Salut!

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Salut!

Mesajde sdragoss » 04 Noi 2016, 21:09

Salut, sunt din Sighișoara și am 36 de ani! Fumez pipa de 2 luni timp în care am citit cam tot ce se poate pe net despre aceasta minunata îndeletnicire.Fumez cam 2,3 pipe pe săptămână...relaxat , no Stres!
Am început, după o temeinica documenare, cu o pipa Capitol (în defavoarea lui Danske care are aprecieri mai bune) . E super, îmi place... sunt mulțumit de alegerea făcută. Oricum următoarea pipa va fi o danske club (prea o lauda toti) . Inare timp pentru a putea face diferența am niște corn cob Uri! Îmi place mai mult cu Capitolul! Ca și tutun am încercat W O Larsen 1864, Skandinavik vanilia, danske club și Robert McConell pure virginia! Îmi place din toate punctele de vedere Larsen uL!
Acum o întrebare... ce stiți despre pipe lorenzo?
Le-am găsit pe net la niște preturi foarte mici?

Cam atât Deocamdată!
Va Salut!
Avatar utilizator
sdragoss
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Oct 2016, 11:48
Localitate: Sighișoara
Fumez pipa din: 0- 0-2016

Re: Salut!

Mesajde Gordon » 05 Noi 2016, 09:41

Bun venit!

Lorenzo, ca orice alte pipe, sunt OK atata timp cat le gasesti fara defecte functionale cum ar fi: imbinarea mustiuc-shank, alinierea gaurii de fum la baza vetrei, lungimea tenonului (care trebuie sa inchida perfect gaura in care intra in shank - nici mai lung, nici mai scurt in cazul pipelor fara filtru), diametrul gaurii de fum din shank - care trebuie sa fie unul care sa asigure un bun tiraj - 3,5-4,5mm, canalul de fum din mustiuc - ~3-4mm evazat in V catre lip astfel incat peria sa treaca fara efort si tirajul sa fie bun.

Restul calitatilor care tin doar de aspect fac doar obiectul placerii tale vizual-tactile.

La pipele vechi(folosite) e de preferat sa le vezi inainte. De obicei vanzatorii le fotografiaza din unghiuri care ascund defectele si se fac ca n-au stiut ce caracxteristici conteaza in alegerea pipei. Daca le cumperi online e bine sa-i intrebi, sa ceri fotografii cu mustiucul scos, fundul vetrei etc.

Succes!
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Salut!

Mesajde sdragoss » 06 Noi 2016, 02:28

Mulțumesc pentru sfaturi! O sa am mare Grija! Pana atunci o sa strâng bani pt. o Danske! :D
Avatar utilizator
sdragoss
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Oct 2016, 11:48
Localitate: Sighișoara
Fumez pipa din: 0- 0-2016


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron