Salutare tuturor

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Re: Salutare tuturor

Mesajde sarazin » 19 Ian 2015, 20:01

[quote="Romy"]Salve sarazin si bine ai venit :1)
...nu sta prea mult pe ganduri ca n-ai sa ma gasesti pipe si nu intarzia la intrunire ca nu mai gasesti locuri :D

Salutare, bine v-am gasit.
Nu stau mult pe ganduri dar nu am gasit ce as dori. Am fost astazi la JPB. Era acolo un pusti simpatic, cred ca nici nu s-a uscat bine vopseaua de pe buletinul lui. L-am intrebat de Danske Club, nu au nici un model. Se poate face comada? Foarte greu, nu prea, nu sint stocuri. Dar pot sa va arat cateva pipe Dunhill, Mastri de Paja. I-am spus nu multumesc, arata-mi te rog ce modele de "coceni" ai :D . Aveau numai Legend Corn Cub de la M.M. Am luat una de voie de nevoie, arata a kitch, mustiuc portocaliu din plastic, marog, sa fie buna la gust. Am uitat sa iau un companion si perii :|
Voi veni la intalnire, dar sa imi iau si eu ceva. Am vazut ceva interesant pe magazinele din UK, cred ca asta e solutia. Transportul nu e mult, vreo 8GBP.
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti

Re: Salutare tuturor

Mesajde sarazin » 19 Ian 2015, 20:07

[quote="TLGTLC"]Pipe de lut am eu din Belgia sunt scurte si fumeaza cel mai bine Vincent Manil...parca sunt croite special pentru el. Pastreaza foarte bine gustul tabacului dar fumeaza foarte fierbinte daca forjezi un pic. Trebuie sa ai mare rabdare si ritmicitate sa scoti o fumata de calitate prin urmare le utilizez rar. Pipele lungi am inteles ca fumeaza optim...cred ca tocmai de aceea sunt lungi!

Am luat un cocean de la JPB astazi....il testez maine, am uitat sa cumpar companion si perii.
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti

Re: Salutare tuturor

Mesajde Romy » 20 Ian 2015, 09:28

...la intrunire te ajut eu cu o pipa si perii ;)
Avatar utilizator
Romy
Membru de seama
 
Mesaje: 75
Images: 6
Membru din: 08 Apr 2010, 17:26
Localitate: Bucuresti

Re: Salutare tuturor

Mesajde sarazin » 21 Ian 2015, 03:37

[quote="Romy"]...la intrunire te ajut eu cu o pipa si perii ;)

Multumesc pentru propunere, am cumparat astazi tot ce trebuie, perii, si companion. Nu am gasit filtre de 6mm. Din cate am vazut exista o singura firma care produce filtre cu carbon activ de 6mm. Am umplut pipa 2/3, i-am dat drumul si......s-a stins de multe ori iar gustul....:( lemn ars, rumegus. Sper ca dupa 4-5 fumate sa dispara acest gust. Nu am forjat pipa, era calda dar nu frigea, insa fumul era cald si umed oricat de lent si rar as fi tras din ea. Am comandat o pipa online, este un second de la Dunhill, imi place mult cum arata, luni ar trebui sa ajunga :D
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Salutare tuturor

Mesajde Learned » 21 Ian 2015, 20:32

[quote="sarazin"][quote="Romy"]...la intrunire te ajut eu cu o pipa si perii ;)

Multumesc pentru propunere, am cumparat astazi tot ce trebuie, perii, si companion. Nu am gasit filtre de 6mm. Din cate am vazut exista o singura firma care produce filtre cu carbon activ de 6mm. Am umplut pipa 2/3, i-am dat drumul si......s-a stins de multe ori iar gustul....:( lemn ars, rumegus. Sper ca dupa 4-5 fumate sa dispara acest gust. Nu am forjat pipa, era calda dar nu frigea, insa fumul era cald si umed oricat de lent si rar as fi tras din ea. Am comandat o pipa online, este un second de la Dunhill, imi place mult cum arata, luni ar trebui sa ajunga :D


"s-a stins de multe ori" E normal la inceput.

" lemn ars, rumegus. Sper ca dupa 4-5 fumate sa dispara acest gust." Pipa de cocean o poti umple de la prima fumata, spre deosebire de briar, nu stiu ce sa iti zic, eu nu am simtit acel gust in coceanul meu niciodata. De fapt, sunt asa de multumit de el incat planuiesc o achizitie noua de cocene in viitor :) Modelul acesta spre exemplu, arata grozav: http://corncobpipe.com/media/catalog/pr ... ht-195.jpg

"insa fumul era cald si umed" Ce tutun ai fumat si poate trebuia lasat la uscat mai mult?
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013
Sus

Re: Salutare tuturor

Mesajde sarazin » 22 Ian 2015, 05:37

[quote="Learned"]
"s-a stins de multe ori" E normal la inceput.

" lemn ars, rumegus. Sper ca dupa 4-5 fumate sa dispara acest gust." Pipa de cocean o poti umple de la prima fumata, spre deosebire de briar, nu stiu ce sa iti zic, eu nu am simtit acel gust in coceanul meu niciodata. De fapt, sunt asa de multumit de el incat planuiesc o achizitie noua de cocene in viitor :) Modelul acesta spre exemplu, arata grozav: http://corncobpipe.com/media/catalog/pr ... ht-195.jpg

"insa fumul era cald si umed" Ce tutun ai fumat si poate trebuia lasat la uscat mai mult?

Tutun Sail Natural, nu l-am uscat deloc inainte sa-l folosesc.
Gustul de rumegus ars a fost pe tot parcursul fumatei, dar mai puternic la sfarsit.
Astazi mai fac o incercare, las putin tutunul sa se usuce.
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Salutare tuturor

Mesajde TLGTLC » 22 Ian 2015, 07:44

Sail Aromatic e 90 % similar cu Amphora Full Aroma tutunul cu care mi-am facut ucenicia si care este excelent pentru incepatori. Nu stiu cum e Natural dar cel verde are umiditatea optima. Ori e pipa vinovata, ori e ceva gresit.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Salutare tuturor

Mesajde sarazin » 22 Ian 2015, 18:32

Nu prea e aromatic varianta natural, e aromat doar de felul in care e prelucrat tutunul(afumaturi orientale).
A 2-a fumata a fost delicioasa :)
Am uitat sa mentionez ca am smirgheluit camera de ardere inainte sa folosesc pipa, erau urme de baitz in interior, sau ce folosesc ei, praf de spuma de mare cu ceva galben. E posibil sa fi ramas pulbere inauntru care sa fi stricat gustul. Plus portiunea din interior a shank-ului care s-a ars la finalul fumatei. La final am suflat in pipa sa arda mai mult shank-ul, avea un gust prea ... ca sa pot trage cu gura.
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron