Zudo's Mix #1 -V.O.L.P.

Zudo's Mix #1 -V.O.L.P.

Mesajde zudo » 01 Ian 2011, 20:57

Mix-ul contine:
-50 g Pure Virginia,
-20 g Orient,
-20 g Pure Latakia,
-10 g Pure Perique,
- otet alimentar

Cantitatile sunt aproximative, din lipsa unui cantar de precizie. Mai intai am intins virginia pe o tava, dupa care am presarat orientalul, latakia si perique-ul. A urmat amestecarea propriu-zisa si presarea intr-un borcan prevazut cu garnitura etansa. Am umectat o discheta demachianta de bumbac cu otet, atat cat sa nu se scurga, pe care am fixat-o pe interiorul capacului cu o perie de curatat pipa, indoita. A urmat sigilarea continutului si depozitarea la intuneric, timp de cinci zile, dupa care am inlaturat discheta cu otet.
Contopirea aromelor s-a realizat destul de repede, datorita taieturii uniforme a ingredientelor (toate ribbon-cut), umiditatii mari a perique-ului si, probabil nu in ultimul rand, casingului cu otet.
Umiditatea mix-ului este putin cam mare, o perioada de aerisire prealabila fiind necesara chiar si pentru mine. Umplerea bolului trebuie facuta cu atentie, recomand metoda Francke. Aprinderea necesita putina rabdare dar arderea este constanta, completa si medie ca durata. Scrumul rezultat este foarte fin, de culoare gri deschis.
Nu am sa descriu calitatile gustative ale mix-ului pentru ca prefer sa o faca altii. Insa ma simt dator sa fac o precizare negativa, si anume: virginia propusa de cei de la McConnell nu are un caracter destul de puternic pentru a se impune in rol principal, in cazul acesta fiind dominata net de oriental.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Zudo's Mix #1 -V.O.L.P.

Mesajde Humidor » 02 Ian 2011, 17:46

Poate la urmatoarea intalnire.
Nu stiu cum ti-a venit ideea cu otetul dar tot ce banuiesc este ca el interactioneaza cu amoniacul, un compus rezultat din fermentarea tutunului si prezent, cred, in cantitati mari in perique... acel miros de branza fermentata care-i da un pic de aroma "vintage" (ca sa nu spun altfel) tutunului. Totodata, otetul are propriatatea de a anula aromele si de a invia culorile :-\

Interesanta alchimia, trebuie probat rezultatul ;)
Humidor
 

Re: Zudo's Mix #1 -V.O.L.P.

Mesajde ghibortz » 02 Ian 2011, 23:10

interesant zic şi io despre şmecheria cu oţetul...
aşa ai citit pă vreundeva că se face un "casing"...
vreau şi eu detalii despre această tehnică...

@H.
[quote="Humidor"]... acel miros de branza fermentata care-i da un pic de aroma "vintage" (ca sa nu spun altfel)


adică picioare nespălate şi porc pârlit vrei să zici :ymsick:
ghibortz
 

Re: Zudo's Mix #1 -V.O.L.P.

Mesajde zudo » 03 Ian 2011, 12:35

Nu stiu daca "casing" e termenul potrivit, poate, mai curand, "toping". Nu cred ca am descoperit eu oul, dar ideea mi-a venit dupa ce am incercat cateva blend-uri americane cu latakia. Toate au ca numitor comun o aroma de otet (vinegar), dar nu stiu daca se datoreaza tratamentului cu vreun soi de otet sau e, mai probabil, rezultatul alchimiei blenderilor americani.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Zudo's Mix #1 -V.O.L.P.

Mesajde ghibortz » 04 Ian 2011, 11:10

am înţeles.
aşa e cu mcclellandurile.
au un miros înţepător ce aduce a acid acetic iar uneori ketchup.
eu am un borcan umidificator care are un mic recipient de lut nesmălţuit în care pun orice fel de lichid care este uşor absorbit de tutun.
ghibortz
 


Înapoi la Blenduri proprii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron