samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

Mesajde ghibortz » 02 Noi 2009, 13:52

salutări tuturor experimentaţilor în latakia...
cer ajutorul.
tocmai am desfăcut o cutie de mai sus numitul tutun (titlul topicului)
aroma straşnică de pin mia spart capul însă problematica mea se referă la aspectul flakeurilor:
tutunul pare mucegăit
am ataşat un scan...
fumez sau mă feresc de vreo ciupercuţă pe bronhii?
am mai făcut o ispravă de genul ăsta acum vreo doi ani cu nişte romeo şi julieta uscate (necunoscând poveste cu umezeala decât pentru tutunul de pipă)....mam trezit cu gâtul inflamat...
mulţam tuturor celor careşi vor da cu părerea
ghibortz
Fişiere ataşate
samuel gawit - balkan - virginias & latakia.jpg
ghibortz
 

Re: samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

Mesajde Humidor » 02 Noi 2009, 16:33

Din cate-mi aduc aminte, Molia a avut acceasi problema parca tot cu tabacul asta. Cred ca problema apare daca ai avut cutia rasuflata - se intampla destul de des la cutiile Gawith.
Din cate stiu nu a avut probleme cu gatul.... si l-a fumat mai uscat.
Humidor
 

Re: samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

Mesajde zudo » 02 Noi 2009, 16:35

Cred ca albirea este produsa de o reactie de oxidare si nu de o ciuperca. Toate flake-urile de la SG patesc asta, la scurt timp dupa deschidere, dar la Balkan este mai evidenta din cauza culorii inchise a tutunului.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

Mesajde pari » 02 Noi 2009, 16:36

in fotografie pare in regula...fumeaza-l fara sa-ti faci probleme!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

Mesajde mrg » 02 Noi 2009, 17:12

Am patit ceva relativ similar tot cu un SG, Chocolate flake insa, lasat prea mult in cutie. Nu stiu daca e mucegai, insa la mine s-a mai uscat si l-am fumat fara nicio problema. (Mai nou il fumez in sandwich cu Peterson UF ::3) )
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

Mesajde ghibortz » 02 Noi 2009, 17:37

mamă ce de membrii săritori :0)
o să am pe cine să dau vina dacă mă apucă horcăielile
mulţam tuturor
o să încerc să îl combin cu ceva mai dulceag sau săl reumidific cu un coniac sau o afinată cu miere şi sigur nu mă atacă...
o să încerc şi eu un review după ce îi trag 5 pipate: 1. spuma de mare, 2. un biliard smooth, 3, dublin rusticată, 4. corn cob şi 5. corn
încă o dată mulţam tuturor
ghibortz
 

Re: samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

Mesajde Humidor » 02 Noi 2009, 18:35

Spor la treaba! Am observat si eu acum ca am cultura de tutun pusa la fermentat, la extremitati s-a acumulat o substanta alba, numai ca este mai densa si cred ca este mai degraba amoniac. Tutunul prin fermentare se transforma, nicotina se duce, la fel si zaharul. Daca este amoniac ar trebui sa aiba un miros intepator.

Apropo, mi se pare mie sau "poza" ta e facuta la scanner? :12)
Humidor
 

Re: samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

Mesajde ghibortz » 02 Noi 2009, 19:01

e scanerul firmei ne permitem :1)
când mai împrumut câte o sculă DSLR mai fac şi poze la pipe...
în rest scanăm ::7)
ghibortz
 

Re: samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

Mesajde Molia » 02 Noi 2009, 20:19

Era vorba de Latakia Flake, tot de la Gawith. Si am mai auzit probleme asemanatoare la tutunurile lor de la alt pipar. Eu unul le evit tutunurile in ultima vreme. N-am avut probleme de sanatate dupa ce am fumat acel tutun, dar gustul mi-a displacut.
Molia
 

Re: samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

Mesajde pari » 03 Noi 2009, 10:12

[quote="ghibortz"]mamă ce de membrii săritori :0)
o să am pe cine să dau vina dacă mă apucă horcăielile
mulţam tuturor
o să încerc să îl combin cu ceva mai dulceag sau săl reumidific cu un coniac sau o afinată cu miere şi sigur nu mă atacă...
o să încerc şi eu un review după ce îi trag 5 pipate: 1. spuma de mare, 2. un biliard smooth, 3, dublin rusticată, 4. corn cob şi 5. corn
încă o dată mulţam tuturor

:19) in opinia mea faci o greseala...coniac sau afinata;
umezirea naturala: 1. pune tutunul deschis intr-un umidificator 2. intr-un borcan(800g) cu capac filetat pune tutunul, acopera-l cu o rozeta din carton, pe carton aseaza o felie de mar; inchide borcanul si dupa 3,4 zile verifica umiditatea..daca-i in regula...multumeste-mi! :1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

Mesajde alguhan » 03 Noi 2009, 10:42

Din cate am vazut la poza aceasta nu este mucegai. Albirile sint rezultatele zaharului cristalizat. Zaharul de care vorbesc este cel care se afla in compozitia naturala a tutunului.
La flake-urile, mai ales de la SG acest lucru este foarte des intalnit, si inseamna ca ai cutie de tutun produs cu cel putin cateva luni in urma. Daca lasi o cutie de tutun de la SG nedeschisa timp de 6 luni aceste albiri devin si mai evidente, si da o savoare splendida a tutunului.
Deci aceasta nu este o problema, ci este un lucru dorit :19) (cel putin de mine!)

In locul tau eu nu as umidifica si/sau adauga alte arome la tutunul asta. In felul in care se afla este un tutun foarte gustos si bun la ardere.

Tutunul mucegait are un miros specific de mucegai. Mucegaiul se ia cu degetul daca freci un flake intre degete. Daca ar fi fost asa, eu sint sigur ca iti dadeai seama.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

Mesajde ghibortz » 03 Noi 2009, 13:09

[quote] ce a scris pari:
in opinia mea faci o greseala...coniac sau afinata;
umezirea naturala: 1. pune tutunul deschis intr-un umidificator 2. intr-un borcan(800g) cu capac filetat pune tutunul, acopera-l cu o rozeta din carton, pe carton aseaza o felie de mar; inchide borcanul si dupa 3,4 zile verifica umiditatea..daca-i in regula...multumeste-mi!


eu sunt un profan cum spuneam mai demult... viciile trebuie să mă satisfacă...unele pur şi simplu luate deagata nu prea mă întărâtă de aceea le alterez până ajung pe gustul meu...

umidificarea cu feliile de: măr, piersică, banane, nuci cu miere, caisă, pară, pepene galeben (la tutunurile ieftine cavendish care şiau piert din aromă face minuni)...etc o fac numai când mă aflu în deplasare şi nu pot căra după mine umidificatorul...

când stau acasică pun tutunul uscat în borcanul meu etanş care are un recipient micuţ din lut nesmălţuit ce se pune în mijlocul tutunului din borcan. în el introduc un lichid (italianul de la pipeshopul de unde lam achiziţionat mia spus să pun apă distilată sau dacă am chef orice alt lichid...treaba mea). acesta se absoarbe lent prin porii recipientului umidificând tutunul în timp neforţat şi păstrândul apoi cam vreo două luni umed... ăsta de mai jos e umidificatorul...

[attachment=0]
humidificator.jpg


la tutunurile cu al căror gust nu mă împac de la început (5-6 boluri de graţie) aplic metoda coniac, whisky, vişinată, afinată, murată, rom, esenţă de cafea, de migdale... cam ce îmi trăzneşte prin cap sau cam ce am la îndemână prin casă.

singura metodă care nu alterează gustul şi aroma iniţială a tutunului este cea a băii de abur... sau expunerea întro saună :lol:
unele întradevăr miau dezamăgit papilele. dar ce să îi faci nu întotdeauna iese cum ne dorim.
ghibortz
 
Sus

Re: samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

Mesajde ghibortz » 03 Noi 2009, 13:22

[quote]de la alguhan citire:
Zaharul de care vorbesc este cel care se afla in compozitia naturala a tutunului.
Deci aceasta nu este o problema, ci este un lucru dorit (cel putin de mine!)


şi pentru mine la fel...

[quote]In locul tau eu nu as umidifica si/sau adauga alte arome la tutunul asta. In felul in care se afla este un tutun foarte gustos si bun la ardere.


cum spuneam şi mai sus: 5-6 boluri de graţie în pipe din materiale diferite sunt "obligatorii"...abia după ...dacă nu găsesc ceva care să îmi placă încep să stric ce sau chinuit "blendării" să facă...

[quote]Tutunul mucegait are un miros specific de mucegai. Mucegaiul se ia cu degetul daca freci un flake intre degete. Daca ar fi fost asa, eu sint sigur ca iti dadeai seama.


nu nu miroase a mucegai aşa cum îl ştim toţi de pe pâine sau lemn...
dar nu strică niciodată o confruntare cu alţii mai experimentaţi... latakia pentru mine e un iz nou... am tras doar un peterson un kendal şi un davidoff...
ghibortz
 
Sus

Re: samuel gawith's - BALKAN flake - virginia & latakia blend

Mesajde pari » 03 Noi 2009, 14:25

[quote="ghibortz"][quote] ce a scris pari:
in opinia mea faci o greseala...coniac sau afinata;
umezirea naturala: 1. pune tutunul deschis intr-un umidificator 2. intr-un borcan(800g) cu capac filetat pune tutunul, acopera-l cu o rozeta din carton, pe carton aseaza o felie de mar; inchide borcanul si dupa 3,4 zile verifica umiditatea..daca-i in regula...multumeste-mi!


eu sunt un profan cum spuneam mai demult... viciile trebuie să mă satisfacă...unele pur şi simplu luate deagata nu prea mă întărâtă de aceea le alterez până ajung pe gustul meu...

umidificarea cu feliile de: măr, piersică, banane, nuci cu miere, caisă, pară, pepene galeben (la tutunurile ieftine cavendish care şiau piert din aromă face minuni)...etc o fac numai când mă aflu în deplasare şi nu pot căra după mine umidificatorul...

când stau acasică pun tutunul uscat în borcanul meu etanş care are un recipient micuţ din lut nesmălţuit ce se pune în mijlocul tutunului din borcan. în el introduc un lichid (italianul de la pipeshopul de unde lam achiziţionat mia spus să pun apă distilată sau dacă am chef orice alt lichid...treaba mea). acesta se absoarbe lent prin porii recipientului umidificând tutunul în timp neforţat şi păstrândul apoi cam vreo două luni umed... ăsta de mai jos e umidificatorul...

[attachment=0]humidificator.jpg



la tutunurile cu al căror gust nu mă împac de la început (5-6 boluri de graţie) aplic metoda coniac, whisky, vişinată, afinată, murată, rom, esenţă de cafea, de migdale... cam ce îmi trăzneşte prin cap sau cam ce am la îndemână prin casă.

singura metodă care nu alterează gustul şi aroma iniţială a tutunului este cea a băii de abur... sau expunerea întro saună :lol:
unele întradevăr miau dezamăgit papilele. dar ce să îi faci nu întotdeauna iese cum ne dorim.

super "inventie" bravo pentru italian!! :1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti
Sus


Înapoi la Tipuri de tutun, mărci şi producători

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron