Navy Flake - o dilema

Navy Flake - o dilema

Mesajde DSM » 05 Oct 2010, 15:46

In ultima vreme prin voia sortii am ajunsa sa fumez foarte multe blanduri care se vand ca si Navy Flake.
Observand ca fiecare producator are o varianta proprie pentru reteta de Navy Flake am inceput sa caut reteta originala si care dintre producatori se apropie cel mai bine de ea.

Navy flake - tutunul marinarilor
Originea tutunului navy am gasito prin documente despre navele englezesti in timpul marilor colonii. Doi factori au dus la reteta de navy flake.
Primul - tutunul fumat de marinari era depozitat in forma de plugs pentru a nu-si pierde umiditatea si era taiata in felii inainte de a fi fumat. Tutunul ajungand un produs profitabil si taxat, marinarii au gasit metode de al aduce in porturi fara sa fie descoperite. Primul pasa a fost cel de al ascunde in fringhii ulterior fiind impletit in forma de franghie - de aici tutunul in forma de rope si medalioanele de tutun. Motivele pentru care era tinut tutunul in forma de rope consider ca este discutabil.
Al doilea pas spre navy flake este casingul de rom - pe vapoare pentru a taia din apa de proasta calitate se oferea rom pe langa sau amestecat in apa. Marina Britaica pina in anii 90 oferea portie zilnica de rom celor de pe vase. Apa de baut "altoita" cu rom era folosita si la umezirea tutunului, de aici casingul de rom.

In privinta tipului de tutun folosit pentru navy flakes sunt putine date exacte. Plecand de la o logica simpla presupun ca nu exista o reteta stricta in privinta continutului, un fel de anything goes. Doar era destinat marinarilor fara mari pretentii.

In ziua de azi ce se vinde ca si Navy flake - pai de la flakerui cu latakia si casing de rom (Navy Flake - Samuel Gawith) pana la Virginia cu Burley fara casing de rom de la Mac Baren.

Astept completari la aceasta tema. Poate din ce a-ti citit voi mai putem aduga cateva detalii la isotia Navy Flake-ului.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Navy Flake - o dilema

Mesajde zudo » 05 Oct 2010, 18:47

Din cate am incercat si citit despre navy flakes-uri, cred ca cel mai apropiat de idealul navy ramane MacBaren-ul. Chiar daca nu este mentionat casing-ul de rom, eu il percep si nu cred ca e doar o iluzie indusa subliminal. Nu este traditionala prezenta latakiei in acest tip de blend.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Navy Flake - o dilema

Mesajde DSM » 06 Oct 2010, 08:50

Problema cu Mac Baren-ul NAvy Flake incercat de mine este ca nu avea urma de rom.

Intradevar continutul de blanduri e o alegere proprie a producatorilor.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara


Înapoi la Tipuri de tutun, mărci şi producători

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron