Refacere buza mustiuc

Moderator: mrg

Refacere buza mustiuc

Mesajde Twain » 17 Iun 2013, 18:37

O pipă mai veche de-a mea are o problemă: buza muştiucului este foarte mică. Poate că pentru altcineva asta nu ar fi considerată chiar o defecţiune, de vreme ce buza există, dar pentru mine, care obişnuiesc să ţin pipele în gură în timp ce mă ocup cu altceva, lipsa unei buze mai proeminente la capătul muştiucului îmi creează probleme cu priza dintre muştiuc şi dinţi.
Există vreo metodă de bricolare ca să-i măresc un pic dimensiunile? Robaina a folosit odată adeziv epoxi pentru umplerea unei concavităţi în muştiuc, dar aici e vorba de refacerea unei convexităţi, deci ar trebui să ţină la forţe orientate altfel.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Refacere buza mustiuc

Mesajde atzitzi » 17 Iun 2013, 21:37

Un manson special de cauciuc ar putea rezolva problema prizei. Asta daca ti-a placut guma de mestecat in tinerete. :)
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Refacere buza mustiuc

Mesajde Gordon » 19 Iun 2013, 19:22

Merge cu epoxidic daca nu te deranjeaza diferenta de culoare. Dar, poate... , e mai eficient sa schimbi mustiucul?
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Refacere buza mustiuc

Mesajde Twain » 20 Iun 2013, 00:40

[quote="atzitzi"]Un manson special de cauciuc ar putea rezolva problema prizei. Asta daca ti-a placut guma de mestecat in tinerete. :)

He-he, îmi place guma de mestecat şi acum, la a doua tinereţe. ;)
Am văzut la tine (din câte îmi amintesc) astfel de manşoane de cauciuc, şi chiar am fost tentat să îmi comand şi eu un set. Ce m-a oprit, însă, a fost faptul că manşoanele respective îngroaşă muştiucul prea tare. Iar eu sunt un pipar care îşi pileşte fără milă muştiucurile care depăşesc grosimea de 3,5 milimetri.

[quote="Robaina"]Merge cu epoxidic daca nu te deranjeaza diferenta de culoare. Dar, poate... , e mai eficient sa schimbi mustiucul?

Am un epoxi "Bison 5 minutes", dar care rămâne destul de cauciucat. Mi-ar trebui ceva care se întăreşte la fel ca acrilul. Vreo sugestie?
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Refacere buza mustiuc

Mesajde Gordon » 20 Iun 2013, 05:44

Ia din ala care se intareste in 24 ore si cu care se lipeste ceramica si/sau sticla. Dupa 24 ore devine dur:
download/file.php?id=1333&mode=view
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron