Guilty Pleasure

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
1
33%
Mediu
1
33%
Bun
1
33%
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 3

Guilty Pleasure

Mesajde DSM » 25 Noi 2010, 21:41

Ashton – Guilty Pleasure
Tara de origine – Germania, Kohlhase, Kopp&co
Tutun: Burley
Cavendish
Virginia
Taiere: ribon
Ambalaj: cutie de metal

[attachment=0]
gp_2.jpg


Am cumparat acest tutun dintr-un impuls ciudat. Am plecat sa cumpar de la magazine doua tutunuri nou aparute. Aveam lista facuta de acasa. In magazine insa am ales acest tutun pe langa unul de pe lista. Nu imi explic ce ma atras sprea al alege. Poate nevoia de un aromatic acum ca a inceput sezonul rece.
Descrierea de pe cutie a aromelor suna similar cu cel de pe plicul WO Larsen Fine & Elegant. Tutunul are o rama de vanilie, mango si citrice. La deschiderea cutiei cu greu am destins cele trei arome, are mai mult un amalgam care ducea spre un ceai de fructe. Tutunul este foarte umed, lasat la uscat aroma de citric incepe sa se faca observata.
Se aprinde usor si arde destul de fierbinte insa paradoxal am avut cea mai buna experienta intr-o pipa cu volum destul de redus si pereti subtiri. Fumul este destul de umed, recomand consumarea acestui tutun dintr-o pipa cu filtru. Rar aroma artificiala lasa loc tutunului natural care insa este greu de despicat pe feluri.
In unele pipe (cele cu bol mai mare) am observant ca uneori cenusa ramane in cocoloase lipicioase. Posibil sa fie de vina casingul care nu se arde sau evapora complet.
Greu sa zic daca mai cumpar o cutie pe viitor. Mai ales acum cand oferta din magazine s-a mai imbogatit un pic. As indrazni sa il recomand fanilor de tutunuri pure astfel incat acest tutun sa isi justifice numele de Guilty Pleasure. Macar numele este onest.

In incheiere cateva cuvinte despre producator. Ashton este o firma Americana de tutunuri si trabucuri infintata in 1985 de catre Robert Levin –“tobacconist” din Philadelphia. Activitatea principala este productia de trabucuri cu tutun din Republica Dominicana. Poate si de aici usurinta cu care tutunurile de pipa pentru piata EU au fost lasate in sarcina celor de la Kopp & co din Germania . Pacat pentru ca pot sa confirm pe cateva cutii de blenduri Ashton produse in State sunt superioare ca si calitate. Ashton produs de Kopp&Co intra in lista de tutunuri de mijloc.

Si acum cateva note pentru Guilty Pleasure cu 10 fiind maxim :
Taria tutunului - 3
Nicotina - 2
Aroma naturala de tutun - 4
Aroma artificiala - 9
Mirosul din camera - 10

PS: Acum cand am gasit poza cutie pe net fara eticheta de avertizare observ desenul. Grafica de inspiratie America Latina.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Guilty Pleasure

Mesajde pari » 26 Noi 2010, 09:52

Ce inseamna un nume bine ales...ai plecat cu lista de acasa dar...."this glorious mixture of" ;)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Ashton

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron