Tobacco Store

Postati aici informatii despre magazinele din Bucureşti

Tobacco Store

Mesajde tobacco_store » 17 Mai 2010, 15:54

Buna ziua!si multumesc pt raspunsul favorabil.Magazinul este In Bucuresti,Sos pantelimon 117,bl 206 sca,s2.(ca punct de reperputeti lua Mcdonalds,OMV-Electroaparataj sau Iancului ca sens de drum pe sos pantelimon spre str ritmului sau dimitrov,max 2 km pe partea dreapta de la OMV,magazinul este lipit de o farmacie.
Ca si tutunuri va putem oferi toata gama de la Peterson,Bellini,Amphora,Enrimore,Clan,Danske Club,Stanwell,W.O.Larsen,in plus gasiti o gama variata de tigari de foi,trabucuri,arome nargilea,narghilea si accesorii.Pipe Peterson,Stanwell,Butz-Choquin.
Magazinul este in dezvoltare,o parte din produse se afla in stoc,In caz ca nu se afla produsul dorit pe stoc se poate onora comanda in max 2 zile.Pagina web este in constructie,dar puteti apela la nr 0771716120 prog l-v 10-19,s 10-14,d inchis.
Pentru membrii clubului si comenzi conglomerate se pot face mici reduceri,in speranta unei colaborari placute va multumesc.
tobacco_store
 

Re: Tobacco Store

Mesajde zudo » 17 Mai 2010, 17:45

Iti dorim succes si asteptam cu interes sa deschizi si magazinul virtual ! :1)

P.S.: Te rog sa fii mai atent cu exprimarea si scrierea !... Reperele date pentru adresa sunt, cel putin pentru mine, naucitoare :15) :
[quote]...ca punct de reperputeti lua Mcdonalds,OMV-Electroaparataj sau Iancului ca sens de drum pe sos pantelimon spre str ritmului sau dimitrov,max 2 km pe partea dreapta de la OMV,magazinul este lipit de o farmacie.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Tobacco Store

Mesajde tobacco_store » 20 Mai 2010, 16:02

Buna ziua!si multumesc pentru urare; nu inteleg, totusi, unde am gresit pentru ca din punct de vedere cred ca am scris corect.
In ceea ce privesc reperele OMV si Mcdonalds din zona sunt recunoscute drept OMV electroaparataj,de asemenea si Omv iancului,aceeasi poveste este si cu Mcdonalds, imi cer scuze totusi celor pe care i-am derutat si mai reiau odata:2 km pe partea dreapta de la reperul OMV ca sens de drum pe sos pantelimon (sos pantelimon se intersecteaza cu str ritmului peste alti 2 km de la locatia tobacco store & old taste pleasure),cu speranta ca am fost inteles va multumesc.
Tobacco store & old taste pleasure-sos pantelimon 117, bl 206, sc a.tel 0771716120
tobacco_store
 

Re: Tobacco Store

Mesajde tobacco_store » 21 Mai 2010, 22:52

Buna ziua!,am fost informat de la magazin ca am primit vizita unor membrii ai clubului,tin sa multumesc si astept sa-mi spuneti ce parere v-a facut,de asemenea astept sfaturi si sugestii din partea dvs,multumesc.
tobacco_store
 

Re: Tobacco Store

Mesajde Twain » 22 Mai 2010, 19:18

Cred ca zudo s-a referit la reperele mult prea indepartate pe care le-ai folosit: 2 km dintr-o parte, 2 km din alta parte, ... In ziua de azi, aproape orice bucurestean are o harta a orasului (sau chiar GPS) si foloseste intersectiile pentru orientare. Pentru cazul de fata se poate spune: magazinul este pe soseaua Pantelimon, intre intersectiile cu strada Fantanica si cu strada Gheorghe Stanescu. Sau, si mai simplu: langa Biserica Capra.

Am trecut si eu azi pe la magazin si am cumparat o cutie de Erinmore Balkan Mixture. OK, asa da.
Magazinul mi-a facut o parere medie spre buna. Medie pentru ca mi s-a parut cam stramt, cu trei persoane se umple deja, dar inteleg ca afacerea e abia la inceput.
Mi-a placut varietatea ofertelor pentru fumat, de la narghilele si foite de tigari, pana la trabucuri si pipe. (Apropo, n-am vazut tutun de prizat si tutun de mestecat, dar poate n-am fost eu atent. Era si asa ceva in magazin?)
Ce nu mi-a placut a fost ca trabucurile stau "la uscat" in vitrina, in loc sa stea la adapost in humidor. Asta este o greseala fatala pentru aceste produse. De asemenea, ma asteptam sa gasesc mai multe soiuri de tutun de pipa cu mixturi englezesti sau cu latakia.
A, sa nu uit: mi-a placut faptul ca angajata m-a intrebat ce anume mi-as dori sa gasesc pe viitor in magazin, si-a notat ce i-am spus si mi-a pus la dispozitie numarul de telefon al magazinului, ca sa pot sa ma interesez de la distanta daca au venit tutunurile mele favorite. Aici as sugera chiar o carte de vizita a magazinului, pentru a fi oferita clientilor.

Alte sugestii ar mai fi:
- mai multe pipe "de mase" (Stanwell, Brebbia, Savinelli, Danske Club, Peterson);
- mai multe tutunuri englezesti si cu latakia. Asa cum i-am explicat si angajatei, Bucurestiul e plin de tutunuri aromate de la Thomas Radford, Peterson si Stanwell (cherry, vanilla, rum, whisky, guarana) dar nu se gasesc decat vreo 2 tutunuri cu latakia (Old Dublin - bunicel - si Kendal Balkan Mixture - cam prost). Cine vrea sa dea lovitura pe piata tutunurilor de pipa, ar trebui sa aduca latakii, englezesti si orientale, si o sa aiba clienti fideli.
Atentie, insa, la preturi. Stiu ca taxele si accizele impuse de stat umfla valoarea produselor din tutun, dar peste o anumita limita clientii se orienteaza catre Internet pentru a cumpara tutunuri si pipe mai ieftine.
Succes!
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Tobacco Store

Mesajde tobacco_store » 23 Mai 2010, 13:52

Buna ziua!si multumesc inca o data pentru vizita,reperele date de dvs sunt absolut la tinta(imi era teama ca nimeni nu m-ai stie de biserica capra),in ceea ce priveste tutunurile cu siguranta o sa gasiti ceea ce a-ti comandat si angajata cu siguranta la fiecare vizita se va angaja intr-o conversatie[list=][/list] placuta cu oricare dinte dvs,in continuate astept sfaturi si de ce nu critici din partea dvs(pe viitor ve-ti gasi un caiet special pt pipa club bucuresti unde o sa puteti scrue opiniile dvs, ai multumesc dl twain pt opinie,il m-ai pe dansul si pe ceilalti membrii, multumesc.
Numele meu este Adi am 33 de ani,sunt patronul magazinului,folosesc o pipa Vauen si tutun Peterson Connoisseur's Choice.
tobacco_store
 

Re: Tobacco Store

Mesajde pari » 27 Mai 2010, 08:55

[quote="Twain"]
Cine vrea sa dea lovitura pe piata tutunurilor de pipa, ar trebui sa aduca latakii, englezesti si orientale, si o sa aiba clienti fideli.

Cred ca este o afirmatie hazardata, Twain! Dupa parerea mea, "magazinul " trebuie sa "astepte" pentru a se modela dupa o lege simpla a comertului: CERERE si OFERTA!
Atentionarea legata de asezarea tutunului la vitrina este foarte bine venita! :1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Tobacco Store

Mesajde Twain » 27 Mai 2010, 12:58

[quote="pari"]...Cred ca este o afirmatie hazardata, Twain! Dupa parerea mea, "magazinul " trebuie sa "astepte" pentru a se modela dupa o lege simpla a comertului: CERERE si OFERTA!

A, trebuie sa recunosc, nu ma pricep deloc la comert. Eu am facut aceasta recomandare doar pe baza preferintelor mele. Si a regretului ca oferta de latakii si de englezesti nu e la fel de diversa la noi ca cea de aromate.
Sigur, patronul e cel care trebuie sa observe toate cererile cu atentie si sa-si manevreze magazinul in directia generala.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Tobacco Store

Mesajde Angelos » 27 Mai 2010, 13:39

De acord cu afirmatiile despre "lovitura" cu latakii si englezesti.
Angelos
 

Re: Tobacco Store

Mesajde pari » 27 Mai 2010, 18:14

...daca exista si se foloseste acel "caiet" , sigur va cunoaste cererea; lucrurile se vor aseza in aproximativ 6 luni
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Tobacco Store

Mesajde zudo » 27 Mai 2010, 21:33

Pentru cei care nu au drum prin zona ar fi utile macar vreo doua poze atasate si niscai detalii de oferta si preturi. :0)
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Tobacco Store

Mesajde tobacco_store » 29 Mai 2010, 13:14

Buna ziua!si multumesc pt interesul dvs,am diversificat oferta cu un nou tutun ce contine latakia si tutun englezesc,magazinul l-am deschis din pasiunea mea pt vechile placerii,nu tin sa dau lovitura ci doar sa rezist sa pot continua sa ofer o parte din vremurile de demult,in ceea ce priveste latakia nici eu nu sunt pasionat de acest tutun(prefer aromatele de la Peterson- Connoisseur's choice sau Deluxe mixture),de marti cineva trece pragul magazinului va putea cere si scrie in respectivul caiet. Pe viitor as vrea impreuna cu dvs sa propun spre degustare intr-un coltisor al magazinului un tutun din oferta mea curenta,astept opiniile dvs.
Cu respect,Adi!
tobacco_store
 

Re: Tobacco Store

Mesajde pari » 30 Mai 2010, 08:27

"nu tin sa dau lovitura ci doar sa rezist sa pot continua sa ofer o parte din vremurile de demult"
ASA DA! Bravo, Adi!
"Pe viitor as vrea impreuna cu dvs sa propun spre degustare intr-un coltisor al magazinului un tutun din oferta mea curenta"
Ce noroc pe piparii bucuresteni... :19)
O idee, testata de mine intr-un magazin din Olanda: tutunul pentru degustare era pus in boluri de sticla identice; tipul tutunului testat era ascuns privirilor, asa incat Clientul nu putea sa fie influentat de prejudecatii, sau "judecati de valoare"....aprecia (mai)obiectiv tutunul testat. :1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Tobacco Store

Mesajde manos » 30 Mai 2010, 13:36

Asa este pari, insa nu este noutate, in industria tutunului se foloseste des acesta modalitate de testare a consumatorului de catre producatorii de tigarete, ea este denumita ''blind test'' si consta in alegerea unui grup tinta etalon de aproximativ 50 100 persoane, fumatori carora li se ofera spre a fi testate tigarete care nu au imprimate nici un fel de brand pe ele, adica sunt ''blind'', avand diferite grade de nicotina, aroma, grad de ardere samd - sunt testate rand pe rand de catre acest grup in final urmand ca o anume tigareta, adica cea care obtine un procent mai mare de 50% sa devina tigareta acelui producator pentru aceea tara-regiune. Daca ai sa fumezi de exemplu o tigareta Camel din Romania nu are nimic in comun cu aceeasi tigareta din Germania - asta numai datorita acestui ''blind test'' .
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Tobacco Store

Mesajde pari » 31 Mai 2010, 08:40

Interesant, nu am stiut.
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Tobacco Store

Mesajde Humidor » 31 Mai 2010, 09:06

Si eu credeam ca diferenta de aroma se datoreaza adaptarii producatorului la tutunul existent pe piata locala. De exemplu, Marlboro produs in Turcia e departe de cel produs in Romania. Ce mi se pare interesant este ca turcii recunosc ca cel produs in Turcia este de o calitate mai slaba, ceea ce ma face sa cred ca nu ''blind testul'' sta la baza productiei.
Cei cu state mai vechi in fumatul de tigarete poate-si aduc aminte de anii 90 cand pe piata romaneasca se mai vindeau tigarete produse in US. In momentul in care s-a schimbat macazul pe productia europeana, calitatea a scazut drastic dupa care s-a trecut pe productia romaneasca si a mai scazut inca o data drastic. Cam atunci m-am lasat eu de fumat :19)
Dar Chesterfield ca cel din anii 90 nu o sa mai gasiti, parol, asta de acum este la calitatea Cismigiului produs pe vremea raposatului, doar ca arde ceva mai bine...

La fel cred ca este si cu tutunul de pipa, ca prea se plang multi de vremurile demult apuse.

Oricum, e binevenita initiativa tobacco_store, te asteptam vineri la intalnire sa facem testele necesare :2)
Humidor
 

Re: Tobacco Store

Mesajde manos » 31 Mai 2010, 11:58

Da humidor, asa este ''blind test''-ul despre care vorbim nu este cel care sta la baza productiei insa este cel care influnteaza procesul de productie intr-o proportie ce se situeaza undeva in jurul procentului de 30-40%. ( referitor la acest test este mult mai mult de discutat insa nu cred ca aici este locul potrivit, poate continuam discutia la intalnire )
Productia/calitatea tigaretelor mai este influentata de faptul ca statul obliga producatorul sa foloseasca tutun autohton in proportie de 10% - 15%, iar aici daca vrei calitatea se duce de rapa din nou, asa cum bine spui si tu !
Aceasta este o reglementare care a intrat in vigoare undeva in intervalul 1996-1998, daca ma mai tine bine memoria !
In momentul in care eu activam in cadrul unei companii multinationale producatoare de tigarete asa se prezenta situatia, acum sincer nu stiu cum mai stau lucrurile si nici nu ma mai pasioneaza acest capitol urat mirositor !

In orice caz ca sa ne tinem de subiect, este de admirat initiativa acestui magazin care speram sa fie pusa in practica !
Il asteptam pe stimatul domn ce detine acest magazin si la intalnirile noastre !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Tobacco Store

Mesajde tobacco_store » 31 Mai 2010, 21:10

Buna seara!sigur nu o sa pot ajunge la intalnire dvs(poate pe viitor),dar ramane valabil ce am spus,propun spre degustare in magazin 2 tutunuri nu asa de cunoscute la noi in tara dar care cred ca promit mult,asadar Kendal Balkan Mixture si Kendal Bobs Chocolate Flake ambele cu tutun englezesc si latakia,ramane ca impreuna cu dvs sa stabilim 2 zile dintr-o saptamana intre orele 14-17 ore,cand as putea primi 2 membri(2 membrii cu scuzele de rigoare pt ca spatiul nu ne permite mai mult).
Domnul Twain care a trecut pragul magazinului si care am inteles ca ai plac tutunurile englezesti si cele ce contin latakia este invitat daca programul ai permite,asadar rog admini si cei mai vechi membri sa faca cartile daca as putea spune asa si ramane sa stabilim o intalnire.
In speranta ca nu voi supara pe nimeni cu invitatia me care se rezuma la dosr 2 persoane va multumesc.
Cu respect Adi.
tobacco_store
 


Înapoi la Magazine din Bucureşti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron