Stanwell - MELANGE

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
5
19%
Slab
5
19%
Mediu
8
31%
Bun
3
12%
Foarte bun
5
19%
 
Voturi totale : 26

Stanwell - MELANGE

Mesajde suicune » 25 Apr 2009, 13:58

[attachment=0]
Stanwell Melange.JPG
Stanwell Melange.JPG (12.39 KiB) Vizualizat de 18752 ori

In ultima vreme am cam evitat tutunurile aromate dar am zis totusi sa mai iau unul care sa miroasa frumos pentru a parfuma camera. Am citit ca acest blend miroase foarte placut asa ca am zis sa-l incerc. Are acelasi pret ca si Amphora, Skandinavik deci nu ma asteptam sa aiba cine stie calitate. Totusi, mi-am zis "Hei...ce-am de pierdut?".

La deschiderea plicului, primul aspect care m-a lovit este mirosul tutunului, unul destul de pronuntat parca de cappuccino. Aspectul tutunului este in cea mai mare parte aurie, deci procentul de Black Cavendish este redus ceea ce e bine. Are si tutunuri orientale, dar dupa culoare cred ca predomina Virginia.

Datorita taieturii se indeasa usor in pipa si se si aprinde la fel de usor. Nu este foarte puternic aromat, insa nu prea am simtit cine-stie-ce de la promisa aroma de caise. Mai degraba vanilie decat caise. In orice caz, mirosul pe care il emana este extraordinar, parca o prajitura cu ciocolata (de altfel, cam singurul lucru care mi-a placut la tutunul acesta). Arde destul de mult si nu necesita multe reaprinderi. Arde complet si lasa un scrum negru.

In concluzie, am incercat destul blenduri Stanwell dar, personal, acesta mi s-a parut cel mai bun, mai ales datorita mirosului pe care il degaja. Daca as vrea sa parfumez placut camera, mi-a mai lua una, dar, in rest, nu prea am multe motive sa ma intorc la el. Merita totusi incercat, poate unora o sa li se para mai bun decat mi s-a parut mie.
suicune
 

Re: Stanwell - MELANGE

Mesajde Twain » 25 Apr 2009, 17:43

Într-adevăr, acest tutun are un miros îmbătător, dar pierde mult după aprindere. L-am încercat şi eu, dar nu am putut fuma mai mult de 2 sau 3 pipe dintr-un plic întreg.
Nu voi mai cumpăra vreodată acest tutun. Plicul pe care îl am probabil că-mi va ajunge până la adânci bătrâneţi. [img]http://i289.photobucket.com/albums/ll226/Hamza_B/GIFS/wheelchair.gif[/img]
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Stanwell - MELANGE

Mesajde zudo » 25 Apr 2009, 18:49

Pana acum vreo 2 luni l-as fi votat "bun", in lipsa de comparatie. Intradevar miroase foarte bine , dar numai in prima jumatate are si gust acceptabil. In categoria aromaticelor, mult mai bune mi s-au parut : W.O.Larsen Signature , Amphora Full Aroma si Rattray's Bagpiper's Dream.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Stanwell - MELANGE

Mesajde Ciprian » 26 Apr 2009, 13:11

L-am votat mediu. Am observat diferente intre cel la cutie cumparat din germania si cel la plic luat de la noi. Tutunul din cutie este mult mai aromat si pastreaza aceast aroma pe o perioada mult mai mare in timpul fumatului.
Ciprian
 

Re: Stanwell - MELANGE

Mesajde alguhan » 26 Apr 2009, 19:19

Eu l-am votat foarte slab. Primul motiv: nu a fost placere mea de a fuma tutunuri cu arome "naturale". Si un tutun aromatic pot sa-l savurez daca are o ardere buna, gust placut si consum echilibrat dar preferabil si surprinzator, perceptand diferite mirosuri in timpul fumatului. Ee tutunul asta nu are nici una dintre calitatile descrise.
Cum zice si Twain, ma asteptam si eu sa gust mirosul care a iesit din plic. Acest miros ramane doar in plic, la prima aprindere dispare.
Nu am fumat decat 3 sau 4 boluri pe care nu le-am terminat pana la sfarsit. Plicul l-am pus departe de toate tutunurile mele. Si pe urma cred ca l-am si aruncat, nu mai stiu. A fost o experienta neplacuta care a avut loc acum foarte mult timp dar tot n-am uitat cat de prost a fost acest tutun, desigur numai pentru gusturile mele. :)
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Stanwell - MELANGE

Mesajde ghibortz » 08 Aug 2010, 22:19

plic cumpărat in extremis la un preţ la care aş fi putut lua din state 150 de grame de mclelland sau samuel gawith sau multe alte bunătăţi consacrate dar asta e.
nu mai plec nicăieri fără tutun la mine şi să mă bazez pe cine ştie ce magazine sau benzinării provinciale.
vânzătorul de la benzinărie a ţinut să menţioneze că cele două pachete rămase în vitrină sunt sosite în stoc acum un an.
în fine nu am de ales.

aroma la desfacere este de borhot de prune al cărui miros înţepător de etil tipic prunelor fierte (nu în apă ci în soare) este susţinut de dulceaţa exagerată a ceva ce aduce a rom de cofetărie… de chec cu cacao însiropat cu o fiertură de zahăr cu esenţă de rom.
pe pachet se menţionează prezenţa caiselor (?)…
nimic din imaginile olfactive nu aduce a tutun şi nici a caise.
după vreo 10 minute în care am ţinut plicul larg deschis constat că nu şia pierdut din umiditate şi nici fragrantele nu au dispărut.
deci speranţa unui aromatic înnăclăiat întrun sos adevărat mă face să cred că nu am aruncat banii pe fereastră şi mă voi putea bucura de un tutun cinstit.
sunt afară sub lumina chioară a unui bec pe la 12 noaptea deci informaţii cu privire la cum arată coloristic vorbind mie greu să ofer: e ca un amphora aparent atât la tăietură cât şi la culoare (cam aşa îmi pare… poate puţin mai prezente firişoare de tutun roşiatic şi gălbui).

împachetarea decurge uşor fără vreun efort special de atenţie.
se aprinde uşor şi uniform deşi eu nu folosesc a doua aprindere cu tasare prealabilă a tutunului.
atât aroma cât şi gustul primar este cel al mixturilor daneze dar cu un plus plăcut al ciupiturii condimentate a orientalului.
pentru câteva zeci de fumuri persistă un miros de ceară epilatoare.
nu deranjant ci dimpotrivă suspect de gâdilicios.
dispare imediat după o gură de şpriţ cu fetească regală.
“du(l)cele de cavendish” este prezent iar după vreo 10 minute şe simte distinct aroma şi gustul dulce-acrişor al virginiei.
burleyul prăjit inscripţionat în textul de prezentare de pe pachet poate că e prea afumat sau prăjit deabinelea că e cam insipid.
finalul este unul de spectacol de teatru cu aplauze şi bravouri entuziaste: parfumat floral şi untos mai puţin corpolent şi condimentat cu subtilitate.
fără tam-tam doar elegant.
aportul de nicotină şi tăria fumatei se situează undeva sub mediu.
fumează constant însă călduţ până la ultimul fir iar cantitatea de zămuri este neglijabilă.
aerisit 10 minute şi cu ajutorul a două beţişoare de bumbac vă asiguraţi o fumată fără probleme de condens.
dacă nu se intervine pentru eliminarea condensului se riscă o unghie de tutun nears.
ca şi amphora full aroma îmi lasă o uşoară senzaţie de vătuială pe cerul gurii.
este un inconvenient cu care am învăţat să convieţuiesc la fumarea unor astfel de tutunuri.
de încins pipa nu pot să ofer o părere obiectivă deoarece eu trag constant şi pipele frig de la început până la sfârşit indiferent de grosime sau tutun.
surpriza plăcută o dă starea de echilibru a gustului cu aromele ceea ce confirmă suspiciunea de la început că acest melanj are casing din sos şi nu e doar stropit cu vermorelul.
cenuşa nu îmi dau seama ce culoare are şi nici ce consistenţă sau textură are.
cum spuneam becul cel choir de deasupra e bun doar de atras ţânţari şi fluturi.
nota finală este de: “mediu” pentru că nu are totuşi un accent individualizant care să îl facă memorabil şi problema eternă a mixturilor aromate fumata caldă.
recomnadat în cazuri excepţionale de genul “nu e altceva de cumpărat”.
ghibortz
 

Re: Stanwell - MELANGE

Mesajde Ciubi » 31 Iul 2012, 17:00

In cautare de "prajituri de cofetarie" am luat acest tutun, pentru ca nu am gasit S.G.Chocolate Flake.
Il gasesc acceptabil pentru ceea ce caut, insa nu tocmai ce imi doream.
Dupa recomandarea vanzatoarei, ar avea maximul pe scara "gustului". Nici vorba de caise, insa o senzatie placuta de lapte?, lapte ars (atat gustul, cat si mirosul), ce mi-a adus aminte de copilarie.
Ca tarie, subiectiv, il consider puternic: desi am umplut 3/4 din pipa, nu am putut sa o termin, si am ametit un pic.
Din experienta mea redusa (am fumat Stanwell Cherry si Amphora F.A.), i-am acordat "mediu", pentru madeleinele lui Proust :).
Hmm... interesant.
Avatar utilizator
Ciubi
 
Mesaje: 6
Membru din: 24 Iun 2012, 12:10
Localitate: Bucuresti

Re: Stanwell - MELANGE

Mesajde TLGTLC » 07 Apr 2014, 21:00

In primul rand trebuie sa mentionez ca e foarte importanta provenienta (lasati-o balta daca il achizitionati din Romania sau Ungaria, bunicel daca il luati din Germania, mult mai bun via Spania sau foarte fain daca reusiti sa-l procurati din State) cat si ambalarea. La plic nu va fi niciodata ca cel din cutie. Este un tutun pe care l-am fumat mereu cu muulta placere daca provenea din zona corecta si era ambalat in cutie vidata. Are gust si miros de caise confiate, arde superb, mirosul in camera este demential...oricate blenduri grozave as fuma melange isi va face mereu loc.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Stanwell - MELANGE

Mesajde Insuratelu Cristi » 03 Oct 2014, 08:04

Sunt de exact aceeasi parere ca antevorbitorul meu. Gustul de melange (caise confiate) nu l-am regasit pe nicaieri la nici un alt tabac incercat de mine si intr-adevar exista diferente majore intre plic si cutie. Daca la punga din Romania gustul nu se prea regaseste in placerea fumatei, la cutia din Germania aroma se intensifica in momentul aprinderii iar atmosfera din camera este de "sarbatoare". Un aromatic de "pionierat" pentru mine (am impresia ca a fost primul tabac de pipa incercat) de care ma leaga doar amintiri frumoase. Am mereu in colectia mea acest "melange" pe care il pufai printre virginii sau latakii. Nota Maxima
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la Stanwell

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron