[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Pipe & Cigar Club Bucureşti • Vezi subiect - Gordon Pym

Gordon Pym

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
3
75%
Foarte bun
1
25%
 
Voturi totale : 4

Gordon Pym

Mesajde Radu-Mihai » 23 Ian 2012, 12:30

Am incercat acest tutun prin amabilitatea lui Robaina...
Dupa miros: latakia,nu in exces,virginia,oriental...taietura ribbon.
Un tabac usor, pentru cei care vor sa se initieze in "latakii",fara a arunca pipa dupa prima fumata!
Se aprinde usor,tutunul fiind destul de uscat,fara a insista prea mult.
Fumata decurge placut,nu incinge bolul,fumul degajat fiind tolerabil si pentru nasurile mai sensibile!...
Dupa denumire, nu-i un tutun "marinaresc" dur,deci poate fi incadrat la categoria: "de toata ziua"...
Parerea mea: tutun bun, de trecut pe lista unui "latakist" incepator!
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Gordon Pym

Mesajde Gordon » 17 Feb 2012, 11:13

[div=center][attachment=0]
GordonPym.jpg
GordonPym.jpg (42.95 KiB) Vizualizat de 6860 ori
[/div]
Dupa cum poate stiti, Gordon Pym este eroul din romanul lui Edgar Allan Poe - „Povestea lui Arthur Gordon Pym”, scris in 1838. Gordon Pym este si numele unui tabac pentru pipa produs de Dan Pipe. Dar nici o legatura. Cel putin eu n-am gasit vreuna. Poate, doar, producatorul sa fi fost inspirat de personaj la alegerea aromei, taieturii... habar n-am. Ideea este ca, manat de curiozitate, am recitit romanul mai atent la detaliile referitoare la pipe, tutunuri sau orice alt amanunt care ar fi indicat vreo legatura intre numele personajului si mixtura englezeasca. Nimic! Asta nu m-a oprit sa citesc si cele doua volume care alcatuiesc „Sfinxul Ghetarilor” scris de Jules Verne ca o continuare la romanul lui Poe. Tot nimic! Poate doar ca mixtura are in compozitie tutun dark fired Maryland, Maryland fiind locul unde si-a gasit sfarsitul Poe, desi ma indoiesc. Nici producatorul mixturii nu da vreo lamurire, asa ca...

Prima oara am degustat acest tabac la o reuniune Pipa Club Bucuresti, care a avut loc la terasa „Hanul cu Tei – Embassy” in luna august 2010, de la Augustinus, un membru de seama al PCB. Prietenul nostru il cumparase, din cate tin minte, in urma unei vizite in Germania. Aroma englezeasca a acestui tutun mi-a placut din prima. A fost dragoste la prima vedere. Un tabac laptos, cu aroma de afumatura, usor dulce, care lasa o impresie buna, atat piparului cat si anturajului. Si cred ca il mai vazusem, fara a-l degusta, la MRG, un alt membru de seama al PCB.
Cum transportul de la Dan Pipe costa destul de mult, nu prea merita achizitionarea online, si cum nici n-am avut ocazia sa merg intre timp in Germania, am cumparat o cutie de 100gr, tocmai in noiembrie 2011.

Tabacul are o taietura neregulata, grosiera, de tip ribbon, compus din virginia, syrian latakia, oriental si maryland, intr-o combinatie apetisanta de culori. La deschiderea cutiei, aroma este blanda, de mixtura englezeasca. Tutunul vine potrivit de uscat. Arde bine si nu se produc schimbari majore, chiar si dupa ce s-a uscat mai mult. Dupa multiple incercari, prefer sa-l asez in pipe cu bolul mare, briar sau meerschaum. Se potriveste foarte bine la cafeaua de dimineata, sau dupa o masa, alaturi de o taire.

Primeste 4 din 5 puncte (cu bataie spre 5).
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Gordon Pym

Mesajde Radu-Mihai » 17 Feb 2012, 11:44

...o completare avizata si binevenita.
Review-ul meu a fost prea scurt, "telegrafic",fara consistenta!...

Multumesc Robaina!
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995


Înapoi la Dan Tobacco

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron