Feeria Mall

Postati aici informatii despre magazinele din Bucureşti

Feeria Mall

Mesajde Twain » 14 Noi 2008, 06:18

Am descoperit abia ieri ca s-a deschis un stand cu trabucuri, pipe si tutunuri (de pipa si de tigarete) in Feeria Mall, sau - cum i se mai spune - Baneasa Shopping City. Spun "abia ieri" pentru ca vanzatoarea mi-a explicat ca s-au implinit deja vreo 5 luni de cand au deschis.
Magazinul se numeste "El Unico - deluxe tobacco shop" si e situat la parter, in stanga intrarii principale a Mall-ului, in atrium-ul cu fantani arteziene, langa Starbucks.
Oferta pentru pipari e destul de slaba. Am vazut vreo 12 pipe de tip Peterson, Stanwell si altele la fel, in intervalul de pret 300-700 de lei, intre care si o spuma Altinay. Forme cuminti, majoritatea bent, nimic extravagant. La capitolul tutunuri: dezastru. Undeva jos, pe un raft langa podea, am zarit doua plicuri de Stanwell (Mixture si Guarana, parca), precum si doua cutii de WO Larsen (Signature si Old Fashion). Tutunurile sunt asa de aiurea puse incat a trebuit sa ma indrume vanzatoarea ca sa le zaresc, pentru ca singur n-am reusit sa dau de ele, desi mi-am facut ochii roata de vreo doua ori prin tot magazinul.
Insa oferta pentru amatorii de trabucuri e mare si la vedere. E chiar spectaculoasa, as putea spune. Nu sunt prieten cu trabucurile, asa ca nu pot da relatii pertinente despre preturile sau marcile gasite acolo. Trebuie sa mai faca o vizita cineva care se pricepe. Ceea ce m-a impresionat, insa, a fost humidorul urias pe care cei de acolo l-au amenajat ca pe o incapere etansa, separata de restul magazinului. Are doi pereti din sticla si de afara se vad ceilalti doi pereti, intesati cu cutii pline de trabucuri inelate, cafenii, grasulii si apetisante.
Interesant e faptul ca pe [url=http://www.baneasashoppingcity.ro/store.php?name=El%20Unico]pagina de net a magazinului[/url] scrie ca ofera si "o zona de degustare mobilata cu fotolii din piele". Am vrut sa intreb daca pot degusta, intr-adevar, vreun trabuc acolo, sau ei ofera doar "zona" (ca intr-un banc prost), dar m-am abtinut ca eram pe fuga.
La intrebarea mea daca nu mai au cumva si alt magazin, deschis un picut mai aproape de centrul orasului, vanzatoarea mi-a raspuns ca mai au doar un stand in Hilton. Adevarat, dar, cand am ajuns acasa si am dat o [url=http://www.moneyexpress.ro/articles/multicol/13760]cautare pe net[/url], am descoperit ca patronul detine si standurile din subsolurile Mall-urilor Plaza si Vitan.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Feeria Mall

Mesajde Humidor » 20 Noi 2008, 23:52

Merita vizitat, duminica cred ca trec pe acolo, in graba... poate fac si poze.
Humidor
 

Re: Feeria Mall

Mesajde Twain » 13 Noi 2012, 09:10

Am observat că, de cîteva luni, într-un stand de tip "insulă" cu produse pentru fumat, aşezat la vreo 15 metri în faţa magazinului El Unico, au apărut nişte tutunuri pe care nu le-am mai văzut în alte magazine (dacă greşesc, vă rog să mă corectaţi). Este vorba de blendurile de mai jos. La ele, după o scurtă informare pe [url=http://www.tobaccoreviews.com]tobaccoreviews.com[/url], am ataşat şi conţinutul. Toate au un preţ aproximativ de 55 de lei (+/- 2 lei). Dacă cineva a încercat deja vreunul dintre ele, îi recomand să ne facă şi un mic review.

Bill Bailey's "Balkan Blend" - Latakia,Virginia, Perique, Oriental, Kentucky.
Bill Bailey's "Best Blend" - Latakia, Virginia, Perique, Oriental, Black Cavendish.
Bill Bailey's "Birthday Blend" - Virginia, Black Cavendish.
Torben Dansk "Blue Note" - Virginia, Black Cavendish.
Treasures of Ireland "Shannon" - Virginia.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Feeria Mall

Mesajde atzitzi » 13 Noi 2012, 09:47

Un magazin asemanator s-a deschis si in Plaza la ultimul etaj, cel cu restaurantele.
Tutunurile sint de la Dan Tobacco Manufacturing si pot fi comandate de la DanPipe.
Bill Bayley's Balkan Blend, un balkan destul de tipic, cu o incarcatura ceva mai generoasa de latakia. Acest tutun s-a tot vehiculat pe la intilniri. Robaina fiind cel care l-a adus, sau cel putin asa-mi amintesc. De mirare ca nu i-a facut nimeni un review.
Din seria Treasure of Ireland eu am incercat un VAPER, care contine si ceva oriental, cu denumirea Killarney. Destul de reusit, Dairen fiind cel care l-a apreciat in mod deosebit.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011


Înapoi la Magazine din Bucureşti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron