The Room

Postati aici informatii despre magazinele din Bucureşti

The Room

Mesajde Humidor » 11 Iul 2010, 14:51

In plina criza financiara, se pare ca investitiile in cigar lounge merg bine. De curand am fost bombardat pe humidor.ro cu nenumarate comentarii din partea aceluiasi utilizator cu nickname-ul ”Dan K”, avand acelasi text si postate la diverse articole (vre-o 7). Textul integral este urmatorul:

“Am indentificat un nou magazin de profil care s-a deschis pe Calea Victoriei la nr 122 se numeste THE ROOM, si am ramas placut impresionat . Un magazin inradevar dedicat pasionatilor de trabucuri, aici poti gasi trabucuri si cubaneze si din nicaragua si honduras si dominicane . Dar au si o gama variata de bauturi pe care le poti acompania cu un trabuc de calitate . Am vazut ca au si pipe si tutun pentru pipa o gama destul de variata . Magazinul are si o zona in care poti sta si degusta trabucuri , foarte discret .”

Tipic romanesc, decat sa dai bani pe reclama, practici metoda Udrea, de te da drept altul vorbind despre tine.

In fine, astazi am fost la adresa respectiva si magazinul era inchis, (cu toate ca orarul din geam arata duminica: 12-19)... Magazinul este destul de aerisit (la propriu si la figurat), vazut po geam, nu am vazut nici un articol pentru pipe dar cine stie. Care aveti timp si ajugeti intre primii acolo, anuntati-ne si pe noi.

Anuntul dat in publicatiile de profil il gasiti [url=http://www.wall-street.ro/articol/Lifestyle/89099/Magazin-de-trabucuri-si-bauturi-fine-dupa-o-investitie-de-55-000-euro.html]aici[/url]

Demn de remarcat ca pe Calea Victoriei avem deja 4 magazine de trabucuri si pipe: JPB, The Room, Casa del Habano, Tobaccoshop - magazin Victoria (Docnet). Cel putin 3 dintre acestia sunt importatori directi (JPB, Casa del Habano prin Brands si Docnet)
Humidor
 

Re: The Room

Mesajde mrg » 24 Aug 2010, 13:16

Am avut astazi drum prin zona si, ghidat telefonic de Humidor ;) , am reusit sa identific The Room. Era deschis, asa ca am intrat si am aruncat un ochi la oferta de pipe & tutun. Prima concluzie - cam subtire oferta. Pipele expuse, cam cate 2-3 piese din fiecare brand erau: Stanwell, Danske Club, Peterson (astea parca erau vreo 3 si mai asteptau sa primeasca seria Sherlock Holmes pe care a avut-o si Tobacco Shop), Savinelli, Butz Choquin si Capitol. La tutunuri oferta era mai saraca: W.O. Larsen (cele 3 cutii metalice omniprezente), Bellini, Amphora, Gawith Hoggarth&Co (ceva mai multe sortimente) si ceva Skandinavik (parca mai era ceva, dar nu-s sigur). In materie de accesorii, produsele clasice: filtre de mai multe feluri, futacuri, perii aspre, spray de curatat pipa etc. Am mai vazut un bol ceramic de pastrare frumusel si niste dulapioare de pipe interesante (cu sertaras si capac culisant; aveau modele cu 3, 5 si parca 7 pipe), care urmau sa fie scoase in curand la vanzare. Si sa nu uit, brichete de pipa, la preturi peste 200 lei, parca. Toate astea incapeau intr-un singur dulap, restul magazinului fiind ocupat cu zona de trabucuri&tigari de foi (magazinul are un humidor mare, gen camera) si cateva rafturi de bauturi spirtoase, pe care nu am apucat sa le inspectez pt. ca am stat la discutii cu patronul magazinului, dl Bogdan Ciocarlan. Care a fost foarte amabil si deschis la vorba si mi-a marturisit sincer ca "raionul de pipe&tutun" merge slab si ca doar pipele mai ieftine, gen Danske Club (care aici costa 190 fata de 165 cat sunt la JPB), s-au vandut. Nici tutunul nu se vinde prea bine, dar aici dl Ciocarlan sustinea ca pregateste o surpriza - incearca sa aduca ceva sortimente care nu-s pe piata. Am intrebat ce anume, dar nu am reusit sa aflu in clar, insa parca au fost ceva aluzii referitor la ceva Dunhill sau Samuel Gawith. Ceea ce ar fi o veste buna, dar ramane de vazut daca si cand se va intampla si mai ales la ce pret. De altfel, problema preturilor am dezbatut-o ceva mai mult, interlocutorul meu explicandu-mi ca preturile mai mari (eu dadeam ca reper preturile de pe site-ul neamtului) se datoreaza taxelor&accizelor. Sa nu uit un amanunt important - la etaj exista amenajata o mica zona unde clientii fideli ai magazinului - asa am inteles eu - pot sta sa deguste un tutun sau un trabuc proaspat achizitionat. In fine, m-am bucurat ca am gasit un interlocutor deschis la sugestii, in limitele rentabilitatii, evident, si ca mai exista o posibila sursa de aprovizionare pt. pipari. Ramane de vazut cum va evolua oferta in timp.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Magazine din Bucureşti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron