Danske Club Vario Form 185

Moderator: mrg

Danske Club Vario Form 185

Mesajde Cinabru » 27 Iul 2010, 20:16

Apreciere (maxim 5*)
Aspect exterior: ****
Calitate fumata: ****
Raport calitate pret: *****
Recomandare: *****

Producator: Stanwell
Finisaj:rusticat
Material: Briar
Material mustiuc: Acril
Filtru: 9 mm
Lungime: 130 mm
Inaltime bol (ext.): 50 mm
Adancime bol (int): 42 mm

A fost (si a ramas) prima pipa noua, cumparata in octombrie 2008 de la JPB. Restul, printre care cateva piese foarte frumoase, si-au gasit drumul in colectia mea de pe okazii. Cadou din partea sotiei, deja resemnata cu noua mea pasiune. Diferenta dintre aceasta pipa si pipa de inceput, un nou-name zgariat si in cel mai bun caz mediocru, a fost uriasa. Era pentru prima oara cand incepeam sa inteleg cat de mult schimba o pipa buna fie si un tutun mediocru. Ramane in continuare una dintre pipele mele preferate, chiar daca o fumez mult prea rar.

Textura interesanta, pe jumatate rusticata si lacuita cu negru, foarte frumoasa, de forma half-bent, e o pipa poate un pic prea grea pentru a fi tinuta intre dinti mult timp. Am fumat-o mereu doar cu filtre de 9 mm, preferabil de balsa, pentru ca datorita formei nu am reusit sa ii potrivesc un adaptor de plastic (mereu fluxul era obturat). La inceput, cand nu aveam pipe de schimb, fuma de toate, in ultimul timp s-a resemnat cu aromatice cat mai bune. Are peretii destul de grosi, cam 4 mm (estimativ) asa ca se incinge cu dificultate, e o chestiune de neatentie sau incapatanare. Se raceste insa suficient de repede. Am fumat o perioada University Flake de la Peterson din ea, si s-a comportat admirabil. Nu mi s-a intamplat sa am probleme de condens, poate si filtrul m-a ferit.

De fumat, fumeaza undeva intre foarte bine si excelent, si daca in prima faza a fumat de toate, acum primeste aromatice si, uneori, vreo virginie daca se nimereste sa fie prin preajma. E o pipa care mi-a devenit tare draga in timp, si n-as renunta la ea pentru nimic in lume.

Nu am auzit inca de cineva care sa fie dezamagit de Danske Club. Pipe accesibile ca pret, de o simplitate frumoasa, forme si linii clasice. Sunt tentat sa mai imi fac una cadou in curand.[attachment=0]
recenziepipa.jpg
recenziepipa.jpg (17.59 KiB) Vizualizat de 8159 ori
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Danske Club Vario Form 185

Mesajde Humidor » 27 Iul 2010, 20:37

Intradevar, nici eu nu am auzit pana acum pe cineva care sa se planga de un Danske Club!
Humidor
 


Înapoi la Danske Club

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron