Un pahar cu lapte ?

Un pahar cu lapte ?

Mesajde Molia » 15 Noi 2008, 12:09

Sau, in cazul meu, o halba de 0.7l
Daca tot e pipa printre altele un substitut pentru sanul mamei, langa tutun ma bucur de un pahar cu lapte.
Recomand laptele de capra, usor amarui, preferabil din regiuni cat mai muntoase, pentru paleta larga de arome rezultate din dieta diversa. La un tutun foarte sec se poate asorta lapte de bivolita, foarte dulce, daca il tolerati.
Pentru consum zilnic, in lipsa unei surse constante in Bucuresti, recomand Milli sau LaDorna, obligatoriu in varianta full flavour (3.5% grasime). Pe acestea de vaca din comert le recomand servite reci, neavand arome spectaculoase de eliberat si protejand limba de piscaturi.
Trebuie sa marturisesc ca nu inteleg mare lucru din laptele de oaie, iar mamifere mai exotice n-am probat in ultima vreme.

L.E. Inca e in stadiu de proiect teava de la fabrica Brenac pana la mine in casa..

[attachment=0]Lapte.jpg
Molia
 

Re: Un pahar cu lapte?

Mesajde pecta » 15 Noi 2008, 12:52

Lapte cu pipa nu am combinat niciodata.
Auzisem demult niste mituri de catanie cum ca unuia i s-a dat o tigara inmuiata in lapte care a fost apoi uscata.

Rezultatul: acel nefericit care a fumat tigara a inceput sa scuipe sange si astfel s-a lasat de fumat. Cred ca s-a fixat in pliurile mintii mele ideea ca niciodata nu trebuie sa combin lapte cu tutunul.
Prefer laptele amestecat englezeste in ceaiul negru sau verde care dupa opinia mea umila merge bine cu pipatul .
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Un pahar cu lapte?

Mesajde Molia » 15 Noi 2008, 12:59

Tigareta inmuiata in lapte e un mit destul de vechi si destul de comun.
Fumatorul inrait nu va fi afectat si in nici un caz nu va scuipa sange (cu ocazia asta am aflat o variatie noua a mitului), insa va ramane cu un gust foarte neplacut...Probat...De altfel dupa saptamani de abstinenta am asistat cu lacrimi in ochi la fumarea de catre un coleg a unei tigarete cu un continut ridicat de cauciuc. Camera se eliberase pana a terminat el tigarea tragand in continuare cu sete.
Molia
 

Re: Un pahar cu lapte?

Mesajde Baaron » 15 Noi 2008, 13:00

Un articol destul de interesant despre efectele secundare ale laptelui....merita citit.
[attachment=0]MILK.rar
Baaron
 

Re: Un pahar cu lapte?

Mesajde Molia » 15 Noi 2008, 13:06

Un articol destul de interesant despre efectele secundare ale apei....merita citit.
http://www.netreach.net/~rjones/no_dhmo.html
Molia
 

Re: Un pahar cu lapte?

Mesajde Baaron » 15 Noi 2008, 13:09

Eu nu beau apa....decat fiarta si racita in combinatii cu alte "licori"...spre exemplu cicoare.
Doza zilnica este de 2-3 l de cicoare....mai sanatoasa decat apa...
Baaron
 

Re: Un pahar cu lapte?

Mesajde Molia » 15 Noi 2008, 15:57

Ti-a scapat esenta: se poate demonstra ca si apa distilata e toxica, tutunul e sanatos sau canabisul nociv, in functie de interese politice sau de dragul amuzamentului. La cat lapte am turnat in mine trebuia sa nu mai fiu de mult functional. Bineinteles ca e vorba si de predispozitii genetice in toate cazurile mentionate, dar eu zic ca merita riscul.
Molia
 

Re: Un pahar cu lapte ?

Mesajde Molia » 11 Apr 2009, 09:33

Nu reusesc sa impac laptele din comert cu virginia :| Incerc la tara cu lapte de capra, poate nu se mai cearta atat de tare aromele in gura mea.
Molia
 


Înapoi la Băuturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron