Mustiuc rupt

Moderator: mrg

Mustiuc rupt

Mesajde Alexandru » 24 Sep 2010, 19:56

Ansamblul mortisa-tenon din acril, ambele, face ca mustiucul sa intre si sa iasa destul de greu. Rezultatul... FATAL! Pipa e cumparata de la JPB. Voi ce ati face?
Fişiere ataşate
pipa 5.jpg
pipa 3.jpg
pipa 2.jpg
Alexandru
 

Re: Mustiuc rupt

Mesajde victor » 24 Sep 2010, 19:58

:15) mesajul este al meu. Era insa logat Alexandru!
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Mustiuc rupt

Mesajde Twain » 24 Sep 2010, 21:00

Daca pipa e buna, mustiucul poate fi lipit cu o rasina epoxi. E drept, pipa nu va mai arata niciodata ca noua, dar pentru fumate in jurul casei poate fi folosita fara probleme.
Eu am procedat asa cu pipa din poza de mai jos si o fumez in continuare. Insa nu am mai desfacut-o niciodata de la mustiuc. Toaletarea i-o fac bagandu-i o perie muiata in alcool prin gaura mustiucului, pana ajunge in vatra.

[img]http://forum.pipa-bucuresti.ro/download/file.php?id=250&t=1[/img]
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Mustiuc rupt

Mesajde victor » 24 Sep 2010, 21:24

Multumesc pentru sfat, Twain. Ma gindeam insa, sa cumpar un mustiuc nou. E o pipa eleganta si care fumeaza tare bine. Plus de asta, e o pipa cu filtru. Deci n-as putea sa o folosesc fara sa desfac mustiucul... Nasoala treaba!
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Mustiuc rupt

Mesajde Twain » 24 Sep 2010, 22:12

A, bineinteles, un mustiuc nou e rezolvarea ideala.
In privinta filtrului... eu am o parere destul de proasta despre asa ceva. Mai bine lipsa.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Mustiuc rupt

Mesajde ghibortz » 25 Sep 2010, 19:48

direct la JBP sau trimisă la stanwell cu bonul fiscal ...
ghibortz
 

Re: Mustiuc rupt

Mesajde Radu-Mihai » 25 Sep 2010, 20:11

In aceste conditii,nu cred ca magazinul de unde a fost cumparata sau firma producatoare isi asuma raspuderea,vina cade pe cumparator pentru o utilizare "brutala" a pipei, clientul fiind sigurul responsabil de incident...greu sa-i convingi ca o asemenea ruptura a fost din cauza unui defect de fabricatie! :-?
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Mustiuc rupt

Mesajde Lifelover » 25 Sep 2010, 21:56

Eu i-am tras meerschaumului un manson de Bison (epoxy, cum au recomandat si onoratii colegi) dupa ce s-a rupt mustiucul si fumez si acum in orice companie cu dansa. Unesti ,,piesele'', bagi matale o perie d-alea sarmoasele inauntru ca sa stea cum trebuie si urmezi instructiunile de pe pachet.

A, si lasa naibii filtrele; baga-i orez pe fundul bolului, daca tii neaparat. :)
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Mustiuc rupt

Mesajde mrg » 27 Sep 2010, 11:05

@Victor - sincere regrete pt accident! E tardiv si nu vreau sa te mai amarasc, dar l-ai fi putut preintampina dand cu putin grafit pe tenon si invartindu-l usor de cateva ori. In fine, faptul e consumat, sa revenim la prezent. Sincer, ma indoiesc ca JPB sau Stanwell isi vor asuma inlocuirea mustiucului. Prin urmare, ramane doar repararea sau inlocuirea. Repararea va afecta clar aspectul si, cum stiu ca "estetica" atarna greu la tine, ma cam indoiesc ca te va multumi rezultatul final. Inlocuirea e varianta optima care cred ca iti surade cel mai mult - asa ca arunca un ochi aici http://www.tecon-gmbh.de/index.php?cPath=239_552, cauta cu atentie si poate vei gasi mustiucul potrivit. Ar mai fi varianta refacerii integrale a mustiucului, dar nu stiu cine ar putea efectua corect o asemenea manopera.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Mustiuc rupt

Mesajde victor » 27 Sep 2010, 21:05

M-am dus la JPB. Deschid usa.
-Buna ziua!
-Buna... ziua...
-Am o problema. Am cumparat de la dumneavoastra, in primavara, o pipa. Si... i-am rupt mustiucul. Stiti... intra greu...
-Aha...
-N-am vrut sa-l fortez... dar...
-Aha...
-Am dat si cu grafit, mina de creion.
-Aha... Si eu acum ce sa fac?
-Pai sa ma ajutati sa rezolv problema.
-Aha... Stiu si eu... Eu... Nu pot sa decid...

Incepusem sa ma simt ca la primarie, in fata unui ghiseu. Trag aer in piept si incep sa ma plimb prin magazin. Ma uit la pipe, la brichete... Revine vocea!

-Sa vad ce pot face.
Da un telefon. Clasicul "aha" acompaniaza fiecare doua-trei cuvinte.
-Bla, bla, bla, aha... da... aha...
Ma plictisesc deja.

-Gata! Nu putem sa o reparam.
-Nu putem sa o trimitem la Stanwel sa-i puna alt mustiuc?
-Nu! Imi pare rau... Nu mai aveti nici bonul... Trebuie sa va alegeti alta pipa din aceiasi serie, Poul Stanwell...

Jur ca n-am mai inteles nimic! Oare sint in Romania? Visez?
Iata ca nu. M-am uitat prin magazin, am ales o pipa, o cutie de tutun, ceva filtre si am plecat tare bulversat. Cu problema rezolvata. Cu o pipa noua. Si cu o cutie cu latakia...
Afara, pe Calea victoriei, un politist motociclist trasese pe dreapta un tigan gras care nu lasase un pieton sa traverseze pe trecere.
Ce zi...
Fişiere ataşate
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Mustiuc rupt

Mesajde Humidor » 27 Sep 2010, 21:39

Felicitari Victor pentru noua pipa si felicitari JPB pentru gest! Acum cred ca nu veti da toti buzna cu mustiucurile rupte sa va inlocuiasca pipele =))

Nu stiu ce sa cred, dar in ultima vreme aceasta firma a tinut foarte mult cont de opiniile PCB, a adus tutunuri noi (la recomandarea lui Zudo, cu consultarea celorlalti), a plecat urechea la doleantele noastre, a participat la intalnirea de ziua piparilor si tine legatura prin email cu anumiti membri.

Eu zic ca e un bun inceput. Anul asta s-au intamplat multe lucruri bune!
Humidor
 

Re: Mustiuc rupt

Mesajde manos » 27 Sep 2010, 21:53

Victor ma amuza comentariul tau , este foarte bine pus in pagina insa nu uita ca traim cu totii aici in frumoasa noastra tara Romania unde respectul pentru consumator nu se afla nici macar in stadiul de germinare - dar cum de ai putut sa ai o asemenea idee precum un distribuitor din tarisoara noastra ar putea macar catadicsi a mima ca este interesat de a te ajuta in problema pe care o ai - vise amice !!!!!
Tot ce ai descris mai sus mi s-a intamplat si mie tras la indigo, in consecinta am renuntat si am apelat direct la producator care in final chiar mi-a rezolvat problema - nu insa fara mici rautati din partea ambelor parti, recunosc - conteaza insa ca finalul a fost benefic.
Revenind la JPB, eu unul am mari semne de intrebare in ceea ce priveste serviciul after sales oferit de aceasta companie insa probabil ca odata cu trecerea timpului lucrurile poate se vor schimba.
In alta ordine de idei JPB mi-a facut o mare bucurie odata cu diversificarea sortimentului de tabac pentru pipari asa ca tind sa inchid ochii referitor la defecte.
Fum rece victor si felicitari pentru noua achizitie !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Mustiuc rupt

Mesajde victor » 27 Sep 2010, 22:15

Va multumesc pentru urari! Pipa e chiar faina. Fumeaza bine si arata oarecum pe gustul meu. Doar ca nu e neagra! :-B
Cit despre reactia JPB... mare progres. Sa fiu sincer, nu ma astetam. Jos palaria!
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Mustiuc rupt

Mesajde Twain » 28 Sep 2010, 02:26

Bravo, JPB, pentru o astfel de atitudine. Sunt realmente impresionat. :41)

Victor, pipa e deosebit de eleganta. :1) Stiu ca e din colectia Poul Stanwell, dar spune-mi te rog ce numar are?
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Mustiuc rupt

Mesajde manos » 28 Sep 2010, 08:33

[quote="manos"]Victor ma amuza comentariul tau , este foarte bine pus in pagina insa nu uita ca traim cu totii aici in frumoasa noastra tara Romania unde respectul pentru consumator nu se afla nici macar in stadiul de germinare - dar cum de ai putut sa ai o asemenea idee precum un distribuitor din tarisoara noastra ar putea macar catadicsi a mima ca este interesat de a te ajuta in problema pe care o ai - vise amice !!!!!

....se pare ca oboseala acumulata peste zi mi-a jucat o festa aseara, intelegand exact pe dos postul lui victor , se intampla si la case mai mari !
Imi retrag cuvintele si imi cer scuze pentru cele spuse in citatul de mai sus !
Felicitari Jpb-ului pentru atitudine !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Mustiuc rupt

Mesajde ghibortz » 28 Sep 2010, 08:49

sunt curios dacă îi rupi şi ăsteia noi ceva ... o mai schimbă ? =))

să îţi fumeze pe gustul tău.
ghibortz
 

Re: Mustiuc rupt

Mesajde victor » 01 Oct 2010, 11:58

[quote="ghibortz"]sunt curios dacă îi rupi şi ăsteia noi ceva ... o mai schimbă ? =))

să îţi fumeze pe gustul tău.

Multumesc!
Ma gindesc sa merg sa-mi schimbe o pipa care nu e luata de la ei. Respectiv pipa ghidonului de la bicicleta. Pe motiv ca intra apa in el! B-(
[quote="Twain"]Bravo, JPB, pentru o astfel de atitudine. Sunt realmente impresionat. :41)

Victor, pipa e deosebit de eleganta. :1) Stiu ca e din colectia Poul Stanwell, dar spune-mi te rog ce numar are?

Eleganta si fumeaza un pic mai bine decit precedenta. Nr. 232
Fişiere ataşate
IMG_4428.jpg
IMG_4433.jpg
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania
Sus


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron