Stanislaw - London Mixture

Moderator: Cinabru

Cum aoreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
4
57%
Bun
2
29%
Foarte bun
1
14%
 
Voturi totale : 7

Stanislaw - London Mixture

Mesajde Humidor » 21 Oct 2009, 18:59

[attachment=0]
StanislawLondonMixture.PNG
Stanislaw London Mixture
StanislawLondonMixture.PNG (125.94 KiB) Vizualizat de 12206 ori

Acest tutun - clasic englezesc, are in compozitie virginia de cea mai buna calitate, oriental din Izmir, Basma si latakia cipriota.
Inca de la deschiderea pachetului, te intampina aroma deosebit de placuta de oriental si latakia cum rar se mai poate intalni la alte mixturi similare. Tutunul nu necesita uscare. Arderea este perfecta, nu am aprins pipa decat la inceput si a ars perfect pana la ultimul fir. Dupa parerea mea este un tutun bland cu destul de multa aroma orientala pentru a fi elegant.
Aroma lasata in camera este placuta in timpul fumatei dar capata nuante de fum de locomotiva la scurt timp dupa terminarea pipei.
Din cate am inteles, este o alternativa ieftina a celei cu acelasi nume de la Dunhill.
Am cumparat acet tutun din Praga la pretul de 190 coroane (~7,6 euro ~32,3 lei) 50gr.

I-am dat bun. Daca aveti ocazia si va plac mixturile englezesti, nu-l ocoliti, veti avea o surpriza placuta.
:1)
Humidor
 

Re: Stanislaw - London Mixture

Mesajde mrg » 16 Noi 2009, 14:12

L-am notat si eu cu "bun". Pt. mine a fost o surpriza foarte placuta - ma asteptam la mult mai multa virginie in compozitie, insa melanjul este f. echilibrat, dupa mine, adaosurile de oriental fiind bine proportionate, iar latakia cipriota nu-si pune amprenta pregnant. Desi sunt un fan al amestecturilor cu latakia, de data aceasta am apreciat prezenta discreta a acesteia in mixtura (varianta cipriota este mai soft decat cea siriana). Un alt plus care merita mentionat: arderea excelenta! L-am gustat alaturi de o cafea, intr-o dimineata de weekend - iar impresia a fost una foarte buna. Multumesc Humidor!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Stanislaw - London Mixture

Mesajde TLGTLC » 14 Ian 2011, 22:54

Am cumparat un pachet din acest sortiment de la colegul de pe forum cu magazinul on-line. Fiind incepator si trecandu-mi prin mana numai ,,aromate'' m-a izbit mirosul greu, puternic de tutun. Fumata a mers rapid dar nu am simtit nici o placere din contra imi aducea aminte de tutunul de rulat Domingo despre care toti ziceau ca este exceptional dar eu nu-l puteam suporta. Cum se fumeaza asa ceva? La ce? Am citit review-uri si conform lor ar trebui sa cad pe spate. Dar probabil sunt prea incepator! Astept sfaturile voastre si revin cu o parere dupa mai multe boluri!
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Stanislaw - London Mixture

Mesajde Radu-Mihai » 15 Ian 2011, 11:43

@TLGTLC: incearca si "Stanislaw- Balkan Latakia",pe mine m-a "corupt" de la primele fumate...
Acum vreau exclusiv doar tutunuri cu latakia(cat mai multa!)...Deh,boala grea! :D
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Stanislaw - London Mixture

Mesajde TLGTLC » 15 Ian 2011, 19:14

Stanislaw Balkan Latakia nu il are pe stoc dar fiind cerere il are in vedere. Revenind la London Mixture am fumat 2 boluri, primul in compania unui pipar in varsta care mi-a zis ca e un tutun de foarte buna calitate si care de mult nu a mai fumat asa ceva (fumeaza rareori cand apuca ici si colo). Desi mirosul din pachet e puternic, gustul care ramane in gura e destul de slab, suportabil. Am fumat cu o cafea esspresso. Al 2-lea bol l-am fumat in compania unui pahar de whisky. A mers. As putea sa fumez si o pipa intreaga fara sa beau ceva pentru ca am remarcat ca spre deosebire de tot ce am fumat pana acum si imi usca gura, asta provoaca salivatie. La al 2-lea bol am incercat sa fiu atent la tot ce-mi explicase batranul pipar. Am cautat sa identific aromele. Nu merge si punct! Nu reusesc sa identific nimic decat ca fumul e fin, daca trag in piept e tare dar nu provoaca tuse, daca-l scot pe nas ma gadila pe nari intr-un mod placut iar aerul din camera e acceptabil. Si am remarcat ca nu se stinge pipa decat daca uiti de ea.
Acum am terminat un bol de Stanislaw amestecat cu Black Gold unguresc. E interesanta combinatia. Chiar pot spune ca-mi place-e ca si o mancare condimentata.
Ma abtin de la vot pentru ca inca nu stiu sa deslusesc acest tutun.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Stanislaw - London Mixture

Mesajde mrg » 17 Ian 2011, 12:09

Orice gust se educa in timp. Prin urmare, necesita rabdare si perseverenta. Si curiozitate, intr-o buna masura.
Un tutun nu este o chestiune de algebra simpla: A+B+C=D, unde A=latakia, B=oriental, C=Virginia, iar D=tutunul pe care tocmai l-ai fumat. Perceptia asupra unui tutun depinde in primul rand de experienta fumatorului, apoi de factori mult mai concreti: dozaje (proportiile ingredientelor A, B, C sau mai multe), producator (reteta proprie), de gradul de umiditate al tutunului, de vechimea lui, de pipa pe care o folosesti (briar, meerschaum, corn cob etc.), de viteza cu care fumezi, de locul in care fumezi etc., etc., etc. Pe scurt, exista foarte multe variabile, care fac ca orice "experienta" sa fie aproape unica/irepetabila. Asa ca este firesc ca orice opinie asupra unui tutun sa fie majoritar subiectiva. Dar asta nu schimba cu nimic placerea de a cauta si descoperi tutunuri noi.
Subiectiv fiind (mie mi-a placut, vezi mai sus), vizavi de Stanislaw-LM nu-ti pot recomanda decat: persevereaza! Nu te grabi cu concluziile (mai ales la inceput), mai incearca, si SLM, si altele apropiate. Succes!
Fum rece!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Stanislaw - London Mixture

Mesajde TLGTLC » 23 Ian 2011, 20:29

Am perseverat si in starea lui nu m-am impacat desi se vede ca e un tutun de calitate. I-am gasit o alta intrebuintare-il folosesc ca si condiment. Da un gust foarte interesant. Datorita lui am inceput sa amestec tutunurile si am ajuns la combinatii surprinzatoare iar acest tutun asezat pe fundul bolului da o nota usor picanta. Imi place foarte mult ce face si de aceea ii dau calificativul foarte bun. Oricum, va deveni o prezenta permanenta in bolurile mele-probabil, voi cunoscatorii o sa-mi spuneti ca stric orzul pe gaste-asta a fost replica unui pipar care cunoaste acest tutun.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Dan Tobacco

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron