"Toward a Theology of Pipesmoking" de Arthur D. Yunker

"Toward a Theology of Pipesmoking" de Arthur D. Yunker

Mesajde napoleon » 02 Apr 2011, 22:52

Prin periplul carturaresc in spatiul virtual (caci prin librariile/anticariatele noastre nu-i chip), am descoperit un titlu interesant scris in anul 1970 de catre un tanar teolog american. Cartea a aparut in editie limitata la Concordia Seminary Print Shop si contine 73 pagini. Este o alta perspectiva, definitiv subiectiva, a autorului despre fumatul pipei.
Cartea se gaseste in doua parti astfel:
- prima parte: http://members.bellatlantic.net/~vze43w ... of%202.pdf
- partea a doua: http://members.bellatlantic.net/~vze43w ... of%202.pdf

Lectura placuta si fum rece!
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: "Toward a Theology of Pipesmoking" de Arthur D. Yunker

Mesajde zudo » 03 Apr 2011, 17:29

[quote]We shall smoke in Heaven !


Suna foarte bine ! :24)
Dupa o lectura sumara (pe diagonala) am retinut cateva chestiuni practice interesante, multe sfaturi utile pentru eticheta fumatorului de pipa, ceva istorie si argumentatie teologica si nu numai. Despre argumentatie si valoarea teologica/filosofica a textului ii las pe cei mai priceputi sa-si exprime parerea.
Per ansamblu, o lucrare ce merita citita si tradusa.
Cele 2 sfaturi practice:
- nu pune pipa de meerschaum fierbinte pe o suprafata rece (marmura in text), altfel risti craparea ei;
- curatarea (dezodorizarea) pipei cu bicarbonat de sodiu si otet: umpleti bolul cu bicarbonat de sodiu, adaugati otet, acoperiti rapid bolul cu degetul mare - tinand mustiucul pe o directie potrivita pentru a nu va rani ochii sau deteriora imbracamintea (are loc o reactie violenta ce va expulza mizeria din bol si canalul de fum prin capatul opus al mustiucului) .
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: "Toward a Theology of Pipesmoking" de Arthur D. Yunker

Mesajde zudo » 05 Apr 2011, 21:55

Si inca unul, inedit si hilar:
- pentru "hranirea" briarului recomanda frecarea bolului cald de ... nas ( :-o ) !!!!! Astfel, grasimile din piele, abundente in zona narinelor, dau luciu si intretin briarul . Dupa ce am aflat acest lucru o sa ma gandesc de doua ori inainte de a achizitiona un estate ! =))
Oare cerumenul din urechi nu e mai bun ? Am vazut pe undeva pe un cetatean care-si recolta ceara din urechi pentru a polisha automobilul din dotare. :))
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Blogosferă, Literatură si Presă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron