Springwater Exotic Cut - Hand Blended

Springwater Exotic Cut - Hand Blended

Mesajde manos » 31 Mar 2010, 23:02

Am primit astazi de la tatal meu care este un fost fumator de pipa doua tabacuri gasite printr-un colt de sertar
[attachment=1]
IMAGE_145 bis.jpg
IMAGE_145 bis.jpg (141.88 KiB) Vizualizat de 6875 ori

Este vorba despre un Springwater exotic cut - vechi de aproximativ 9 ani.
Pe cutie scrie cam asa '' Springwater is a blend of golden sun-cured virginia ready rubbed flakes and black cavendish. This fine exotic and cool burning tobacco gets its special and irresistible note from the ''manila'' fruits aroma''
In interiorul cutiei am descoperit doua pachete cu tabac frumos impachetate - gen larsen - fiecare a cate 100 g. La deschidere am fost intampinat de un miros de fructe confiate iar tutunul arata cam asa
[attachment=0]
IMAGE_146 bis.jpg
IMAGE_146 bis.jpg (147.56 KiB) Vizualizat de 6875 ori

Am facut repede un bol cu el, nerezistand tentatiei, desi cred ca ar fi trebuit lasat cevatimp la aerisit - impresia nu a fost extraordinara, ma asteptam la ceva mult mai bun, mai gustos desi parerea mea poate fi subiectiva - nu prea ma impac cu aromatele - am sa-l aduc la intalnire pentru a fi degustat de toata lumea.
Cel de al doilea tabac este un Davidoff Scottish Mixture care dateaza tot din anul 2001 pe care daca rezit tentatiei as vrea sa-l desfacem in ''plen'' cu ocazia intalnirii de la COS.
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Springwater Exotic Cut - Hand Blended

Mesajde pecta » 01 Apr 2010, 00:05

Aromatele sunt tutunurile care rezista cel mai prost in timp. Imbatranirea nu le aduce nimic in plus , ba chiar din contra. Cele mai bune tutunuri pentru imbatranire, se spunevca sunt mixturile de virginia cu perique. Davidofful daca nu a fost deschis inca ar putea fi o surpriza mare.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Springwater Exotic Cut - Hand Blended

Mesajde manos » 01 Apr 2010, 10:33

Ai dreptate pecta, asa este, se pare ca timpul nu a adus nimic bun acestui tabac. Totusi am sa-l aduc la intalnirea din 08.04 asa macar pentru impresia artistica ::4)
Cu Davidoff incerc sa ma abtin pana la intalnire, sper sa fie o surpriza placuta pentru toata lumea !!!
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Springwater Exotic Cut - Hand Blended

Mesajde pari » 02 Apr 2010, 07:41

Dupa parerea mea, la gustul neplacut a contribuit si lipsa umiditatii; este putin probabil ca in sertar sa fie o umiditate constanta de 60% cel putin... :|
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron