Pipa Club Bucuresti in Adevarul de Seara

Pipa Club Bucuresti in Adevarul de Seara

Mesajde Molia » 29 Ian 2010, 16:44

A aparut articolul rezultat in urma interviului de la intalnirea anterioara ( http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 80310.html ) si o serie de poze de la intalnire ( http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 0146.html# )

Articolul e binevoitor in ansamblu, dar exista gafele si/sau rautatile jurnalistice obligatorii:
- barbatii in loc de membrii (e drept ca saraca jurnalista era singura femeie dar clubul e deschis si membrilor de sex feminin, contrar impresiei lasate de articol)
- citatele sunt imprecise (sau informatia din ele, dar tind sa cred ca eroarea a fost a ei nu a noastra)
- care Bogdan spunea ce spunea? (am numarat 3 Bogdani la masa si nu va stiu pe toti dupa nume deci e posibil sa fi omis vreunul)
- Humidor parca e proaspat nins in poza, ca in realitate parca e mai brunet, eu parca am hasis in pipa, ca ma uitam dupa vreun vierme de nisip, Zudo are in mana o pipa care pare rusinos de mica fata de cea reala iar berile nu stiu daca ne reprezinta.

Multumim Adevarul Holding pentru mediatizarea intalnirii de pe 20 Februarie.
Molia
 

Re: Pipa Club Bucuresti in Adevarul de Seara

Mesajde DSM » 29 Ian 2010, 19:30

Frumos ca se scrie despre asa ceva in ziare, mai alese cand in alte tari fumatorii mai ca nu sunt arsi pe rug.
Insa nu pot sa fiu de acord cu acest citat:
"Se poate spune că eşti fumător de pipă atunci când ai măcar 10 pipe, un stash (rezervă) de patru sau cinci tipuri de tutun şi fumezi 21 de pipe pe săptămână, în cazul ideal "
Cunosc oameni care au doua pipe, una pentru folosirea zi de zi si alta pretioasa pentru evenimente speciale. Cea de uz zilnic cand se strica se cumpara alta. Si au doar un singur fel de tutun, cel favorit. Au experimentat mai multe tutunuri decat as putea sa imi imaginez ca exista. Sper ca doamna de la ziar a interpretat si a facut un rezumat al conversatiei cu Bogdan.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Pipa Club Bucuresti in Adevarul de Seara

Mesajde Molia » 29 Ian 2010, 20:22

N-a interpretat ci a inteles de-a dreptul aiurea, dar ce sa-i faci?! Am incercat sa subliniem diferenta intre pipar si fumator de pipa, dar nu s-a pomenit cifra de 21 de pipe decat in calitate de <estimare a numarului ideal de pipe pentru un pipar care fumeaza in medie 3 pipe pe zi> si i-am atras atentia ca un pipar poate fuma n pipe pe zi cu pauza de x intre fumate, doar ca imi imaginez existenta unei deformari a modului de procesare a informatiei tipica jurnalistului, accentuata de faptul ca habar n-are despre ce scrie.
In plus, articolul ar fi trebuit sa vizeze si partea enciclopedica, dar cine ar citi asa ceva? cifre scoase din buzunar sunt mult mai interesante.
Molia
 

Re: Pipa Club Bucuresti in Adevarul de Seara

Mesajde DSM » 29 Ian 2010, 20:53

Corect.
Din experiente concrete am descoperit cum functioneaza jurnalismul si fabricarea unei stiri. Este ceva de genul: "Cei patru apostoli erau trei, Luca si Matei"

Trebuie apreciat faptul ca este o mediatizare pozitiva a pasiunii. Matematica unui articol de genul este destul de simpla - articole despre pipe si tutun, cititori facuti curiosi sa incerce asa ceva, si mai multe articole, apar cei care sunt impotriva fumatului, articole in plus, sa nu uitam ca no news is bad news, deci chiar si articolele negative pot sa starneasca interesul la noi fumatori de pipe, vanzari sporite de tutun si pipe, importatori incep sa faca profit. In concluzie la tutungeria favorita incep sa apara din ce in ce mai multe blenduri de tutun la preturi identice cu cele din EU. O formula matematica care uneori da cu virgula dar macar valoarea este pozitiva.

Daca domnita revine in 20 februarie cu un articol despre ziau fumatului de pipa putem considera ca suntem pe drumul cel bun.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Pipa Club Bucuresti in Adevarul de Seara

Mesajde Cinabru » 29 Ian 2010, 21:36

Frumos, pacat ca nu avem mai multe poze de la intalnire. Tinand cont de cat de restrans e spatiul disponibil, eu cred ca a iesit bine. Macar ne prezinta ca pe niste oameni interesanti, si nu ca pe niste ciudati :) Sunt si eu in doua poze de pe site. :0) Ma rog, intr-una e doar augusta-mi teasta.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Pipa Club Bucuresti in Adevarul de Seara

Mesajde Lifelover » 29 Ian 2010, 23:04

Domnii mei ::6) , io zic ca a iesit mult mai bine decat ma asteptam. Am cam coplesit-o pe fata aia cu informatiile, ce-i drept. Io mai ales ma bucur ca nu mi-a pocit numele; asta mi se-ntampla al naibii de des.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Pipa Club Bucuresti in Adevarul de Seara

Mesajde eugenk » 29 Ian 2010, 23:35

Domnilor, eu cred ca e un pas destul de important pe care l-a facut clubul ca atare, ca sa fie mediatizat.Si ne-am asteptat cu totii ca informatiile pe care noi le strangem de atata vreme sa nu fie procesate similar intr-un articol atat de mic. Informatia a fost inpachetata in asa fel incat sa atraga atentia cititorului si trebuie sa " o lasam asa" . Am parerea ca cel care va fi sau este interesat de acest mod de viata il duce mintea sa inteleaga chiar si nuantele din acest articol sau/si sa se documenteze in asa fel incat sa ajunga pe acest forum.
Chiar daca citatele au fost scoase din context sau intelese gresit cred ca trebuie sa le multumim pentru articol si sa le zicem ca ii asteptam si pe 20 februarie.
cheers,
abia astept sa ne revedem.
eugenk
 

Re: Pipa Club Bucuresti in Adevarul de Seara

Mesajde Humidor » 31 Ian 2010, 20:27

Pentru cei care nu au pus mana pe ziar, gasiti varianta scanata aici: http://www.pipa-bucuresti.ro
Humidor
 


Înapoi la Blogosferă, Literatură si Presă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron