Pure Perique

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
2
40%
Foarte bun
3
60%
 
Voturi totale : 5

Pure Perique

Mesajde Lifelover » 06 Mar 2010, 14:49

[img]http://www.tecon-gmbh.de/images/MC%20Connell%20Pure%20Perique%2050g.jpg[/img]

Marca : Pure Perique
Producator : Robert McConnell
Blender: Kohlhase & Kopp
Tutun : perique
Aspect tutun : ready-rubbed
Aroma : nearomatizat
Tarie : foarte puternic
WAF : N/A
Pret : 9.30 euro/tin de 50 g
Magazin : Pipe-Shop.net
(copirait Cinabru)

Avem aici, domnii mei, un tutun menit amestecurilor de diverse feluri, din ipostaza de condiment. Strang trebuincioasele pentru un blend propriu si o sa povestesc si impactul sau din acel unghi; acum am sa va spun doar cum se comporta cand e fumat ca atare, solo.

In cutie, se prezinta sub forma de ribbons, facil de introdus in pipa. Aroma din cutie este una pe care n-am mai intalnit-o pana acum - seamana a Brie maturata usor problematic - , iar tabacul este putin cam umed pentru gustul meu. Fetele alese de pe tobaccoreviews spun ca nu avem aici de-a face cu the real deal, din St James Parish, ci green river burley preparat in aceeasi maniera, iar eu inclin sa-i cred, pentru ca n-am intalnit nici o nota fructata pe tot parcursul fumatei; un gust dur, puternic, unidimensional, piparat bine si cu o cantitate de nicotina care, alaturi de aroma inconfundabila, ofera fumatorului in cautare de senzatii tari o experienta care ar trebui savurata dupa o masa copioasa si cu un pahar mereu plin. Zice Molia ca un negustor german ofera, gratuit, o pipa din magazinul sau celui care fumeaza un bol de perique, cap-coada, fara sa se supere sistemul digestiv pe el; daca adevaratul perique e, intr-adevar, mai bogat in nicotina decat aista si mai ,,plin'' si mai ,,aromat''... o sa mai am nevoie de antrenament. Am terminat un bol, fara reactii adverse agresive, din incapatanare pura.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Pure Perique

Mesajde tantalau » 08 Mar 2010, 11:49

Ca sa comentez si eu acest tutun, oferit cu atata generozitate de Lifelover ( generozitate pt care o sa plateasca scump :) ): am incerct jumatate de bol din acest tutun.....si pot spune ca l-am incercat de 2 ori - prima si ultima data - a fost un cosmar. Am rezistat fara probleme la tutunuri tari, gen irish flake, care, pe langa o tarie cumplita a avut si o aroma placuta, dar acest tutun este efectiv....un desfundator de sinusuri. Si nimic altceva. Asa cum a zis si Lifelover, tot din incapatanare pura, am terminat si eu aceasta jumatate de bol, nu am avut probleme digestive, insa pot spune cu mana pe inima ca nu este de fumat. Ma rog, nu in forma aceasta. Amestecat cu altceva....ok. Dar asa.....doar daca vrei sa te dai mare ca ai incercat asa ceva. Ma indoiesc ca cineva poate sa il aprecieze. Dar mai stii....or mai fi totusi asemenea persoane :)
Avatar utilizator
tantalau
 
Mesaje: 30
Membru din: 25 Dec 2009, 19:13
Localitate: Bucuresti

Re: Pure Perique

Mesajde mrg » 08 Mar 2010, 12:55

Hei, de unde ma pregateam sa comentez ca tutunul asta o sa aiba un singur post, cel al lui Lifelover, uite ca a mai existat un curajos. :41) , domnilor! Va admir pt. perseverenta, dar, sincer, nu va invidiez pt. senzatiile incercate! ::10)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Pure Perique

Mesajde Cinabru » 08 Mar 2010, 13:46

Nu am curaj sa incerc. Radule, iti multumesc din suflet pentru amabilitate, dar pastrez tutunul pentru o combinatie cu vreo virginie. Oricum, esti un erou :1)
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Pure Perique

Mesajde bridge » 09 Mar 2010, 00:29

De la primul fum realizezi ineditul,la al doilea ,tusesti,al treilea da cadenta (rar cit mai rar),al patrulea se stinge,nici o paguba,pauza e binevenita ,al cincilea te obisnuiesti,al saselea ori il arunci ori esti dependent ,eu sunt dependent.
Avatar utilizator
bridge
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Ian 2009, 04:20
Localitate: Buzau

Re: Pure Perique

Mesajde DSM » 09 Mar 2010, 01:48

[quote="bridge"]...eu sunt dependent.

de Pure Perique?

Sunt curios cine o sa faca un review la un bol de pure latakia.

Respect ca ati incercat condimetele tabacurilor separat, neamestecat.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Pure Perique

Mesajde colyalbaitz » 15 Mai 2012, 19:46

Spre deosebire de Pure Latakia care se poate fuma simplu, nu este si in cazul acesta, deoarece am rezistat eroic pana la sfarsitul fumatei cu toate ca iuteala se simtea foarte tare,si nu se recomanda a se fuma simplu, nici eu nu cred ca voi mai incerca aceasta experienta prea curand si aviz amatorilor de senzatii tari care spun ca rezista la orice printre care ma numaram si eu, cu acest tutun nu este de glumit.O sa il incerc cu un amestec de latakia si cu virginie sa vad cum este deoarece in amestecuri zic eu ca este o alta experienta.
Avatar utilizator
colyalbaitz
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Dec 2010, 20:45
Localitate: Constanta


Înapoi la Robert McConnell

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron