Ceruire meerschaum

Moderator: mrg

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde Radu-Mihai » 20 Ian 2013, 11:12

Cunoscand pipa,apreciez acest nou "look"...
Felicitari! :1)
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde zudo » 20 Ian 2013, 15:57

A iesit foarte frumoasa, felicitari ! Ai tinut-o mult scufundata in ceara topita ? Am incercat si eu metoda pe doua pipe, imersandu-le doar cateva fractiuni de secunda, si nu a iesit asa frumos colorata ca a ta.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde MarcBarbu » 20 Ian 2013, 16:57

Excelent!!
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde Gordon » 20 Ian 2013, 19:12

[quote="zudo"]Ai tinut-o mult scufundata in ceara topita ?


Aproximativ 20-30 secunde. Apoi am asezat-o pe un servetel si am pus feonul pe ea pana s-a scurs ceara in exces. La final am sters-o cu o carpa din bumbac. Fred Bass spune ca meerschaumul isi trage necesarul de ceara neexistand pericolul suprasaturarii. Prin fumare pipa se incinge iar ceara se evapora. In timp culoarea migreaza in pipa aparand si disparand in anumite zone. Fiind roca culoarea nu se fixeaza ci migreaza dintr-o zona in alta. Ceara ajuta la plimbarea uleiurilor care trec din tutun in vatra.

Si inca un amanunt, ceara nu se fierbe, doar se aduce in punctul de topire.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde Gordon » 20 Ian 2013, 21:56

Pentru cei interesati cateva articole de Fred Bass (cred ca le-am mai pus mai demult pe forum) - in special ultimul pentru cei interesati de colorare. Trebuie sa va faceti cont pe site deoarece uneori accesul este limitat la aceste articole (primiti Forbiden).:

http://pipesmagazine.com/blog/put-that- ... #more-3871
http://pipesmagazine.com/blog/put-that- ... #more-3931
http://pipesmagazine.com/blog/put-that- ... e-goddess/
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde atzitzi » 20 Ian 2013, 23:15

[quote="zudo"]Ai tinut-o mult scufundata in ceara topita ? Am incercat si eu metoda pe doua pipe, imersandu-le doar cateva fractiuni de secunda, si nu a iesit asa frumos colorata ca a ta.

Cred ca secretul este ca pipa sa fie incalzita in prealabil cu feonul, cum a facut Robaina, si sa aiba ceva fumate la activ. Durata imersarii nu cred sa conteze prea mult ca oricum o incazesti ulterior cu feonul sa indepartezi ceara de o iau dracii.
Intradevar a iesit foarte frumoasa.
Acum ca m-ai facut curios, am cautat si am descoperit si alte metode. Dupa ce o fumezi si este inca fierbinte o freci cu ceara dintr-un tub incarcat in prealabil. Eu am confectionat unul dintr-o seringa careia i-am taiat virful unde se monteaza acul.
Un exemplu se gaseste [url=http://www.youtube.com/watch?v=E7InCk65HJg]aici[/url]
Fişiere ataşate
seringa.JPG
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde zudo » 21 Ian 2013, 15:36

Eu am preincalzit-o in cuptorul electric, timp de 15 min la 80-90 grade Celsius. Durata imersarii este, cred eu, importanta. In functie de permeabilitatea bolului si de timpul imersarii, acesta va absorbi o cantitate anume de ceara. Ori absorbtia nu poate fi instantanee. Asa cum spune Robaina, ceara absorbita dizolva si transudeaza gudroanele din vatra in corpul bolului, spre exterior, colorand-o frumos. Ramane de vazut daca o absorbtie mai importanta de ceara (data de o imersie de durata mai mare) nu afecteaza calitatea fumatei prin modificarea capacitatii de absorbtie a apei din fum, daca ceara ajunge prea aproape de vatra. Teoretic vorbind, daca ceara ajunge la vatra, tutunul devine fitil de lumanare ? :|
Mai sunt si alte variabile de luat in calcul : calitatea spumei, grosimea vetrei etc.
Eu am lucrat cu ceara de albine, numai cu o imersie de pana la o secunda, si nu mi s-a parut ca afecteaza negativ calitatea fumatei, dar poate e mai buna parafina ... mai trebuie sa experimentam. Promit sa repet si eu experimentul si sa postez rezultatul ... cu riscul de a obtine o pipa superba care fumeaza prost.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde Gordon » 21 Ian 2013, 17:31

Din cate am observat la mesterii care fac pipele din meerschaum, intr-o oala cu ceara imerseaza 5-10 pipe astupate la ambele capete. Nu stiu cat de mult le tin dar numai cat le baga si apoi le scot dureaza ceva.
Oricum prin uscare cu feonul, se cam scurge tot ce a intrat. Fenomenul ciudat ar fi ca in timpul fumatei sa inceapa sa musteasca ceara si sa se formeze picaturi in partea de jos... desi nu cred dupa operatia cu feonul ca mai iese mare lucru.

Daca ati observat, dupa ce cumparati o pipa din meerschaum noua, la primele 5-10 fumate bolul este lipicios deoarece ceara se topeste si iese afara... In cazul in care a absorbit prea mult in cel mai rau caz va musti mai mult :-?

Diseara trag o tura si va spun.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde Gordon » 21 Ian 2013, 19:44

Fumez acum Reiner Long Golden Flake si nu simt nicio schimbare de gust. Constat o usoara matuire a luciului si o usoara aderenta a mainii la bol dar nu mai mult decat atunci cand pipa era noua.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde Twain » 21 Ian 2013, 22:04

[quote="Robaina"]...Constat o usoara matuire a luciului si o usoara aderenta a mainii la bol...

Poate n-ar fi rău ca, preventiv, să foloseşti o cârpă de bumbac, curată, ca să ţii pipa. Zic "preventiv" pentru că, poate, acum, când pipa musteşte, rişti să o pătezi de la uleiurile mâinii.
Mi-am dat şi eu cu părerea... :-?
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde AugustBurnsRed » 21 Ian 2013, 23:04

Este necesar ca pipele de spuma noi sa fie ceruite? La pipa mea n-am observat ca ar fi fost, nici inainte, nici in timpul primelor fumate...
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde Twain » 21 Ian 2013, 23:55

Nu, deloc. Toate pipele din spumă sunt ceruite obligatoriu de manufacturierul lor. Robaina povesteşte aici despre o încercare de accelerare a colorării spumei.
Nu cred că pipa ta nu e ceruită, probabil că nu ai avut un termen de comparaţie. O pipă neceruită e mată, ca o bucată de cretă. Poate fi lustruită mecanic, dar luciul nu iese "oglindă" şi se duce foarte repede odată ce este atinsă.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde Gordon » 22 Ian 2013, 08:57

[quote="Twain"]
Poate n-ar fi rău ca, preventiv, să foloseşti o cârpă de bumbac, curată, ca să ţii pipa. Zic "preventiv" pentru că, poate, acum, când pipa musteşte, rişti să o pătezi de la uleiurile mâinii.


N-am inteles niciodata povestea cu manusile albe si carpa din bumbac pentru a nu pata pipa. Nici nu am vazut pana acum vreo pipa din meerschaum care sa se coloreze uniform si chiar daca ar fi n-ar mai avea farmec. Pipa de mai sus este destul neuniform colorata ca sa mai conteze.

Din cate am constatat, pipele din meerschaum se murdaresc la exterior in contact cu degetele (gri-negru), murdarie care ia prin stergere cu o carpa udata cu alcool. Singura problema pentru care imi mai fac griji este zgarierea la exterior atunci can sterg pipa cu carpa din bumbac. Inevitabil din bol mai cade cate un fir de cenusa care odata prins intre carpa si suprafata pipei produce micro zgarieturi.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007
Sus

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde atzitzi » 22 Ian 2013, 13:51

Hai ca am reusit sa umplu casa de ceara
Fişiere ataşate
ceara dop.JPG
ceara.JPG
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde Gordon » 22 Ian 2013, 14:12

Vad ca ai lasat-o sa se usuce cu ceara pe ea.
Trebuie dat cu feonul si apoi stearsa cu o carpa din bumbac cat este ceara topita.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde atzitzi » 22 Ian 2013, 17:40

Pai, de le feon am umplut casa de ceara, ca s-a dovedit cam "nervos". Fugeau stropii aia de ceara topita cam un metru.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde Gordon » 22 Ian 2013, 17:46

Nu inteleg de ce este ceara atat de groasa. A fost pipa rece?
Feonul nu are viteze?
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde Gordon » 26 Ian 2013, 22:25

Am repetat isprava pe toate pipele din meerschaum din dotare, respectiv doua Altinay si o Besim Aktas.
1. Altinay smooth - s-a colorat putin la buza, in rest nimic
2. Altinay latice - s-a colorat in gauri(care sunt gravate de producator dupa ceruire). Pe partile unde producatorul a aplicat ceara din fabricatie - ceara de albine nu a pentrat si nici nu s-a colorat.
3. Besim Aktas smooth - s-a colorat doar buza, in rest ceara de albine nu pare sa fi trecut de stratul aplicat de producator.



Banuiesc ca in cazul pipei White Pipe nenea Ahmet a aplicat ceara alba rafinata de albine sau poate am fumat-o eu mai mult consumandu-se astfel stratul de ceara din fabricatie sau am avut bafta de un bloc foarte poros.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde Twain » 08 Mar 2013, 14:21

[quote="Robaina"][quote="Twain"]
Poate n-ar fi rău ca, preventiv, să foloseşti o cârpă de bumbac, curată, ca să ţii pipa. Zic "preventiv" pentru că, poate, acum, când pipa musteşte, rişti să o pătezi de la uleiurile mâinii.


N-am inteles niciodata povestea cu manusile albe si carpa din bumbac pentru a nu pata pipa. Nici nu am vazut pana acum vreo pipa din meerschaum care sa se coloreze uniform si chiar daca ar fi n-ar mai avea farmec.

Am o pipă smooth care mi s-a colorat "cu pată" din cauza felului neschimbat de a o ţine în mână. I-am făcut 2-3 poze atunci, în ianuarie, dar n-am putut să le postez imediat pentru că a intervenit ceva, aşa că am tot amânat să le pun, până când am uitat complet. Mi-am amintit că am rămas dator cu un răspuns abia adineauri, când am luat să fumez tocmai pipa cu pricina.
Ca să se vadă mai bine zona pătată, am accentuat un pic culorile şi am asamblat pozele într-un gif. O a doua pată s-a format şi pe partea diametral opusă a bolului, acolo unde ţin degetele arătător şi mijlociu, dar nu am mai pus încă o poză pentru că imaginea este asemănătoare.

[attachment=0]
pipa meer patata.gif
pipa meer patata.gif (134.64 KiB) Vizualizat de 32684 ori
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Ceruire meerschaum

Mesajde Gordon » 08 Mar 2013, 14:41

Si la mine se intampla la fel insa se ia partial cu alcool, si se mai atemueaza prin ceruire. Cand va fi maron, oricum nu se va mai vedea. Pe mine nu ma streseaza acest aspect. Incerc totusi sa nu zgarii suprafata ceea ce este mult mai greu de evitat.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Următorul

Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron