Lacuri pentru pipe

Moderator: mrg

Lacuri pentru pipe

Mesajde Baaron » 24 Feb 2009, 16:34

Stie cineva vreo reteta de lac pentru pipe ?
Baaron
 

Re: Lacuri pentru pipe

Mesajde alguhan » 24 Feb 2009, 17:15

Singurele retete care se ascund cu mare gelozie de catre piparii sint retetele lor de finish..
Asa ca o sa faci si tu ca mine: try and learn ::4)
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Lacuri pentru pipe

Mesajde Molia » 24 Feb 2009, 20:10

Cand afla cineva reteta lui Tom Eltang (pentru negru cu galben) sa o posteze repede, ca o pazeste bine melcul si n-o stiu nici cei din familie.
Molia
 

Re: Lacuri pentru pipe

Mesajde Baaron » 01 Mar 2009, 17:56

Ai cumva si o poza a pipei lui Tom Eltang ?
Baaron
 

Re: Lacuri pentru pipe

Mesajde Molia » 01 Mar 2009, 18:16

Cele marcate cu melc au contraste ca asta sau mai puternice chiar. Nici la forme nu se rusineaza sa experimenteze, abtinandu-se totusi de la abstractul de multe ori prea fantezist al lui Negoita.
Fişiere ataşate
getimagevar.jpg
Molia
 

Re: Lacuri pentru pipe

Mesajde Baaron » 01 Mar 2009, 18:24

Da...intradevar, frumoasa executie...
Totusi eu zic ca prin experimentari repetate se poate ajunge la rezultatul asta...
As propune ca pe viitor sa nu mai cumparam toti acelasi tip de bait indiferent daca e de la Janzen sau din alta parte...haideti sa cumparam fiecare macar un tip sau doua de bait diferit si apoi avem posibilitatea sa experimentam....(finishul postat de tine tine in mare masura de bait, nu de ceara sau luciu...parerea mea)
Ar fi necesar un subiect separat in care fiecare pipar sa posteze materialele pe care le-a cumparat sau le are la dispozitia altor pipari (bait, ceara, lac....etc etc), in felul asta restul piparilor pot cumpara alt tip de bait pe care sa il puna la dispozitia membrilor pentru amestecuri de bait si experimentari de finish-uri.....
Baaron
 

Re: Lacuri pentru pipe

Mesajde Humidor » 01 Mar 2009, 19:01

Baiturile, in functie de tip, patrund mai mult sau mai putin in interiorul fibrei. Fibra la briar este de 2 tipuri cea, moale, mai poroasa care absoarbe mai mult lichid si cea mai tare care absoarbe mai putin. Ideal este sa gasesti acea vascozitate care sa fie absorbita numai de fibra moale. Dupa ce se usuca o smirgheluiesti putin pentru a elimina pelicula de culoare de pe fibra tare, ramanand astfel colorata doar fibra poroasa. Se aplica apoi lac sau ceara.
Humidor
 

Re: Lacuri pentru pipe

Mesajde Baaron » 01 Mar 2009, 19:07

[quote="Humidor"]Baiturile, in functie de tip, patrund mai mult sau mai putin in interiorul fibrei. Fibra la briar este de 2 tipuri cea, moale, mai poroasa care absoarbe mai mult lichid si cea mai tare care absoarbe mai putin. Ideal este sa gasesti acea vascozitate care sa fie absorbita numai de fibra moale. Dupa ce se usuca o smirgheluiesti putin pentru a elimina pelicula de culoare de pe fibra tare, ramanand astfel colorata doar fibra poroasa. Se aplica apoi lac sau ceara.


Faza cu smirgheluirea dupa baituire am retinut-o de data trecuta, ce ma uluieste pe mine este luciul anumitor pipe....care nu cred eu ca vine numai de la ceara Carnauba...
Mai demult, cand smirgheluiam seria de Capitole...cu toate ca parca tu spuneai sau altcineva ca nu au lac pe ele, ei bine la o smirgheluire atenta se observa o pojghita subtire de ceva care seamana a "lac"....
[attachment=0]
5.jpg
Baaron
 

Re: Lacuri pentru pipe

Mesajde alguhan » 02 Mar 2009, 09:47

Procedez si eu ca cum zice Humidor. Dupa bait mai dau cu smirghel si apoi mai dau cu bait. Acest lucru se poate repeta de cate ori vrei. De asemenea poti sa diluezi baitul sau/si amesteci diferite culori si obtii efecte la infinit.

Iar cea ce am vazut pe pipele capitol este lacul numit shellac. Dar nu cred ca-l foloseste vreun pipier renumit.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Lacuri pentru pipe

Mesajde Baaron » 07 Mar 2009, 13:23

[quote="alguhan"]
Iar cea ce am vazut pe pipele capitol este lacul numit shellac.
Dar nu cred ca-l foloseste vreun pipier renumit.


Il folosesc foarte multi pipieri...Poul Winslow, Peterson, Dunhill, etc...foarte multi...
Ti-am aratat la intalnirea de la tine pipa Peterson a lui Vlad si Poul Winslow a lui Pioneru...

Iata un link extrem de util pentru tehnicile de finish:
http://www.pipemakersforum.com/forum/viewforum.php?f=35

Un link unde se pot gasi materialele necesare pentru un finish de exceptie (linkul l-am gasit in urma unui mesaj de pe pipemakers)...http://www.birchwoodcasey.com/sport/index.html
...am atasat si catalogul produselor si preturile [attachment=0]Birchwood Casey.rar


...si un alt link pentru polish-uri foarte fine:
http://grizzly.com/products/Tan-Very-Fi ... ound/H0815

Contrastul fibrelor (sunt si niste foto interesante):
http://www.pipemakersforum.com/forum/vi ... php?t=3781
http://www.pipemakersforum.com/forum/vi ... php?t=1790
Baaron
 
Sus


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron