Martini

Martini

Mesajde misu » 20 Noi 2008, 20:19

Bautura mea preferata este Martini.

La prima vedere pare o bautura obisnuita, gata preparata, pe care o poti cumpara de la orice magazin. Martini din magazin nu are nimic in comun cu bautura clasica numita Martini!!!

Incercati sa o preparati singuri.

Martini este o bautura in amestec, cunoscuta in lumea barmanilor ca fiind din categoria “make or brake”.
Reteta, desi pare simpla, are o multime de posibilitati de personalizare. Martini (in reteta de baza) este o combinatie de gin cu vermouth in proportie de 5 la 1 (5 parti gin si o parte vermouth). Ginul este un distilat de cereale care isi datoreaza aroma fructelor de ienupar si este o bautura prin excelenta dry. Unii prefera un martini sec, ca urmare proportia va fi de 9 la 1. Altii spun ca un strop de sherry sau scotch il face perfect.
La inceputuri, s-au incercat si alte variante ale retetei de Martini. Spre exemplu, in care ginul este inlocuit cu votka, sau cu vermouth dulce. Se pare ca aceste “abateri” nu au fost tolerate de fanii acestei bauturi.

Din multimea de povesti despre cine a inventat misteriosul si elevatul Martini, una spune ca acesta a fost amestecat pentru prima data de un barman din San Francisco, in timpul Goanei dupa Aur din California. Un minier – Martinez – tocmai descoperise aur. Pentru a sarbatori evenimentul a cerut barmanului sa serveasca altceva decat bere si whisky, ceea ce serveau in mod obisnuit. Barmanul s-a gandit ce ar putea combina astfel incat sa satisfaca gustul fantezist al europenilor. I-a venit ideea de a amesteca gin-foarte englezesc, cu vermouth-produs frantuzesc. Se pare ca proportia folosita a fost una de succes, astfel ca Martinez a trecut din bar in bar oferind tuturor noua bautura.

Va sugerez sa o preparati singuri pentru a o putea savura dupa propriul gust.

Astept postarile voastre in legatura cu tipul de tutun ce poate fi asociat acestei bauturi.

[attachment=0]Classicmartini.jpg
Avatar utilizator
misu
 
Mesaje: 61
Membru din: 25 Oct 2008, 13:28
Localitate: Baia Mare

Re: Martini

Mesajde Humidor » 20 Noi 2008, 20:45

Misu, pana incerc eu Martini la o pipa, poate ne spui cum merge palinca ta.
:31)
Humidor
 

Re: Martini

Mesajde misu » 20 Noi 2008, 22:55

Daca as detine o fabrica de bere in mod sigur nu as bea constant aceasta bautura.
Ca urmare, avand la dispozitie suficienta palinca pot sa spun ca, desi o beau cu placere, nu este preferata mea.
In general palinca este o bautura tare si foarte tare, nearomata sau foarte putin aromata.
Eu o servesc chiar inainte de masa sau in timpul ei (alcoolul scade glicemia, deci provoaca senzatia de foame) si nu o consider ca o bautura "de cursa lunga".
La o intalnire cu prietenii prefer bauturile soft.

In alta ordine de idei, mi-ar face o deosebita placere ca pentru urmatoarea voastra intalnire sa va pot trimite o "fiola" din productia proprie :1) . nu stiu insa cum va veti descurca in resataurant cu bautura adusa de acasa... mai ales ca palinca are un miros specific :oops: .
Dupa parerea mea (si dupa gustul meu) bauturile tari si foarte tari nu prea merg cu pipa. este o parere pur subiectiva avand in vedere ca (repet) eu prefer bauturile soft.
Avatar utilizator
misu
 
Mesaje: 61
Membru din: 25 Oct 2008, 13:28
Localitate: Baia Mare

Re: Martini

Mesajde Twain » 22 Noi 2008, 01:21

[quote="misu"]...dupa parerea mea (si dupa gustul meu) bauturile tari si foarte tari nu prea merg cu pipa...

Asta e şi părerea mea. Mie, o tărie îmi "anesteziază" limba şi nu mai simt gustul pipei. Atunci pot să fumez fără probleme şi Tilbury... :12)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Martini

Mesajde Humidor » 22 Noi 2008, 09:50

In schimb, bauturile tari merg la trabuc.
Chiar sunt curios cum merge o Toscana alaturi de o palinca de pruna.
Humidor
 


Înapoi la Băuturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron