Refbjerg - in asteptarea unui danez.

Moderator: mrg

Refbjerg - in asteptarea unui danez.

Mesajde DSM » 23 Noi 2009, 22:03

[attachment=0]
23076e.jpg

In asteptarea unui danez.

Soren Refbjerg producator de pipe din 1969 intr-un atelier cu 12 angajati a produs pipe de forme clasice cu un flair danez inspirit din Nording, Karl Erik si Preben Holm. In perioada de functionare a fabricii Soren era importatorul principal de brair in Danemarca fiind furnizorul pentru majoritatea producatorilor din tara.

In prezent Refbjerg s-a retras din productia de masa a pipelor, lucreaza in atelierul sau situate in Soborg, o suburbia din Copenhaga. Pipele produse sunt conform preferintelor lui Refbjerg , de marime medie sau mica, din brair de Corsica, cu nervura brairului dreapta fara defecte care necesita umplere, perfect construite in interior, cu o forma clasica si o tusa personala prin elemente de decorare . Pipele produse fiind exact ce ii place lui Refbjerg sa fumeze fara compromisuri de stil si tendinta de moda. Productia in prezent se limiteaza la cateva sute de bucati pe an. Intentia lui Refbjerg cand produce o pipa este acea de a oferi un prieten care sa fie alaturi de fumatorul de pipe mult timp.

Sper sa ajunga pachetul pana la terminarea examenelor astfel incat sa ma rasplatesc pentru efort cu un University Flake fumat intr-o pipa Refbjerg.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Refbjerg - in asteptarea unui danez.

Mesajde pari » 24 Noi 2009, 07:34

arta foarte bine; din fotografie-mica si echilibrata
apropos de examene, inteleg ca Refbjerg este numai pentru premianti! ::4)
BAFTA!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Refbjerg - in asteptarea unui danez.

Mesajde DSM » 25 Noi 2009, 21:21

Multumesc pentru urari dar eu sunt de partea opusa a baricadei, predau CAD si ieri au avut studentii examen.

A sosit pipa, intradevar pare mica dar a inghitit un flake si jumate.
Dupa cateva fumari pot sa imi fac o parere despre ea, pana atunci pot sa zic ca arata prefect si sade foarte bine in mana. Datorita dimensiunii cred ca o sa fie pipa pentru flakeuri adica fumatul outdoor in drumetii si pe terase. Arata "sociabil" adica nu are un aspect atat de ciudat incat sa lasi impresia la altii ca fumezi dintr-o lucrare de arta moderna. Intrigat de cat de echilibrata e pipa am luat un subler la mana si am masurat pipa. Supriza placuta: Orificul de incarcare cu tutun e la fel de lat ca si mustiucul - 2,3 cm, latimea cea mai mare a bolului in exterior este de 4,6 cm care este egala cu inaltimea totala a pipei, iar mustuicul e lung de 4,6 cm. Posibil sa fie coincidenta dar cred ca in momentul taierii blocului s-au tinut cont de niste dimensiuni. Sa nu uitam ca si in proiectare o reteta sigura pentru o fatada armonioasa este dreptunghiul de aur.
M-am holbat la ea toata ziua si nu am gasit un defect in lemn, briarul este fara o imperfectiune.

O seara placuta in continuare.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara


Înapoi la Producători

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron