Primul tutun fumat de pipa

Primul tutun fumat de pipa

Mesajde colyalbaitz » 28 Ian 2011, 12:07

Buna ziua domnilor pipari.Am achizitionat tutun AMPHORA FULL AROMA deoarece am auzit ca este cel mai bun tutun pentru incepatori(am doua saptamani de cand am aprins prima pipa).Am umplut o pipa,(am una din briar si una din cires) cea din briar in care fusese turta formata deja si a fost totul ok pana am terminat prima pipa, dupa care la a doua pipa(a doua zi tot din aceeasi pipa) a inceput piscaturi pe limba si inca continua piscaturile eu am banuit ca sunt de la fumul cald din pipa si poate in vreo luna poate nu vor mai aparea.Poate reusiti sa ma lamuriti in legatura cu aceste aspecte deoarece eu nu vreau sa renunt la fumat pipa.Multumesc pentru rabdare.
Avatar utilizator
colyalbaitz
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Dec 2010, 20:45
Localitate: Constanta

Re: Primul tutun fumat de pipa

Mesajde victor » 28 Ian 2011, 12:51

Daca fumezi dintr-o pipa inainte ca e sa se fi uscat, gustul tutunului este diferit, temperatura de ardere e diferita, umiditatea fumului este mai mare, implicit caldura lui specifica. Fumul cu continut ridicat de vapori de apa are o inertie termina mai mare si sansele de oparire a limbii cresc. De aici si din alterarea gustului apare bunul obicei de a lasa pipa sa se odihneasca o vreme; macar o zi.
Sa ajungi sa-ti tabacesti limba nu prea e o solutie. S-ar putea s-o pierzi din motive medicale. Sfatul meu este sa-ti mai cumperi citeva pipe astfel incit sa le poti roti. Si ca o parere personala, neplacerea piscaturilor apare mai rar daca fumezi cu filtru de 9mm schimbat la fiecare bol. E mai costisitor... dar nici la doctor nu ajungi!
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Primul tutun fumat de pipa

Mesajde pari » 29 Ian 2011, 10:03

Salut Coly...
inevitabil daca vei continua sa fumezi pipa, papilele gustative se vor desensibiliza, va apare o usoara iritare(TEMPORARA) a esofagului primul semn va fi de "bucata de CEVA ramasa in gat".
Toate vor fi apoi "neglijate" datorita placerii de a fuma o pipa, numai voi doi...! :1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Primul tutun fumat de pipa

Mesajde colyalbaitz » 29 Ian 2011, 11:23

Asa este s-a format o legatura intre noi doi, jumatate de ora cam cat o fumez si acesta este un lucru bun si am remarcat unele lucrurui pe care le fac din instinct si anume pozitionarea tamperului pe marginea scrumierei si bricheta permanent langa mine chiar daca nu se stinge pipa, si apropo de filtru si de cele spuse mai sus ca se poate ajunge la doctor as dori sa o fumez fara filtru sa simt taria tutunului dar daca nu se poate o sa folosesc filtre.Si apropo de pipe le las o zi dupa fiecare fumata si nu mai aprind una imediat,poate exista un tutun care nu pisca atat de tare la limba fumat fara filtru.
Avatar utilizator
colyalbaitz
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Dec 2010, 20:45
Localitate: Constanta


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron