Meerschaum Billiard - Besim Aktas (via Algu)

Meerschaum Billiard - Besim Aktas (via Algu)

Mesajde mrg » 02 Noi 2009, 11:47

Prin amabilitatea lui Algu, am reusit sa achizitionez primul meu meerschaum - un Billiard cu inel, facut de Besim Aktas. O pipa superba, de exceptie, dupa cum se poate vedea din fotografie, care fumeaza excelent. Am inaugurat-o duminica dimineata cu o incarcatura de Dunhill My Mixture 965 - am preferat un tutun pe care il cunosc si il fumez relativ constant in ultima perioada (sunt la a doua cutie) pentru: 1) a evita surprizele neplacute cu un tutun pe care nu-l cunosc prea bine; 2) a incerca sa observ diferentele de aroma (am fumat Dunhill-ul pana acum in briaruri si intr-o pipa captusita cu spuma). Rezultatul - absolut superb!!! Arderea a fost excelenta - cu doar 3 aprinderi am reusit o prima repriza de peste 30 min si o a doua de vreo 20-25 (nu am urmarit obtinerea unei durate cat mai mari, asa s-a intamplat, lucru care m-a mirat si bucurat si pe mine). Precizare - bolul Billiardului este foarte generos (o sa pun dimensiunile pipei pe blog, cred), l-am umplut 2/3 cu tutun. Probabil ca la durata record (pt mine) a contribuit, pe langa capacitatea mare a bolului si calitatea pipei, si faptul ca, influentat de ce am citit, am incercat sa evit pe cat posibil incingerea. Am avut un singur "punct" de condens, la inceput, generat probabil de incercarile mele de a gasi tirajul optim, condens pe care l-am eliminat rapid cu o perie (pipa are un tunel de fum perfect dat, care-i asigura un tiraj excelent). La final, vatra a ramas perfect uscata. Azi am incarcat-o cu GL Pease Maltese Falcon - diferenta de aroma fata de briar a fost mai evidenta (orientalul si virginia s-au simtit mult mai clar, inca de la inceput) decat in cazul Dunhill-ului. Per total, sunt super-incantat de noua achizitie. Multumesc din nou, Algu!
Fişiere ataşate
Meerschaum Besim Aktas - Algu.JPG
Meerschaum Billiard - Besim Aktas
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Meerschaum Billiard - Besim Aktas (via Algu)

Mesajde Humidor » 02 Noi 2009, 16:31

Am si eu una in dotare (fara inel) asa ca-ti inteleg fericirea.
Felicitari! :1)
Humidor
 

Re: Meerschaum Billiard - Besim Aktas (via Algu)

Mesajde pari » 02 Noi 2009, 16:41

frumoasa achizitie, sa o fumezi cu placere- deja observ ca putem face un grup nou in club, grupul "propietarilor de MEER...BILLIARD"
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Meerschaum Billiard - Besim Aktas (via Algu)

Mesajde mrg » 02 Noi 2009, 17:08

Multumesc de urari! Facem un sub-club si punem poze cu "odoarele" la diferite varste de afumare... :1)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Meerschaum Billiard - Besim Aktas (via Algu)

Mesajde misu » 02 Noi 2009, 18:18

Felicitari !!!!!!
Este foarte frumoasa. Am inteles ca fumeaza foarte bine.
Iti doresc sa te bucuri de fum cat mai rece.
Sunt curios cum va arata dupa colorare. Daca poti posteaza poze cu etapele. Cred ca ar fi interesant.
Avatar utilizator
misu
 
Mesaje: 61
Membru din: 25 Oct 2008, 13:28
Localitate: Baia Mare

Re: Meerschaum Billiard - Besim Aktas (via Algu)

Mesajde Cinabru » 02 Noi 2009, 23:40

Splendida. Dupa ce am vazut-o si in realitate nu pot decat sa te felicit, e o achizitie extraordinara si sunt convins ca fumeaza excelent.
Dar asa, ca nota de subsol, sotia cat stie ca a costat, hein ? :19) Sau raposatul n-a apucat s-o poarte ?
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Meerschaum Billiard - Besim Aktas (via Algu)

Mesajde mrg » 03 Noi 2009, 10:59

@misu - multumesc! intr-adevar fumeaza foarte bine. o sa incerc sa fac fotografii periodic, insa momentan e prea devreme.
@cinabru - merci de felicitari. cat despre nota de subol... eheee, e vorba de tehnica de persuasiune, tact, diplomatie, psihologie de cuplu, experienta... ce sa mai reteta proprie! ::3) de fapt, am avut noroc de un "buget extra-salarial" (o colaborare), asa ca "adoptia" a fost mai usoara! ::6)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Meerschaum Billiard - Besim Aktas (via Algu)

Mesajde cornel_badea » 04 Noi 2009, 11:55

Superba! Gata! Am inceput sa strang bani pentru ceva asemanator. Ceva "meditatii" legate de tactici de negociere si tehnici de persuasiune vis a vis de sotie dai? M-as inscrie.
Sa o fumezi si sa o colorezi sanatos! :1)
cornel_badea
 

Re: Meerschaum Billiard - Besim Aktas (via Algu)

Mesajde mrg » 04 Noi 2009, 17:03

@ cornel - bine faci, merita pe deplin! mai mult ca sigur ca in cazul meu este vorba si de entuziasmul primului meerschaum - nu mai fumasem din spuma pana la momentul achizitiei -, dar cred ca la impresia excelenta contribuie semnificativ si calitatea pipei. opinii mai avizate vizavi de meerschaum iti pot oferi humidor, molia, baron sau pari, care detin pipe din spuma mai de mult. cat despre meditatii, imi pare rau este "reteta proprie", nu o pot dezvalui. ::3) multumesc de urari!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Meerschaum Billiard - Besim Aktas (via Algu)

Mesajde pintilie.costin » 04 Noi 2009, 19:54

Felicitari Mrg, sa o pipezi fericit si sanatos , si eu visez la una dar asta peste ceva timp se va concretiza .Pana atunci ramana la batranele mele .
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron