Cate pipe fumati?

Chestionarele pot fi completate de catre membri astfel incat in timp sa avem anumite statistici

In medie cate pipe fumati?

Nu fumez sunt doar colectionar
0
Niciun vot
Pana la o pipa/luna
0
Niciun vot
Pana la o pipa/saptamana
7
11%
Pana la o pipa/ zi
13
20%
Pana la 2 pipe/ zi
15
23%
Pana la 4 pipe/zi
19
29%
Mai mult de 4 pipe/zi
12
18%
 
Voturi totale : 66

Cate pipe fumati?

Mesajde Humidor » 30 Oct 2008, 08:40

Rog folositi formularul de mai sus pentru a vota.
Humidor
 

Re: Cate pipe fumati?

Mesajde Twain » 30 Oct 2008, 09:02

In medie 2 pe zi, pentru ca am unele zile in care nu reusesc sa ma ating de pipa, iar altele in care fumez si 4.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cate pipe fumati?

Mesajde Learned » 14 Iul 2014, 21:46

Vad ca nu sunt singurul care fumeaza o data pe saptamana :)

Apropo, chiar exista oameni care doar le "colectioneaza"?!? M-i se pare extraordinar de straniu, adica, rostul pipei e sa dezlege aromele tutunului nu sa fie "colectionata"...
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

Re: Cate pipe fumati?

Mesajde Insuratelu Cristi » 15 Iul 2014, 12:32

@Twain "In medie 2 pe zi, pentru ca am unele zile in care nu reusesc sa ma ating de pipa, iar altele in care fumez si 4."

Exact cam acelasi lucru il patesc si eu. Daca am o zi plina la birou, nici nu se pune problema de pipa. Daca e treaba lejera... bagam tare chiar si mai mult de 4 fumate pe zi.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000

Re: Cate pipe fumati?

Mesajde Baxter » 04 Dec 2014, 17:05

Eu, am fost cazul "colectionarilor". Fumez doar de 4 ani si colectionez de 12. Mi-am cumparat pipe ( a fost o intamplare fericita ), dar, novice fiind, atunci, am incercat sa fumez de vre-o 2 - 3 ori, dar fiind in totala necunostinta de cauza, si cu tutun aromat bineinteles, am reusit doar sa-mi ard limba, de fiecare data. Nefacandu-mi placere, am renuntat la fumat, si m-am axat doar pe colectie. Imi placeau nespus in continuare, dar doar ca si obiect de artizanat. Datorita forumului, cand l-am gasit, m-am "reapucat", dc pot spune asa. Astazi, si fumez, colectionand in continuare. Cel mai probabil, si imi doresc asta, e sa nu ma opresc niciodata. :1)
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Cate pipe fumati?

Mesajde Learned » 04 Dec 2014, 21:28

[quote="Baxter"]Eu, am fost cazul "colectionarilor". Fumez doar de 4 ani si colectionez de 12. Mi-am cumparat pipe ( a fost o intamplare fericita ), dar, novice fiind, atunci, am incercat sa fumez de vre-o 2 - 3 ori, dar fiind in totala necunostinta de cauza, si cu tutun aromat bineinteles, am reusit doar sa-mi ard limba, de fiecare data. Nefacandu-mi placere, am renuntat la fumat, si m-am axat doar pe colectie. Imi placeau nespus in continuare, dar doar ca si obiect de artizanat. Datorita forumului, cand l-am gasit, m-am "reapucat", dc pot spune asa. Astazi, si fumez, colectionand in continuare. Cel mai probabil, si imi doresc asta, e sa nu ma opresc niciodata. :1)


Foarte interesant, pe mine nu ma-u atras deloc pana nu am fumat aged burley in pipa unui prieten, atunci am devenit interesat pentru prima oara. Am trecut de la interes 0 la o adevarate pasiune pentru pipat de atunci :D

Sunt curious, ma-i este vreo pipa din colectie nefumata inca?
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

Re: Cate pipe fumati?

Mesajde Baxter » 05 Dec 2014, 07:20

"Sunt curious, ma-i este vreo pipa din colectie nefumata inca?"

Desigur ca am si nefumate. Cu unele, care nu prezentau interes, nu mi-am dat silinta sa le fumez. Am si aprox. 40 buc, noi, care nu le-am "dat foc" inca. De asemenea, cu multe am fumat doar o data, dar dc nu s-au ridicat la inaltimea asteptarilor, nu am mai fumat cu ele. In rotatie, am numai danezi, englezi si italieni, majoritatea hand-made, cu care nu gresesti niciodata. ;) Avand o rotatie generoasa ( aprox. 60-70 pipe), imi este greu sa gasesc o alta " fumegacioasa ", care sa ma incante. Dar desigur, nu ma pot oprii din cautat, pipa visurilor, adica " the ultimate smoking machine". :1)
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Cate pipe fumati?

Mesajde TLGTLC » 05 Dec 2014, 10:35

La mine este exact invers...pipa este doar o unealta. In schimb am multe zeci (poate peste 100) de blenduri degustate.
Am inceput sa fumez intr-o perioada neagra a vietii mele. Iesisem shifonat dintr-o experienta si financiar eram catastrofa. Prima pipa a fost una chinezeasca din lemn dar care fuma nesperat de bine, a doua una din lemn de par luata de la un amic pe care o dadea de colo-colo. Primele tabacuri au fost unguresti. Un prieten din Oradea s-a milostivit de mine si mi-a daruit 30 (treizeci)de plicuri din Ungaria de la Rona si Obester pana la Mac Baren-uri. Acum lipseau pipele si am inceput cu ieftinaturi de pe okazii, unele facandu-si foarte bine treaba.
Situatia materiala si-a revenit, am momentan 13 pipe care fumeaza bine dar marea mea pasiune consta in a degusta alte si alte tabacuri. Fumez in functie de timp...zile in sir nu pun gura pe pipa si cand recuperez...cred ca ies la o medie de 2 pipe zilnic.
Nah...acest poll s-a transformat intr-un ,,remember"
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Cate pipe fumati?

Mesajde LEGIONNAIRE » 06 Dec 2014, 11:50

Fumez in functie de timp si de stare....Am zile cand nu ma ating de pipa decat seara cand ma relaxez si imi adun gandurile. Facand o medie lunara, cam 2/zi.
" The Legion dies; It does not surrender ! "
Avatar utilizator
LEGIONNAIRE
 
Mesaje: 48
Membru din: 02 Noi 2012, 18:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 18 Noi 2012

Re: Cate pipe fumati?

Mesajde Learned » 22 Feb 2016, 16:28

Acum am crescut putin frecventa, fumez cam o zi da si una nu, o pipa seara inainte de culcare mi se pare o experienta deosebit de placuta. Ma-i am perioade cand pur si simplu nu am chef si nu ma ating de ele 2¬3 saptamani dar nu mi se intampla des :)
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013


Înapoi la Chestionare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron