MAC BARREN – roll cake – spun cut

Moderator: Cinabru

aprecieri - MAC BARREN – roll cake – spun cut – de luxe pipe tobacco

Foarte slab - nerecomandat
0
Niciun vot
Slab - în caz că nu există altă opţiune
0
Niciun vot
Satisfacator - de încercat
0
Niciun vot
Bun - recomandat
2
67%
Foarte bun - de fumat neapărat
0
Niciun vot
Excelent - tutun de sărbătoare
1
33%
 
Voturi totale : 3

MAC BARREN – roll cake – spun cut

Mesajde ghibortz » 06 Noi 2010, 22:52

de luxe pipe tobacco
Cutie rotundă de 100g cu capac alb cu marginea vişiniu-deschis.
Tăietura este ceea ce se cheamă bullseye adică discuri de cca 2 cm în diametru şi 1-2 mm grosime.
Tutunul exterior este de culoare maronie şi cafeniu-deschis cu puncte galben-albicioase (ochi), înecăcios şi puţin amărui.
Centrul discurilor este ocupat de un năsturel de cavendish negru cam fad la gust, fără ceva care să atragă atenţia.
Miroase dulceag a prune uscate şi miere, oricum aromă plăcută şi uşor fructată.
De împachetat am încercat toate metodele care au picat pe moment:
1. desfăşurarea atentă a fiecărui disculeţ din care a rezultat o grămăjoară de panglici subţiri, înguste şi lungi (loose cut) – împachetare şi fumată excelente însă după jumătatea bolului se pierd aromele. Se fumează complet cu ardere constantă şi omogenă, cu un fum consistent şi de o tărie slabă spre medie.
2. Împăturire – fumată cu peripeţii dar cu avantajul unor arome care dispar greu.
3. Fişic – necesită o pipă cu vatră babană. Aprinderea şi menţinerea arderii neomogene sunt dificile însă veţi avea parte de gust şi arome până la ultima moleculă de tutun.
Gustul per ansamblu virginat-dulceag este contrabalansat cu fineţe de izul puţin mai cu asperităţi al burleyului.
Are o umiditate ideală după părerea mea dar fumează foarte bine şi uscat mai serios şi funcţionează ca tutun de orice moment având un „room note” cu grad ridicat de „mmm ce bine miroase ăsta!”.
Tunu excelent / notă maximă / unul dintre preferate.
ghibortz
 

Re: MAC BARREN – roll cake – spun cut

Mesajde ghibortz » 06 Noi 2010, 22:58

am uitat să ataşez foto...

[attachment=0]
mac barren roll cake spun cut.PNG
mac barren roll cake spun cut.PNG (64.55 KiB) Vizualizat de 5019 ori
ghibortz
 


Înapoi la Mac Baren

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron