Dunhill - Standard Mixture Mellow

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
100%
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 1

Dunhill - Standard Mixture Mellow

Mesajde Gordon » 20 Mar 2011, 19:28

[attachment=1]
DunhillStandardMixtureMellow_1.jpg
Acest amestec este varianta mai slaba a [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=50&t=97]Dunhill - Standard Mixture Medium[/url], adica are aceleasi ingrediente dar aromele sunt mai putin pronuntate. In compozitie intra latakia, oriental si virginii din Carolina de est si Georgia dar metoda de prelucrare difera. Fata de varianta Medium, culoarea predominanta este cea a firelor deschise cu nuanta de pai. Taietura este in panglici.

Mirosul la deschiderea cutiei este cel clasic de mixtura englezeasca, cu aroma de latakie cu iz intepator - asemanator prunelor afumate - dulce acrisor, inmiresmat de oriental. Tutunul nu necesita prea multa aerisire. Eu de fapt nu l-am aerisit de loc, primul bol avand o ardere mai greoaie dar, dupa cateva zile, umiditatea a devenit buna.
Din punct de vedere al arderii, amestecul se comporta bine, fara a incinge pipa si fara a produce un condens peste masura, mai ales daca pipa este dotata cu filtru. Aroma nu este foarte tare si nici gustul prea afumat astfel incat, il recomanda ca pe un tutun pentru toata ziua.

Ce am observat la tutunurile Dunhill este ca in ultima vreme nu mai pun prea mare pret pe calitatea continutului. Am gasit in cutie nervuri intregi, care bineinteles ca nu ard atat de bine si pe care eu le elimin. Observasem cu cateva saptamani in urma acelasi lucru la o cutie de Early Morning Pipe. Totusi, spre deosebire de alte tutunuri europene, produse la o calitatea indoielnica de Kohlhase & Kopp, mixturile Dunhill sunt produse sub licenta de Scandinavian Tobacco Group, in Danemarca.
[attachment=0]
DunhillStandardMixtureMellow_2.jpg
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Înapoi la Dunhill

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron