Prin diferite grade de uscare este posibil sa prindeti diferite gusturi, printre care unul adecvat cerintelor voastre". Mie-mi place dupa ce cutia a fost tinuta cateva ore pana la o zi deschisa.

Tutunul din cutie are o aroma placuta de virginie si oriental, cu o usoara aroma artificiala, care se duce dupa aerisire. Flake-urile sunt uneori pudrate de zaharul cristalizat prin trecerea timpului. Desi taietura este flake, in cutie este posibil sa gasiti numai flake dar si tutun faramitat. Eu am gasit jumatate flake jumatate rupt. Fumat neuscat, tutunul pisca la limba si are un gust usor neplacut. Uscat, devine catifelat, fara piscaturi, cu o aroma placuta de virginie parfumata cu arome orientale, ardere buna fara condens si la final cu un scrum gri deschis fara impuritati. Se potriveste la fel de bine cu e un whisky, coniac sau cafea.

Desi nu mi-a placut din prima, dupa mai multe incercari, primeste calificativul foarte bun.
Humidor
 


Înapoi la Samuel Gawith

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron