Matured Virginia No.24

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun ?

foarte slab
0
Niciun vot
slab
0
Niciun vot
mediu
0
Niciun vot
bun
1
100%
foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 1

Matured Virginia No.24

Mesajde zudo » 16 Iul 2011, 21:45

[img]http://assets.smokingpipes.com/images/products/003-041-0024.jpg[/img]
[quote]An unusual form of Flake tobacco, its deep chestnut color results from the extended aging of full flavored Old and Middle Belt leaf very lightly seasoned with Drama. A smooth, robust tobacco good anytime for those who prefer the darker Virginia flavor. Is is especially well suited for outdoor smoking.


Continut: Virginii, Oriental (Drama)
Taietura: Flake

La deschiderea cutiei te intampina arome imbatatoare, dulci-amarui, de stafide, aluat copt, cacao, cu slabe note de citrice. Nu va speriati ! Sunt doar arome naturale. :)
Taietura si, mai ales, forma flakes-urilor americane ma intriga. Sunt scurte si groase, cam de 10-12 mm/20-30 mmm, fapt ce le face greu de umplut pipa, ori nu am gasit eu o metoda satisfacatoare. Prefer impachetarea (fold & stuff) dar, in cazul asta si in general la flakes-urile americane, e imposibil. Am incercat si incarcarea pipei dupa metoda din poza de mai jos (am strans mai multe flake-uri impreuna, ca un pachetel de carti de joc, si le-am indesat in pipa) dar tot nu sunt multumit. Aprinderea este foarte greoaie ... chiar frustranta ! Iar umiditatea este optima, nefiind o cauza de rezolvat.
[img]http://bp0.blogger.com/_7h0_eXyhCk8/RpmuqGhlktI/AAAAAAAAAFI/yMJMFGoGa6I/s320/Flake_04.jpg[/img]
Faramitarea atenta si meticuloasa a dat rezultatele mai bune. Nu am incercat metoda lui Baaron: taierea transversala cu foarfeca - obtinand un cube-cut - dar nu as avea rabdarea necesara. Chiar si asa, aprinderea nu e facila. In descriere se spune ca e un tutun ideal pentru a fi fumat afara, in aer liber. De acord, dar cu o conditie: aprinderea sa se faca in interior ! Altfel te apuca toti dracii, mai ales daca adie putin vantul, si atmosfera psihica necesara savurarii tabacului se duce pe apa sambetei .
Dupa lupte si nervi, odata aprins arde foarte lent, necesitand atentie si indemanare la tasare si ritm. Cenusa poate fi destul de fina.
In fine, gustul tabacului este grozav. E un blend la care mirosul din cutie se transfera nealterat papilelor gustative si senzorilor olfactivi. Pacat ca orientalul se chinuie undeva in spatele orchestrei sa se faca auzit. Zic asta deoarece McClelland are cele mai bune orientale pe care le-am intalnit.
Tarie nicotinica medie, amprenta ambientala tolerabila spre placuta. Merge de minune cu o cafea, chiar si una fara cofeina... Sa recapitulez: pipa intr-o mana, futacul in alta, bricheta in alta, cafeaua ...
Sunt tentat sa-i dau "foarte bun" dar nu pot, din cauza slabelor performante de ardere.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Înapoi la McClelland

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron