Peterson - Old Dublin

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
1
4%
Mediu
3
13%
Bun
15
65%
Foarte bun
4
17%
 
Voturi totale : 23

Peterson - Old Dublin

Mesajde Humidor » 24 Oct 2008, 21:21

In esenta, Old Dublin este un excelent amestec mediu englezesc cu putin adaos de Black Cavendish.
[img]http://forum.humidor.ro/images/Pipe/PetersonOldDublin2.JPG[/img]
Amestecul seamna cu Dunhill My Mixture 965, dar de o nuanta aromatica mai usoara si mai putin piperata si in mod evident mai slab.
Adaosul de latakia si Cavendish este subtil, imbogatind paleta aromelor de Virginia si Oriental.
Nuanta dominanta a gustului de fum dulce pare a fi adusa de virginia si nu este o nuanta artificiala de chimicale.
Avand o tarie medie, tabacul nu inteapa si poate fi fumat de mai multe ori pe zi fara a te obosi. Aroma lasata in camera este destul de puternica.

Am achizitionat acest tabac prima data in mai 2008 de la [url=http://www.pipe-shop.net]pipe-shop[/url] si a doua oara in august 2008 de la acelasi magazin, la pretul de 9,35€/50g.

[attachment=0]PetersonOldDublin1.jpg
Humidor
 

Re: Peterson - Old Dublin

Mesajde Augustinus » 26 Oct 2008, 21:43

Old Dublin este unul dintre cele mai bune tutunuri Peterson, chiar daca nu atinge rafinamentul flakes-urilor produse de aceasta firma. In comparatie, insa, cu suratele sale, Old Dublin se dovedeste a fi totusi un tutun mediu daca nu slab si nu ma refer aici la tarie, ci la calitatea prelucrarii. Problema mi se pare a fi latakia folosita. Dupa mai multe testari ale tutunului, resimt aceeasi lipsa de consistenta si stabilitate a tutunului, cu treceri bruste de la puseuri de aroma latakista la fum de tabac ieftin si prost prelucrat. De altfel, asta pare sa fie problema marii majoritati a tutunurilor de la Peterson (cu exceptia flakes-urilor si lui Irish Oak). Si totusi, pasiunea pt latakia nu-mi permite sa nu recunosc faptul ca este un tutun fumabil, care-ti poate oferi nu doar placerea fumului rece, ci si confortul unei investitii oneste.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Peterson - Old Dublin

Mesajde cristi_l » 13 Dec 2008, 22:04

chiar acum termin un bol de Old Dublin si imi pare rau ca e pe terminate. Un amestec grozav pentru "latakisti"...destul de aromat cat sa nu deranjeze nici la fumat nici la ambianta creeata in camera si cu destula latakia cat sa ii dea acea aroma scpecifica iute, condimentata si rece
cristi_l
 

Re: Peterson - Old Dublin

Mesajde pecta » 14 Dec 2008, 15:48

Ma lupt acum cu o cutie de Old Dublin. Pentru mine a fost o mare dezmagire, gustul e destul de plat si latakia din aceasta mixtura nu imi spune mare lucru. Arde destul de bine.

Pe viitor voi ocoli acest tutun fiindca nu are nimic memorabil. E doar un tutun de criza ( ca tot e a moda acum cuvantul asta) pe care il pipezi din lipsa de altceva.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Peterson - Old Dublin

Mesajde suicune » 11 Mar 2009, 14:52

Un tutun intresant dar sunt blend-uri mai bune la Peterson. Mi se pare destul de monoton si nu m-a impresionat cu nimic. Oricum, este un tutun bun pentru cei care vor sa fie introdusi in lumea tutunurilor Latakia deoarece nu este puternic. Nu stiu daca il voi lua iar. Poate doar daca nu se mai gaseste alt blend Peterson.
suicune
 

Re: Peterson - Old Dublin

Mesajde catalindm » 16 Sep 2009, 00:00

Un tutun care la deschiderea cutiei dar si la prima fumata m-a facut sa cred ca am luat teapa cu el. Mirosol dar si gustul nu mi-au placut la inceput, fiind si primul tutun cumparat cu Latakia. Dar nu m-am lasat si am continuat sa-l fumez, prima data in ideea ca am dat bani pe el dar dupa inca vreo 2-3 pipe m-a convins ca am facut o afacere buna.
Sincer, e tutunul care ma invata cum sa fumez pipa. Acest tutun mi-a aratat ce inseamna un fum rece, cum sa nu incingi pipa si mai ales cum sa te relaxezi.
Aroma nu o pot defini dar imi place din ce in ce mai mult. Clar ca e mai tare decat aromatele fumate pana acum, cantitatea mai mare de nicotina isi face simtita prezenta dupa jumatatea bolului dar nu e suparator. Mirosul in camera e puternic si suparator nefumatorilor, chit ca fumez pe balcon cu usa la camera deschsa.
Un tutun pe care sigur il voi mai cumpara, cu toate ca acum sunt curios de My Mixture 965 de la Dunhill, care am inteles ca e tot pe acolo dar mai bun si mai tare un pic.
"Daca as sti cum se face o fotografie buna, as face-o tot timpul." - Robert Doisneau
Avatar utilizator
catalindm
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Aug 2009, 14:44
Localitate: bucuresti

Re: Peterson - Old Dublin

Mesajde Lifelover » 29 Sep 2009, 21:18

Prin bunavointa domnului Stefan Teris (caruia-i multumesc si pe aceasta cale) am pus si eu gheruta pe o mostra foarte sanatoasa, ca sa nu zic direct ,,cutie'' de Old Dublin. Pot sa spun ca am fumat mixturi englezesti mai bune, multumita obladurii membrilor mai experimentati, dar asta anume (care-a reusit sa-mi bage in toate boalele profesori, neamuri, prieteni, de toate, cu aroma puternica si ezoterica ::6) ) nu e, catusi de putin, una rea. Pentru un debutant intr-ale latakiilor, mi-a oferit fum rece, un aftertaste insistent, dar placut, si cateva boluri picante si patimase, care m-au indemnat si mai mult la relaxare si contemplare.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Peterson - Old Dublin

Mesajde Cinabru » 28 Aug 2011, 10:16

Dacă îmi aduc bine aminte, Old Dublin a fost primul tutun cu latakia adus pe piața românească. L-am fumat inițial la două întâlniri, și m-a surprins plăcut. Era o mixtură englezească onestă, cu destulă latakie pentru gusturile mele de atunci, și chiar dacă nu putea egala un Dunhill sau un Samuel Gawith rămânea totuși un Peterson bun. Așa cum am mai scris, Peterson îmi pare o marcă ”de școală”, care te ajută să descoperi latakia, să începi să guști și să apreciezi un perique în cantități apreciabile, să fumezi corect un flake. Sau, dacă preferi aromaticele, gama este suficient de largă și de calitate. Din când în când s-a întâmplat să fumez câte o pipă de Old Dublin, așa că în final mi-am luat o cutie. Mai ales că rămăsesem fără provizii.

Mirosul este de latakie, puternic și neplăcut pe scara WAF, cu un vag iz de oriental și aparent o urmă de virginie. Potrivit de umed (nu l-am aerisit deloc) tutunul din cutie e un amestec tăiat mărunt de negru lucios și auriu fin, suficient de apetisant cât să te îndemne la o fumată. Se aprinde ușor și arde relativ constant până la final. Gustul inițial este de amestec englezesc clasic: latakie cipriotă cu foarte puțin oriental, susținută de consistența cavendishului, făcându-se simțită vag și vremelnic și dulceața de virginie. E un gust inconstant, s-ar putea să placă sau tocmai să deranjeze prin alternanțele dese. Aici se simte bine latakia, aici apare o mixtură dulce-amăruie. Spre jumătate fumul devine mai amar, mai puternic și ușor picant. La final rămâne scrumul tare și închis la culoare. Nu înfierbântă pipa (în limite rezonabile și fumat corect), nu înțeapă la limbă.

Concluzie: la începuturi mi-a plăcut mult mai mult decât acum. E un tutun bun mai ales pentru cei care fac trecerea spre mixturile englezești, se găsește ușor, iar prețul este corect. Nu l-aș fuma în fiecare zi, dar din când în când merge foarte bine, chiar dacă latakia nu îl face prea popular în public, mai ales printre nefumători. Categoric este unul dintre tutunurile de care mă leagă o oarecare doză de nostalgie a începuturilor. Merită încercat.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Peterson - Old Dublin

Mesajde Twain » 07 Apr 2013, 17:29

Am cumpărat din nou acest tutun săptămâna trecută, după vreo 4 ani de pauză, timp în care a lipsit din stocul meu personal. Până să îl aprind, mă întrebam de ce. După ce am tras primele fumuri, mi-am amintit şi răspunsul.
La deschiderea cutiei mirosul este destul de plăcut. Cunoscutul iz de lemn pe jumătate ars al latakiei nu este dominant, ci se împleteşte echilibrat cu cel al virginiei, iar umiditatea tutunului este tocmai potrivită pentru umplerea pipei. Vizual, amestecul de fire de tutun galbene şi brune arată foarte apetisant.
După aprindere, însă, povestea s-a schimbat şi nu tocmai în bine. Gustul de latakia a devenit predominant şi virginia nu am mai simţit-o decât aproape de finalul bolului, când am reaprins pipa după ce o lăsasem din mână vreo 20 de minute. Din când în când, fără să îmi dau seama de ce, apărea în pipă şi o "aromă" străină, parcă de hârtie arsă, dar care dispărea iar după câteva pufăituri.
Arderea a decurs uniform de fiecare dată, nu a încins pipa şi, la final, în vatră a rămas un scrum fin ca o pudră.
Deşi nu este, per total, un tutun rău, parcă, totuşi, lui Old Dublin îi lipseşte ceva ca să îl facă mai armonios, dar nu pot să-mi dau seama ce. Poate că mixarea cu un pic de Burley sau Black Cavendish l-ar face mai bun. Sau poate că sunt eu mai obişnuit cu latakia siriană decât cu cea cipriotă. În orice caz, ceva-ceva îi lipseşte acestui tutun ca să îl tragă niţel în sus.
Aroma în cameră are un WAF cam la limita acceptabilului ("...hmm, parcă miroase a ţigară").
Mai sus, pecta a etichetat acest tutun cu epitetul "de criză". Înclin să-i dau dreptate.
Concluzie: Old Dublin nu este un tutun prost dar, prin comparaţie cu ce mai există pe piaţă, în clasamentul meu personal nu se califică în zona de top. L-am votat Bun după o îndelungată cumpănire dacă n-ar merita numai Mediu.
Finalul e uşor de ghicit: borcan, sertar, ne revedem peste un an (cel puţin). Consummate Gentleman şi Artisan's Blend sunt alternative mai bune.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Peterson - Old Dublin

Mesajde Gordon » 07 Apr 2013, 18:15

Eu nu l-am mai fumat de foarte mult timp. Cand vad K&K pe cutie, din instinct, imi iau gandul de la el. K&K este cea mai urata poveste despre tutun din 2008 pana in prezent. Imi aduc aminte ce bunaciune de tutun era Orientalul de la McConnell si ce a ajuns acum, de cand este produs de K&K. Twain are dreptate, cred ca tot ce are inscriptionat K&K, are un adaos de aroma de carton ars si tutun tras. Bine ca mai exista Dan Tobacco...

Dac-as avea posibilitatea sa-l revotez, i-as acorda acum slab.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Peterson - Old Dublin

Mesajde Insuratelu Cristi » 04 Mai 2014, 20:18

[quote="Humidor"]In esenta, Old Dublin este un excelent amestec mediu englezesc cu putin adaos de Black Cavendish.
Amestecul seamna cu Dunhill My Mixture 965, dar de o nuanta aromatica mai usoara si mai putin piperata si in mod evident mai slab.
Adaosul de latakia si Cavendish este subtil, imbogatind paleta aromelor de Virginia si Oriental.
Nuanta dominanta a gustului de fum dulce pare a fi adusa de virginia si nu este o nuanta artificiala de chimicale.

Sunt de exact aceeasi parere dar cu precizarea ca pe parcusul unei fumate apar alternante de gust destul de mari iar finish-ul este dezastruos. Am cumparat o cutie din state si raman cu impresia ca tot ce vine de acolo este si de o calitate mai ridicata decat pe continent. Personal imi place dar nu intra in top 10. Il votez "bun"
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la Peterson

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron