Frog Morton

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun ?

foarte slab
0
Niciun vot
slab
0
Niciun vot
mediu
0
Niciun vot
bun
1
33%
foarte bun
2
67%
 
Voturi totale : 3

Frog Morton

Mesajde zudo » 07 Iul 2011, 16:49

[img]http://luxurytobaccoreviews.com/uploads/1290555732-McClelland%20Frog%20Morton.jpg[/img]
[quote]An exceptionally dark, rich and full Latakia Mixture designed for those who desire really satisfying Latakia flavor but want a pipe tobacco soft enough to smoke anytime. It took Frog Morton four years designed for smoking in quiet serenity. It is his proudest achievement.

[quote]The name Frog Morton comes to us from the works of JRR Tolkien. Frogmorton: A village in the Eastfarthing of the Shire. It stood on the East Road, between the Three-farthing Stone (fourteen miles to the west) and the Brandywine Bridge (twenty-two miles to the east). Immediately to the north of the village, the stream known as the Water broke into two, creating a wide watery region - this feature seems to have given Frogmorton its name, which means "frog marsh".


Cutia vine cu o poveste fantastica si cu un design interesant, usor naiv - ca si povestile lui Tolkien. Contine virginie si latakie de cea mai buna calitate, mixate perfect de alchimistii de la McClelland. As fi putut jura ca are in compozitie si ceva oriental - frunze de izmir sau yenidje cum numai McC are - dar se pare ca ma insel. Cu atat mai mult e de apreciat acest tabac, realizat din doua tutunuri aparent banale.
Aprinderea si arderea sunt ireprosabile.
Aromele sunt divine, maiastre. Echilibru perfect in dezvoltarea aromelor. Dulce, amarui, rasina de brad, usor picant pe alocuri, tamaios. EXCELENT !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Frog Morton

Mesajde TLGTLC » 12 Sep 2013, 08:53

Cred ca este unul din cele mai bune tutunuri fumate de mine pana in prezent. Extrem de catifelat, lipsit de tarie cred ca poti fuma doua pipe consecutiv fara urmari. Are o dulceata aparte care se suprapune peste un gust de prune afumate si un miros de lemn de esenta moale ars. Nota de camera nu este chiar dezastru din moment ce sunt tolerat sa-l fumez in casa. Cum spunea si Zudo, aprinderea si arderea sunt ireprosabile. Arde extrem de rece si oricat l-ai forja mai mult de o incalzire usoara nu patesti nimic.
Am facut si un experiment. Am umplut un bol jumatate de Frog Morton la fund si jumatate virginia (da o aroma placuta fumului de virginie filtrat prin el). Se incalzise pipa, fumul era cald ca la orice virginie fumata neglijent dar ajunsa la jumatatea inferioara cu Frog Morton s-a racit brusc.
Daca mai gasesc pe net de vanzare cumpar negresit.
Fişiere ataşate
DSCF1033.JPG
DSCF1035.JPG
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la McClelland

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron