Inca doua pipe

Inca doua pipe

Mesajde Cinabru » 13 Apr 2009, 11:46

Am cumparat de pe Okazii.ro inca doua pipe.

Prima (1) este o Bradley Pipe Bruyere Extra 495, by Lorenzetti, o pipa straight, forma clasica, dar cu un joc de texturi la suprafata cum am vazut rar. Foarte bine pastrata si intretinuta, aratand ca noua, am dedicat-o virginiilor si s-a descurcat excelent cu unul dintre tutunurile mele preferate, Germains Mixture 7. Fumeaza usor, rece, n-am avut nici o problema cu ea. E o pipa fara filtru, avea in interior un condensator metalic pe care l-am scos de la bun inceput. Am destule experiente negative cu doua pipe cu condensator, nu mai imi trebuie.

Cea de a doua (2) – si marea surpriza – este o pipa Bristol, tot straight, cu bol apple si textura deschisa. Este cea mai buna pipa pe care am fumat-o vreodata (va ramane doar pentru latakii), excelenta din toate punctele de vedere, la fel ca si prima. Fum rece, potrivit de grea, cu o forma care se potriveste parca perfect in mana. Erinmore Balkan Mixture a avut parca un gust mai intens, mai bogat, mai complex fumat din Bristol, o declar fara ezitari cea mai inspirata achizitie. A detronat rapid atat primul meu Danske Club, cat si Ben Wade-ul cu care ma obisnuisem rapid.

[attachment=0]
doua pipe noi.jpg
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Inca doua pipe

Mesajde mrg » 13 Apr 2009, 12:14

Felicitari, Cinabru, sa le fumezi cu placere! Arata f bine, insa, dupa cum se intrezareste in fotografie, ar trebui curatate putin mustiucele.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Inca doua pipe

Mesajde Humidor » 13 Apr 2009, 14:11

Felicitari pentru achizitie! Interesante texturile, urmeaza curatarea mustiucurilor (nu?), le poti freca cu Cif cu un burete de vase.
Humidor
 

Re: Inca doua pipe

Mesajde Cinabru » 13 Apr 2009, 18:18

Va multumesc. Ar trebui sa le curat, dar din lipsa de timp si pricepere cred ca mai aman operatiunea. Merg si asa.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron