Pipa si Internetul

Moderator: mrg

Pipa si Internetul

Mesajde deceanu » 29 Oct 2008, 05:24

Am inceput sa fumez pipa in anii 80. Parintii mei mi-au dat voie sa fumez cand am inceput sa castig bani. Dar cu ce sa incep? Pe atunci nu exista webul! Am inceput cu o pipa cumparata foarte ieftin de la „Trafik“ (o tutungerine). Bolul s-a incins foarte tare si limba m-a usturat al naibii de mult. Asa am ajuns sa cumpar o carte: „Helmut Hochrain’s neues Pfeifenbuch“ (Cartea pentru piparii incepatori de Helmut Hochrain). M-am informat cum se fumeaza si ce feluri de tutun exista. Imi amintesc ca domnul Hochrain a fost un invatator sever: nu aveam voie ca fire de tutun nearse sa ramana in bol, numai cenusa gri. Am mai cumparat o carte si asa mai departe. Acum am o colectie de cca. 40 de titluri.

[attachment=0]
christian2.jpg
Christian Schneider
christian2.jpg (12.88 KiB) Vizualizat de 4787 ori


Mai traziu m-am dus la un magazin renumit de pipe care din pacate acum nu mai exista: „Pfeifendoktor (Doctorul pipei) Starzengruber“ in Viena pe Südtirolerplatz in apropierea unei statii de tren. De acolo am cumparat niste pipe si imi aduc aminte ca domnul Starzengruber, care din pacate a murit intre timp, mi-a dat o lista cu toate tutunurile care se gaseau in Austria la vremea aceea (in anii 80!), au fost o mana si cateva de o calitate inferioara. Le-am incercat aproape pe toate. Mi-a placut in special Amphora rosu. Aceasta lista era scrisa de un fumator de pipa entuziast, domnul Kraus-Kautzky, si a circulat dactilografiata pe masina de scris si copii xerox in magazinele de pipa.

Imi mai aduc aminte de o intamplare: am fost in Egipt la Cairo, si acolo am ars o pipa cumparata de la domnul Starzengruber. Cand am ajuns acasa in Austria i-am aratat-o „doctorului“ care s-a enervat ca n-am fumat bine, dar a reparat-o. Domnul Starzengruber cu magazinul lui a fost singurul invatator in aceasta perioada. Si cartile mele de pipa, bineinteles. N-am simtit nevoie sa intru in contact cu alti fumatori de pipa.

Si asa am fost fericit cu pipele, tutunurile si cartile mele. Am avut o profesie stresanta si trebuie sa marturisesc ca in acest timp am fumat pipa mai rar dar am fumat o multime de tigari. Atunci cand am cumparat un calculator si m-am conectat la Internet, in August 1998, n-am inteles ca poate sa existe o legatura intre pipa si Internet. Am cautat pe Internet lucruri interesante, discutand in newsgroupuri si gasind prieteni de email. Au urmat timpuri mai linistite pentru mine: am iesit la pensie. In prima perioada am fost putin incurcat si nestiind ce sa fac toata ziua, m-am ocupat numai de un hobby al meu, limba româna. Am gasit astfel noi prieteni si am citit reviste online romanesti.

In timp am avut pipele mele si treptat nu mai am fumat tigari trecand la pipa. Asa am avut ideea sa caut resurse pe web in legatura cu fumatul pipei. Am gasit niste magazine online unde am facut cumparaturi (domnul Starzengruber se stinsese din viata de mult) si niste newsgroupuri si forumuri interesante. Nu mentionez linkurile aici pentru ca sunt usor de gasit folosind motoarele de cautare. Am mai dat si de un cerc de pipa din Viena, „Pfeifenrunde Vindobona“ si am mers la o intalnire intr-o seara. Incet, internetul si fumatul pipei s-au contopit. Am cautat pe web alte linkuri si astfel am aflat ca si in Romania exista cluburi de pipa. Am contactat clubul de pipa din Liban si m-am intalnit cu initiatorul clubului Paul Jahshan si familia sa la Viena, apoi m-am intalnit cu membrii cluburilor din Romania...

Am invatat ca pe internet niciodata nu te simti singur. Sunt resurse nenumarate despre pipa! Astfel am ajuns sa fiu in mijlocul jocului editand articole, descrieri de tutun, in germana, romana si engleza. Am putut ajuta fumatorii de pipa si altii m-au ajutat pe mine. Astfel nu m-am mai simtit izolat. Mai traziu am gasit un magazin de pipa si tutun bun in Viena si o tutungerie la Leobersdorf de unde cumpar acum. Totul prin Internet. Sunt membru al clubului de pipa din Viena.

Pana acum am vazut ca Internetul ne ajuta sa ne informam si sa ne unim. Dar, ce poate sa faca fumatul pipei pentru Internet? Raspunsul e simplu. Nu poti sa lucrezi tot timpul la calculator, ai nevoie de o pauza. Inainte sa te prabusesti, odihneste-te la o pipa! Dureaza un timp suficient sa te refaci si poti sa te gandesti ce vrei sa cauti pe web sau ce contributii vrei sa scrii pe un forum. Poti sa fumezi si sa te concentrezi la planurile tale, poti sa gandesti o schita de articol, atunci cand fumezi 45 de minute alaturi de o ceasca de cafea. Cand esti pregatit poti sa folosesti webul mai eficient, nu pierzi nimic atunci cand meditezi la o pipa un timp pana cand simti ca ai facut ordine in gandurile tale. Nu poti sa fumezi la calculator fiiindca pot sa sara scantei sau sa cada scrum murdarind tastatura, mai bine il inchizi in modul de hibernare. Dupa ce termini cu pipa poti sa surfezi pe web sau sa editezi mailuri intr-o perioada scurta pana cand e se raceste pipa atunci cand vei fi putin ocupat cu curatarea ei dupa care te intorci la ecran si muncesti mai departe. Acest stil de viata e fumos si placut.

In perioada in care fumezi pipa, poti sa planifici ce informatii vei cauta pe web. Nu este recomandat sa inchizi calculatorul imediat, asa ai timp pentru meditatie, sa gasesti aspectele cele mai importante si sa-ti planifici activitatiile in perioada de dupa ce ai terminat pipa. Acest procedeu te impiedica la o surfare hectica sau sa compui mailuri negandite. Dupa o pipa poti sa lucrezi mai aficient decat sa stai la calculator tot timpul. Daca ai primit un e-mail la care este greu de raspuns, fumezi cel putin o pipa mica care dureaza un sfert de ora si pe urma raspunzi! Persoana care ti-a trimis mailul nu observa ca raspunzi mai tarziu pentru ca nu stie cand ai primit mailul.

Asa ca, ce sa alegi? Sa fumezi pipa sau Internetul? Poti sa le ai pe ambele dar nu in acelasi timp. Raspunsul este sa schimbi! A fuma o pipa te protejeaza de activitati hectice pe Internet ca de exemplu un chat. A fuma pipa iti da idei noi si te linisteste ca sa vezi activitatiile pe web cu alti ochi. A fuma pipa si Internetul sunt lucrurile cele mai bune!
deceanu
 

Re: Pipa si Internetul

Mesajde Twain » 29 Oct 2008, 08:50

Excelenta povestire, deceanu. Stii sa scrii foarte frumos.

Pacatul meu e ca "le cam fumez" la calculator. Din cauza ca nu am mereu timp, incerc sa fac doua lucruri deodata. Asa ca imi umplu o pipa de corncob, ca sa fie usor de tinut in gura fara ajutorul mainilor, si incep sa browsez. In principal dupa informatii. Nu am avut niciodata vreme sa stau pe un chat, sunt adeptul telefoanelor scurte si la obiect. :?
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron