JPB Victoriei

Postati aici informatii despre magazinele din Bucureşti

Re: JPB Victoriei

Mesajde mrg » 17 Sep 2010, 09:29

Super-veste! Ieri inca nu ajunsesera la magazinul de pe Victoriei. Primul care le vede sa dea de veste!!!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: JPB Victoriei

Mesajde RazvanD » 21 Sep 2010, 08:53

Am trecut eu ieri pe acolo, dar tutunurile nu a au ajuns inca pe raft. Raspunsul a fost " e posibil ca tutunurile sa fii ajuns deja in tara, dar pana se face vama si formalitatile mai dureaza..."
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina

Re: JPB Victoriei

Mesajde manos » 21 Sep 2010, 15:53

Astazi am ajuns si eu la Jpb Victoriei. Vanzatoarea amabila m-a informat ca tabacurile vor fi la raft in ultima saptamana din septembrie sau prima din octombrie ! Deci mai trebuie sa avem inca putina rabdare !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: JPB Victoriei

Mesajde alguhan » 21 Sep 2010, 16:09

[quote="manos"]Astazi am ajuns si eu la Jpb Victoriei. Vanzatoarea amabila m-a informat ca tabacurile vor fi la raft in ultima saptamana din septembrie sau prima din octombrie ! Deci mai trebuie sa avem inca putina rabdare !

Acelasi raspuns am primit si eu astazi :)
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: JPB Victoriei

Mesajde zudo » 22 Sep 2010, 19:15

Maine dupa-amiaza se pare ca vor aparea noile tutunuri (17 blend-uri) pe raft. Am tras cu ochiul la lista de preturi si am retinut 2: Ashton 50g la 56 lei si Rattray's 100g la 106 lei (mai ieftin ca W.O.Larsen). :ymsmug:
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: JPB Victoriei

Mesajde Humidor » 22 Sep 2010, 20:21

De la mine JPB primeste nota 10 deoarece e prima firma locala care tine cont de recomandarile membrilor PCB si nu doar de unul doua sortimente. Dupa parerea mea este o incercare de a iesi de sub monopolul clientilor si a cadourilor de ocazie si un pas in intampinarea cerintelor piparilor cu state. :1)
Humidor
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde manos » 23 Sep 2010, 18:46

Deci a reusit cineva sa ajunga sa cumpere tabacurile enumerate de zudo ? Intreb pentru ca vreau sa merg si eu maine !
De acord cu Humidor - tot respectul pentru staff-ul JPB-ului !!!
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: JPB Victoriei

Mesajde Twain » 23 Sep 2010, 18:48

Am trecut eu azi si am vazut ca le-au adus. Din cate am putut observa, erau pe raft cam toate tutunurile de pe lista de mai sus.
La prima ochire am retinut cam asa:
- Erinmore Balkan - 49 de lei.
- Astley si Ashton - 56 de lei.
- Robert McConnell - 65 de lei.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: JPB Victoriei

Mesajde manos » 23 Sep 2010, 18:53

Multumesc frumos pentru informatie Twain !
Maine imi voi goli buzunarele !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: JPB Victoriei

Mesajde manos » 24 Sep 2010, 17:59

Astazi am ajuns la JPB - cel situat in incinta City Mall de la intersectia soselei Oltenitei cu Giurgiului. Odata intrat in magazin am mers tinta la raftul cu tabacuri - intradevar toate tabacurile pomenite in ''lista lui Zudo'' sunt prezente pe raft ! O adevarata minune si desfatare pentru pipari ! Preturile sunt - 56 ron pentru cutia de 50 g si 106 ron pentru cea de 100 g - acceptabile din punctul meu de vedere !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: JPB Victoriei

Mesajde mrg » 27 Sep 2010, 11:08

Pentru cei care nu au ajuns inca la JPB, iata cum arata (vineri 24.09) oferta completa:
Fişiere ataşate
Noua oferta JPB.jpg
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: JPB Victoriei

Mesajde manos » 27 Sep 2010, 19:58

A iesit super ok fotografia raftului din Victoriei.
Am insa o nelamurire referitoare la Robert McConnell Special London care din ce stiu eu este un tabac pentru pipa insa in magazin este recomandat de catre vanzatoare drept tutun pentru rulat, nu am nimic impotriva deoarece taietura este una deosebit de fina, insa si asa, tot un tabac pentru pipa ramane ! Am incercat sa explic vanzatoarei din magazinul din City Mall cat am stiut despre acest tabac, insa a ramas putin dezorientata, avand ''dispozitii'' de al recomada drept un tabac pentru tigarete - el fiind pozitionat ca atare in raft langa tunurile de rulat ( idem si in magazinul din calea victoriei ) Gresesc eu sau sunt dezinformat cu referire la acest tabac... ??? Poate cineva sa ma lamureasca ?
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: JPB Victoriei

Mesajde victor » 27 Sep 2010, 21:15

@ Manos. Vinzatoarea de pe Calea Victoriei mi-a spus ca este pentru rulat tigari. Dar m-am documentat si nu este asa. E tutun de pipa tocat marunt.
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: JPB Victoriei

Mesajde manos » 27 Sep 2010, 21:30

@victor
Asa stiam si eu,
Doream doar o confirmare/infirmare, cu referire la acest blend.
Multumesc.
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: JPB Victoriei

Mesajde Twain » 28 Sep 2010, 02:10

Dupa ce JPB a adus noile tutunuri, am consultat repede tobaccoreviews si mi-am facut o lista in care am trecut unele amanunte, cum ar fi continutul fiecarui blend, cotatia (in numar de stele) si numarul de review-uri.
Nu in ultimul rand, am trecut si cotatia WAF (room note), un aspect deloc de neglijat pentru aceia dintre noi care sunt casatoriti. ;)
Ce a iesit, puteti vedea mai jos.

Ca sa-l parafrazez pe mrg: pentru cei care nu au ajuns inca la JPB, iata cum arata in detaliu noile tutunuri din oferta:

*******************************************************

Ashton Artisan's Blend --- Virginia, Latakia, Perique, Turkish (3*, 61 rev, WAF 8)
Ashton Consummate Gentleman --- Burley, Virginia, Latakia, Maryland (3*, 25 rev, WAF 8+)
Ashton Guilty Pleasure --- Burley, Cavendish, Virginia (2*, 19 rev, WAF 8+)
Ashton Winding Road --- Cavendish, Virginia (2*, 15 rev, WAF 9)

Astley's No.1 --- Cavendish, Virginia, Latakia, Turkish (3*, 6 rev, WAF 8)
Astley's No.2 --- Virginia, Perique (3*, 21 rev, WAF 8+)

Rattray's 7 Reserve --- Cavendish, Virginia, Latakia, Oriental (3*, 37 rev, WAF 8+)
Rattray's Dark Fragrant --- Cavendish, Perique (3*, 34 rev, WAF 9)
Rattray's Hal O'The Wynd --- Virginia (3*, 144 rev, WAF 8+)

Reiner Golden Flake / Blend 71 --- Burley, Virginia, Perique (4*, 78 rev, WAF 8+)

Robert McConnell Latakia Flake --- Virginia, Latakia (3*, 12 rev, WAF 8+)
Robert McConnell Scottish Flake --- Virginia (3*, 52 rev, WAF 8+)
Robert McConnell Special London --- Virginia (3*, 5 rev, WAF 8+)

Savinelli Aromatic --- Cavendish, Virginia, Oriental (3*, 3 rev, WAF 10)
Savinelli Cavendish Punto Oro --- Cavendish (4*, 1 rev, WAF 10)

Solani Aged Burley Flake / Blend 656 --- Burley (3*, 74 rev, WAF 8+)


*******************************************************

Repet, acestea sunt detaliile noilor sortimente aduse de JPB, prezentate pe tobaccoreviews vineri, 24.09.2010. Sper ca vor fi de folos cuiva.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: JPB Victoriei

Mesajde ghibortz » 28 Sep 2010, 08:40

mulţumim de efortul depus.
eu unul apreciez.
decât să iau tobaccoreviews la puricat când mă voi decide să mai cumpăr de la noi tutun sau când nu voi mai avea de ales doar o să intru pe forum şi o să arunc ochii pe detaliile înşirate de tine.
şi în ordine alfabetică. :41)
ghibortz
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde Molia » 09 Mar 2011, 14:42

Magazinul a fost inchis o vreme in jurul zilei internationale a fumatorilor de pipa si a fost redeschis reamenajat, aproape de nerecunoscut. Acum nu ne mai separa de rafturile al caror continut dorim sa-l admiram acei pereti de sticla, e loc sa saliveze mai mult de doi pipari in magazin si ansamblul de humidoare a fost mutat intr-un compartiment izolat, cu umidificator de camera. Au adus si brichete Dupont pentru cine e dispus sa scoata din buzunar cinci mii de lei contra unui asemenea instrument.
McConnell-urile de 100g tot nu le-au adus. In semn de protest azi fug pan' la Halasz dupa o cutie de Irish Oak.
Molia
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde stoica1972 » 16 Iul 2012, 05:17

Un magazin pentru inima noastra Foarte bun ?
stoica1972
 

Re: JPB Victoriei

Mesajde Gordon » 12 Sep 2014, 13:25

De curand au reinceput importul de Captain Black in variantele [url=http://www.tutundelux.ro/tutun/tutun-pentru-pipa/tutun-pentru-pipa-captain-black-regular]Regular[/url], [url=http://www.tutundelux.ro/tutun/tutun-pentru-pipa/tutun-pentru-pipa-captain-black]Cherry[/url] si [url=http://www.tutundelux.ro/tutun/tutun-pentru-pipa/tutun-pentru-pipa-captain-black-gold]Gold[/url], plicuri la 54 lei/50gr.

[img]http://www.tutundelux.ro/gallery/medium/3/tutun-pentru-pipa-captain-black-regular.jpg[/img][img]http://www.tutundelux.ro/gallery/medium/3/tutun-pentru-pipa-captain-black.jpg[/img][img]http://www.tutundelux.ro/gallery/medium/3/tutun-pentru-pipa-captain-black-gold.jpg[/img]
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: JPB Victoriei

Mesajde Learned » 12 Sep 2014, 15:04

Sunt mai incantat de cele trei blenduri de la Bentley :) Am avut norocul sa fiu acolo cand abia le-au adus si mi-am cumparat un Bentley Royal Vanila. Nu am mai incercat nimic de la acest producator dar sper ca voi avea or surpriza placuta?!?

Acum si o veste proasta:

Saptamana trecuta cand am fost la Jpb golescu au spus ca ma-i au doar 2 cutti de scottish flake si cand am intrebat daca vor ma-i aduce, au spus ca nu stiu ;_;
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Magazine din Bucureşti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator