Peterson - Sweet Killarney

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
1
20%
Mediu
1
20%
Bun
2
40%
Foarte bun
1
20%
 
Voturi totale : 5

Peterson - Sweet Killarney

Mesajde suicune » 02 Mar 2009, 12:12

Dupa ce aseara am incercat Luxury Blend, astazi am zis sa incerc si Sweet Killarney. Primul nu m-a dezamagit deloc, insa acesta mie mi s-a parut si mai bun.

Atat cutia cat si tutunul neaprins promit o aroma de caramel. Este alcatuit din tutunuri Virginia, Burley si Black Cavendish, formula clasica, dar contine si tutun Maryland (nu stiu cum e acela). Umiditatea este aproape ideala. Eu l-am introdus in pipa direct, fara uscare. Taietura este ribbon, fiind foarte usor de umplut pipa. Mirosul tutunului neaprins nu este fortat dar este foarte placut. Poate fi lasat liber pentru a parfuma camera.

O data cu aprindere vine si aroma de caramel, dar numai o idee. Este adaugata special pentru a face tutunul si mai placut. Dupa mine, se simte mai bine gustul de tutun decat aroma. Mie mi se pare ca gustul de tutun vine mai repede decat la Luxury. In ciuda faptului ca este un tutun aromat, detine cateva trasaturi de top: arde destul de mult, uscat, nu infierbanta pipa absolut deloc, arde pana da un scrum usat si nu simti nimic pe limba, chiar si daca fumezi fara filtru. Aroma din camera este caramel pur si este extraordinara. Si daca il fumezi in prezenta unor nefumatori vei fi apreciat pentru el.

In concluzie, acesta este dupa mine cel mai bun aromatic oferit de Peterson. Are o doza potrivita de tutun dar si o aroma placuta. Recomand acesta cu caldura celor care indragesc tutunurile aromate. In mod cert o sa imi mai cumpar o cutie.
suicune
 

Re: Peterson - Sweet Killarney

Mesajde Cinabru » 19 Dec 2011, 18:35

În ciuda numeroaselor impresii negative de pe TobaccoReviews.com am hotărât să schimb gama şi să mai încerc un aromatic de la Peterson - Sweet Killarney. Mai ales că în preajma sărbătorilor s-ar putea să fiu nevoit să socializez, sper nu prea mult, şi cu cercuri de nefumători. Tutunurile Peterson mi-au oferit câteva surprize plăcute când vine vorba de flake, latakie sau virginie cu uşoare casing-uri, dar nimic memorabil în spectrul mixturilor aromatizate. Cam toate sunt la fel, cel mult medii calitativ şi uşor de uitat. Fructate, lejere, poate bune pentru început.

Sweet Killarney este un astfel de amestec, patru tipuri de tabac (o generozitate de la care te aştepţi la mult mai mult) într-o frumoasă combinaţie de nuanţe cafenii, aurii şi brune, foarte umede în cutie. Mirosul este cel deja tipic pentru un aromatic Peterson - fructat, un pic de alcool, foarte intens, cu doar câteva note din caramelul anunţat în prezentare. Nici măcar o vagă promisiune de tabac. După ceva aerisire am fumat un bol într-un DC dedicat amestecurilor de gen, a doua zi alte două, în pipe fără filtru. Bine uscat se aprinde relativ repede şi arde constant până spre final, altfel transformă fumata într-o cursă de stricat beţe de chibrit. Fără filtru a cauzat ceva pişcături, nu foarte rele, dar categoric nici plăcute.

Gustul până la jumătate este de compot, foarte dulce, poate chiar prea dulce, de fructe confiate cu un strop de lichior, şi trebuie multă atenţie, combinată cu un ritm foarte, foarte lent, pentru a simţi un pic din caramel. În a doua parte a fumatei, aşa cum era de aşteptat, casing-ul capătă un gust amar şi chiar acrişor, apare gustul prea discret de tutun (cu ceva aciditate de la auriile virginii) şi până la final se menţine în aceleaşi limite. O notă ridicată pentru mirosul lăsat în cameră, ar trebui să facă furori printre civili.

Sweet Killarney este un aromatic mediocru, în care tutunurile sunt aproape total mascate de amestecul de fructe. Un tutun care va fi având fanii săi, poate fi o experientă, dar la care nu voi reveni cu siguranţă. Merge în perioada sărbătorilor, poate merge şi când faci primii paşi. Altfel nu.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Peterson - Sweet Killarney

Mesajde alecos » 07 Feb 2012, 14:28

Cum siguranta gusturile sunt ceva extrem de variat. Mie acest blend mi s-a parut cel mai prost de la Peterson. Trebuie uscat bine ca sa se aprinda si sa arda constant, un defect prezent si la celelalte aromatice de la firma aceasta irlandeza. Tutun prost cu arome (artificiale de prune)care ii ascund slabiciunile cand il mirosi in cutie, dar care dispar ca prin minune cand il fumezi. Nu se mai simte decat mixtura de burley cu virginia de o calitate indoielnia. L-am votat slab.
Avatar utilizator
alecos
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Feb 2012, 17:20
Localitate: cluj
Fumez pipa din: 0- 0-2011


Înapoi la Peterson

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron