Altadis - Caporal

Altadis - Caporal

Mesajde Humidor » 21 Noi 2008, 10:57

Am tot cautat tabacuri frantuzesti si am dat peste Caporal. Se pare ca este facut dintr-o specie bruna de tutun care a fost dezvoltata in Franta.
Din cate am citit este un tutun foarte tare, varietatea fiind folosita si la tigaretele Gitanes.

Pe [url=http://www.tobaccoreviews.com/blend_detail.cfm?ALPHA=C&TID=2191]tobaccoreviews[/url] nu am gasit lucruri foarte bune scrise, in schimb in alte parti am citit si impresii bune.
Unii caracterizeaza aroma ca fiind similara cu a pipa Gitanes din pipa.

Sunt curios daca ati incercat acest tutun si cum vi s-a parut.
Humidor
 

Re: Altadis - Caporal

Mesajde pecta » 21 Noi 2008, 11:14

Citat despre acest tutun pe [url=http://www.tobaccoreviews.com/blend_detail.cfm?ALPHA=C&TID=2191]tobaccoreviews[/url]

"After one bowl of this I felt a strange urge to stop bathing, worship Jerry Lewis, eat cheese, act superior and surrender to the nearest gendarme."

:shock:

de curiozitate as incerca si eu, imi plac senzatiile tari

Cea mai tare senzatie cu tutunul am avut-o cand un prieten de al meu suedez mi-a dat o pernita de tabac care se baga intre buza si gingie. In jumatate de ora eram galben la fata spre verzui, doua zile am zacut in pat si nu am putut sa mananc nimic.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Altadis - Caporal

Mesajde mrg » 21 Noi 2008, 11:49

Am fumat tigari Caporal, scurte, fara filtru, bune. Caut si eu sa vad daca gasesc ceva
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Altadis - Caporal

Mesajde Humidor » 21 Noi 2008, 12:39

[quote="pecta"]"After one bowl of this I felt a strange urge to stop bathing, worship Jerry Lewis, eat cheese, act superior and surrender to the nearest gendarme."


Am mai auzit eu povesti si referitor la toscane si dupa ce le-am probat mi s-au parut bune.
Humidor
 

Re: Altadis - Caporal

Mesajde ebi's » 23 Mar 2011, 23:36

Cu ani in urma am primit un pachet de tutun Bergerac, un tutun aspru, "neodorizat" :D nu prea intoarce lumea capul dupa tine cand fumezi asa ceva :)) :)) ... insa mie mi-a placut pentru ca e cinstit fara adaosuri ... cel putin asa tin minte... au trecut vreo 8-9 ani
[attachment=1]
bergerac.jpg

un alt tutun care mi-a amintit de el a fost Landtabak Spezial, despre care un confrate pipar din Austria spunea ca este folosit de apicultori sa afume albinele :)) fiind de calitate inferioara... cum despre gusturi nu se discuta... reafirm faptul ca eu am fost incantat de ambele tipuri de tutun... nu stiu care ar fi situatia acum dupa atata timp
[attachment=0]
spezial.jpg
de'i dai scanteie, ea'ti da fum...
Avatar utilizator
ebi's
 
Mesaje: 13
Membru din: 24 Oct 2008, 13:51
Localitate: Brasov
Sus


Înapoi la Tipuri de tutun, mărci şi producători

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron