Tutun de trabuc

Tutun de trabuc

Mesajde mcer » 16 Oct 2009, 18:39

Am asistat astazi la o demonstratie de faurire a trabucurilor, in total vreo 15-20 de bucati.
Tot tutunul ramas din acest proces a ajuns in posesia mea.
Sunt bucati destul de maricele taiate din frunze, plus capetele tuturor trabucurilor...in total cam 150-250 de grame de tutun.

Pentru ca n-am humidor, le-am depozitat deocamdata in cateva cutii care se inchid ermetic, dar mi se pare destul de uscat - au trecut cateva ore bune pana cand am ajuns acasa cu tutunul.
Deocamdata am maruntit cateva bucati, le-am fumat si-mi place foarte mult gustul - nu am intalnit inca asa aroma la tutunul de pipa. Este exact acea dulceata care-ti ramane pe buze cand fumezi un trabuc bun.
Intrebarea este cum as putea sa pastrez tutunul si cum sa-l tai ca sa-l pot fuma in pipa?
Avatar utilizator
mcer
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Iun 2009, 13:25
Localitate: Bucuresti, Pajura

Re: Tutun de trabuc

Mesajde Molia » 17 Oct 2009, 09:09

Adevarul e ca pana acum nu ne-am ocupat de prelucrarea tutunului in forma bruta. Experienta asta e rezervata pentru la iarna, asa ca noi ne dam cu parerea si asteptam sa te descurci si sa ne inveti tu dupa ce intalnesti 2-3 probleme pe care nu le-am prevazut.
Aici ar trebui sa sara Humidor sa ma contrazica si sa vina cu explicatiimai detaliate, ca la stocarea trabucurilor el e autoritatea pe forum, insa nu vad de ce n-ai putea sa pastrezi acest tutun ca orice alt tutun de pipa: in borcan inchis ermetic, eventual cu un umidificator (chiar improvizat din tampon demachiant la nevoie). Sunt convins ca frunzele ar duce-o mai bine intr-un humidor captusit cu cedru, insa merita investitia doar daca ai de gand sa repeti experienta si/sau sa le fumezi la batranete.
Taietura cea mai buna mi se pare ribbon cut (panglici cat mai lungi si cat mai subtiri) insa poti incerca aproximativ orice taietura vrei si iti permit resturile. Oricum ai de gand sa-l tai vei avea nevoie de o lama robusta si foarte ascutita. Imi imaginez ca un brici ar fi ideal in lipsa unui cutit pentru taiat funii de tutun facut de mana lui Negoita. O solutie mai extrema ar fi un satar. Chiar si asa, probabil tot ai avea o taietura mai fina decat a multor tutunuri de pe piata daca aduni tutunul strans si apesi lama cu incredere. Daca sulul e prea subtire, il tai pe diagonala sa iasa fasii mai lungi... Ce naiba, doar stii sa gatesti. ::21)
Molia
 

Re: Tutun de trabuc

Mesajde mcer » 17 Oct 2009, 12:20

ok, m-am mai linistit, ma gandeam ca fara humidor o sa-l pierd.
Aseara mi-a fost lene sa-l tai asa ca doar l-am depozitat in doua cutii de plastic ce se inch bine, plus un borcan cu capac si garnitura.
Astazi am sa pun si tampoane de demachiat umezite, ca sa nu se usuce de tot.
Revin cu impresii dupa ce am sa incerc sa-l tai.
Avatar utilizator
mcer
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Iun 2009, 13:25
Localitate: Bucuresti, Pajura

Re: Tutun de trabuc

Mesajde Humidor » 17 Oct 2009, 18:09

Incearca sa-l tai cu un taietor de hartie daca ai (tip ghilotina), daca nu, vorba Moliei, il faci sul bine strans ca un fel de trabuc si-l tai cu un cutit ascutit rondele de 1-2mm (ca pe ceapa). Parerea mea este ca ar fi bun ca ingredient in combinatie cu virginia si alte tabacuri (vezi reteta Moliei :1) )
Humidor
 

Re: Tutun de trabuc

Mesajde Molia » 18 Oct 2009, 09:40

S-ar putea sa fie un pic prea bine fermentat pentru reteta mea. In ultima vreme am prins gustul orientalelor si un havana fin l-as folosi pentru a imblanzi un oriental foarte sec. Daca nu, cred ca ar fi mai util pentru reteta ta: Red Virginia in loc de Maduro.
Molia
 

Re: Tutun de trabuc

Mesajde mcer » 18 Oct 2009, 14:00

Azi am avut putin timp si am "tocat" cateva frunze, cat sa-mi ajunga de doua pipe.
L-am amestecat cu putin Danske Club - Black Luxury pe care-l aveam la indemana. Nu stiu daca e cea mai buna idee dar mie mi-a placut ce a iesit.
Imi place gustul dar parca imi face un pic gura punga.
E si foarte tare, cred ca e cel mai tare tutun pe care l-am fumat pana acum.
Am facut cateva poze: [url]http://www.flickr.com/photos/mcerincorporated/sets/72157622485046117/show/[/url]

Daca vreti sa vedeti cateva minute din evenimentul la care am participat, am pus cateva fragmente pe youtube. Din pacate calitatea lasa de dorit si sunetul se aude incet - am filmat cu telefonul din dotare:
prima parte: [url]http://www.youtube.com/watch?v=75mzz6cv1MA[/url]
a doua: [url]http://www.youtube.com/watch?v=HyebGzT1Ulc&feature=channel[/url]
ultima: [url]http://www.youtube.com/watch?v=OwedAa_zhB4&feature=channel[/url]
Avatar utilizator
mcer
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Iun 2009, 13:25
Localitate: Bucuresti, Pajura


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron