ce pipa e asta?

Moderator: mrg

ce pipa e asta?

Mesajde Ciprian » 28 Ian 2009, 20:11

Buna,
Uitandu-ma pe un forum de fotografii am gasit o poza cu aceasta pipa. Presupun ca e manufacturata. O fi si utilizabila?

[attachment=0]photo.jpg
Ciprian
 

Re: ce pipa e asta?

Mesajde Twain » 30 Ian 2009, 23:41

Foarte ciudata, intr-adevar.
Cenusa din vatra ma face sa cred ca da, e utilizabila, iar forma mustiucului imi aminteste de cea a pipelor Falcon.
Insa manufactura aceea bizara, cu flansa prinsa in suruburi, balama, clapeta de blocare si tija de reglare a debitului de aer, ma duce cu gandul mai curand la un instrument muzical decat la o pipa.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: ce pipa e asta?

Mesajde Baaron » 16 Feb 2009, 01:26

Cred ca ar fi doua variante:

1.Capacul pipei ma face sa cred ca totusi aceea este o pipa normala, destul de veche probabil, fumata si rasfumata....o pipa careia pe parcursul anilor i s-a deteriorat stemul (nu stiu de ce dar inclin sa cred ca a fost o pipa straght de maxim 14-15 cm lungime) mai mult ca probabil montura Army pentru stem....stem care probabil s-a rupt sau a crapat iar proprietarul pipei s-a vazut nevoit sa adapteze un nou mustiuc....din ce o fi facut nu pot sa imi dau seama dar bag mana in foc ca e artizanal...proprietarul care fumeaza acea pipa nu este un incepator, fumeaza de mai bine de 10-15 ani acea pipa, se vede pe ea acest lucru....lacul este dus demult de pe ea, daca nu in urma fumatelor cu siguranta raschetata de proprietar....mustiucul adaptat astfel a fost ales Churchwarden bent sa zicem si in urma bine cunoscutei raceli a fumului (deee, omul nu e incepator si daca tot fumeaza numai o singura pipa barem sa aiba tutunul rece, nu?)...nu as putea sa precizez daca intradevar mustiucul este componenta a vreunui instrument muzical (din cate cunosc eu mai putine instrumente muzicale au componente din plastic sau acryl)...eu as zice mai degraba ca e vorba despre o teava ordinara de acryl "prelucrata" un pic ca sa aiba o forma mai acatarii.....
Capacul bolului, pierdut demult prin acareturile proprietarului, inca mai pastreaza clemele de siguranta iar in bol are tabac cu Latakia 200%....asta a fost prima varianta.

2.A doua varianta ar fi ca pipa sa fie facuta in intregime artizanala (adica facuta de insasi proprietarul ei) iar acesta sa fi folosit componentele pe care le-a avut la indemana in acel moment (nu neaparat componente originale de pipa)...dar ramane problema capacului care se face destul de greu zic eu....
Baaron
 


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron